Prečo India nie je Novou Čínou

19. januára 2024

Počet obyvateľov krajiny prekonal minulý rok Čínu. Cesta Indie vpred však bude pravdepodobne vyzerať úplne inak ako v prípade Číny.

Čínska ekonomika má problémy

Ďalší ázijský gigant, susedná India, je zrazu priamo v hľadáčiku investorov a výrobcov. Prvé dve desaťročia 21. storočia boli z veľkej časti príbehom vzostupu Číny. Budú ďalšie dva príbehy Indie?

Dôvodov na optimizmus je veľa. Počet obyvateľov krajiny prekonal minulý rok Čínu. Viac ako polovica Indov má menej ako 25 rokov. A pri súčasnom tempe rastu by sa mohla stať treťou najväčšou svetovou ekonomikou za menej ako desať rokov, keďže nedávno predbehla Spojené kráľovstvo, svojho starého koloniálneho vládcu. Indický akciový trh už osem rokov za sebou zaznamenáva zisky. Zhoršenie obchodných vzťahov medzi Západom a Čínou len pomáha.

Cesta Indie vpred však bude pravdepodobne vyzerať úplne inak

Hoci pracovné zdroje sú teoreticky bohaté, množstvo prekážok stále sťažuje spojenie pracovníkov so zamestnávateľmi. To sťažuje domácnostiam aj firmám vytváranie úspor potrebných na taký investičný boom, ktorý transformoval východoázijské tigre ako Taiwan a Južná Kórea a vytiahol ich z chudoby. Ďalším problémom sú stále vysoké prekážky obchodu, najmä ak sa India chce stať centrom montáže tzv. „gadgetov“, ako je Čína.

Z demografického hľadiska je India tam, kde bola Čína, keď jej rast v 90. rokoch naberal na obrátkach. Podľa OSN bude do roku 2030 takmer jedna pätina svetových 15- až 64-ročných Indov.

Pokrok v pracovnej sile

Nanešťastie, India sa snažila uľahčiť cestu k pracovnej sile – najmä pre ženy. Len tretina indickej populácie v produktívnom veku bola vo fiškálnom roku 2022 pracovnou silou, podľa údajov indického ministerstva práce a zamestnanosti zverejnených minulý rok. To je približne o 10 percentuálnych bodov viac od roku 2018, ale stále je to výrazne pod celosvetovým priemerom pre krajiny s nízkymi a strednými príjmami, ktorý je okolo 50 %, a hlboko pod 71 % v Číne.

Navyše, veľká časť zlepšenia od roku 2018 je v participácii pracovnej sily na vidieku a nie v mestách.

Jedným z dôvodov môžu byť vysoké dotácie pre poľnohospodárstvo a vidiecka potravinová pomoc. Nižšia tolerancia cestovania mimo domova za životom a prácou v porovnaní s Čínou, kde veľa pracovníčok žije v ubytovniach, môže byť ďalšou vecou.

Najvyššie dovozné clo

Ďalším problémom je indický vzťah k obchodu. India je na rozdiel od Číny „búrlivá“ demokracia. Podľa Svetovej obchodnej organizácie mala India v roku 2022 celosvetovo najvyššie dovozné clo s priemernou sadzbou doložky najvyšších výhod (MFN) 18,1 %. Na porovnanie, Čína bola na úrovni 7,5 %, Európska únia na úrovni 5,1 % a USA na úrovni 3,3 %. Takéto dovozné obmedzenia môžu byť ťažkopádne pre výrobcov, ktorí sú pri montáži a vývoze svojich výrobkov odkázaní na dovoz komponentov.

India v posledných rokoch intenzívne investuje do infraštruktúry a rozbitá dopravná sieť sa zlepšila, napríklad priemerná rýchlosť nákladných vlakov sa za posledné dva roky zvýšila o viac ako 50 %. Vláda je však už teraz veľmi zadlžená, čo môže sťažiť ďalší pokrok, ak veľký rozmach v súkromnom sektore nezvýši daňové príjmy.

Potrebné vyššie príjmy

Zaťaženie verejného dlhu Indie predstavuje približne 85 % HDP, čo je druhé miesto za Brazíliou medzi rozvíjajúcimi sa ekonomikami. Udržanie tejto úrovne budovania infraštruktúry si bude vyžadovať vyššie príjmy, nižšie dotácie alebo oveľa väčšiu angažovanosť súkromných sektorov.

To všetko je pre Indiu kľúčovým, aby urobila všetko, čo je v jej silách, aby zlepšila cestu pre priame zahraničné investície, najmä do výroby.

Na to, aby India presadila svoju geopolitickú váhu, potrebuje vonkajšie investície, ktoré pomôžu posunúť podiel výrobného sektora na HDP z úrovne pod 15 %, kde bola už roky, niekde blízko oficiálneho cieľa 25 %. Nedávne signály sú však zmiešané. PZI klesli v rokoch 2022 a 2023 po tom, čo v roku 2020 dosiahli rekordnú úroveň.

Nepružné pracovné zákony

Časť tohto poklesu sa dá ľahko vysvetliť: spľasnutie globálnej technologickej bubliny, ktorej dôležitou súčasťou bola India, a všeobecný ústup v globálnom financovaní rizikového kapitálu. Ale PZI do sektorov ako počítače, ktoré sa podľa HSBC v roku 2021 rovnali približne 0,5 % HDP, tiež výrazne klesli. To je znepokojujúce, pretože India zúfalo potrebuje montážne práce náročné na prácu. Elektronické giganty ako Foxconn veľa investujú, no okrem iného zápasia aj s nepružnými pracovnými zákonmi.

Prinajmenšom zatiaľ India zostáva primárne ekonomikou poháňanou spotrebou a službami. Pokiaľ nedokáže skutočne prevýšiť výrobné PZI,  čo pravdepodobne okrem iných úloh znamená vyriešiť úzke miesta na trhu práce a znížiť obchodné bariéry,  môže mať problém vyrovnať sa s trajektóriami niekdajších ázijských tigrov a drakov.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.