Týždeň v skratke: Čínsky export v máji výrazne vzrástol

7. júna 2024

Úradníci ECB varujú, že ďalšie znižovanie bude závisieť od inflácie

Európska centrálna banka znižuje úrokové sadzby po prvýkrát za 5 rokov

Európska centrálna banka (ECB) znížila úrokové sadzby po prvýkrát za takmer päť rokov, avšak varovala, že budúce znižovanie bude závisieť od ďalšieho zmiernenia cenových tlakov.

Štvrtkové zníženie sadzieb zo 4% na 3,75 %, ktorý zatiaľ nebol napodobnený centrálnymi bankami v USA a Spojenom kráľovstve, predstavuje míľnik v boji proti inflácii po najväčšom náraste cien za niekoľko rokov.

Prezidentka ECB Christine Lagarde uviedla, že existuje „silná pravdepodobnosť“, že toto rozhodnutie znamená začiatok „znižovania“ sadzieb z ich historického maxima. Dodala však, že ďalšie kroky budú „závisieť od údajov, ktoré dostanú“.

Niekoľko členov riadiacej rady ECB uviedlo, že ďalšie zníženie sadzieb na jej najbližšom zasadnutí v júli sa javí ako nepravdepodobné kvôli nedávnemu nárastu inflácie a rastu miezd.

ECB varovala, že „nepredpokladá konkrétnu cestu úrokových sadzieb“ a očakáva, že inflácia zostane nad svojím 2-percentným cieľom až do posledného štvrťroka 2025.

Lagardeová uviedla, že ECB sa rozhodla znížiť „pretože celkovo naša dôvera v budúcnosť sa v posledných mesiacoch zvyšuje“, pričom dodala, že „spoľahlivosť našich prognóz“ sa v posledných štvrťrokoch výrazne zvýšila.

ECB zvýšila svoje predpovede pre tento a budúci rok a uviedla, že inflácia bude v priemere 2,5 % v roku 2024, 2,2 % v roku 2025 a 1,9 % v roku 2026.

Jeden guvernér, Robert Holzmann, šéf rakúskej centrálnej banky, nesúhlasil s rozhodnutím o znížení sadzieb.

„Rozhodnutia založené na údajoch by mali byť založené na údajoch,“ povedal Holzmann po štvrtkovom zasadnutí.

Ďalší člen stanovujúci sadzby ECB uviedol, že Holzmann argumentoval, že zníženie je nezlučiteľné s nedávnym nárastom inflácie a rastu miezd v eurozóne.

Lagardeová predpovedala, že rast miezd sa spomalí a produktivita pracovníkov sa zlepší v priebehu roka, čo pomôže zmierniť tlak na náklady na prácu pre firmy.

Štvrtkový krok prišiel deň po podobnom znížení sadzieb Bank of Canada a nasleduje po skorších rozhodnutiach o uvoľnení menovej politiky centrálnymi bankami v Brazílii, Mexiku, Čile, Švajčiarsku a Švédsku tento rok.

Naopak, americký Federálny rezervný systém sa očakáva, že budúci týždeň ponechá sadzby na 23-ročnom maxime v rozmedzí 5,25 % až 5,5 %, po tom, čo sa cenové tlaky v najväčšej svetovej ekonomike ukázali byť vytrvalejšie, než sa očakávalo.

ECB zvýšila svoju predpoveď rastu pre tento rok z 0,6 % na 0,9 %. Očakáva rast 1,4 % budúci rok a 1,6 % v roku 2026.

Čínsky export v máji výrazne vzrástol

Čínske exporty rástli v máji rýchlejšie, než sa očakávalo, ukázali v piatok (07. 06. 2024) oficiálne údaje colnej správy, čo predstavuje podporu pre politikov, ktorí sa snažia oživiť ekonomický rast aj napriek rastúcim obchodným napätiam.

Exporty v dolárovom vyjadrení vzrástli minulý mesiac medziročne o 7,6 %, oproti očakávaniam 6-percentného rastu, a vyššie než akákoľvek publikovaná hodnota od apríla minulého roka.

Aprílové ekonomické údaje z Národného štatistického úradu ukázali silnejšiu priemyselnú produkciu, ktorá zahŕňa výrobu, ale slabý rast maloobchodného predaja, pretože spotrebitelia zostali opatrní. MMF minulý mesiac varoval, že Čína by mala podporovať domácu spotrebu namiesto toho, aby uprednostňovala priemyselnú stratégiu.

Čínske exporty počas pandémie Covid-19 prudko stúpli, ale počas väčšiny roka 2023 klesali, keď sa obchodná aktivita normalizovala.

V znamení rastúcej naliehavosti ohľadne spomalenia na trhu s nehnuteľnosťami, úrady minulý mesiac zaviedli nové opatrenia umožňujúce nákupy nepredaných bytov miestnymi štátne vlastnenými podnikmi.

Oživenie exportov poukazuje na silnejší zahraničný dopyt v čase, keď domáca spotreba v Číne zostáva slabá, a poskytlo ďalší impulz, keďže úradníci sa zameriavajú na ročný rast HDP okolo 5 % na rok 2024.

Tvárou v tvár dlhodobému spomaleniu na trhu s nehnuteľnosťami, vláda Si Ťin-pchinga sa zamerala na výrobu ako súčasť vylepšenej priemyselnej stratégie, ktorá zvyšuje obchodné napätia s USA a Európou.

Hnacím motorom rastu sa zdajú byť investície do výroby, ako aj nárast exportov, ktorý súvisí so silnejším zahraničným dopytom.

Dôraz na priemyselnú stratégiu v Číne vyvoláva rastúci medzinárodný dohľad. USA minulý mesiac zaviedli 100-percentné clá na dovážané čínske elektrické vozidlá, hoci ich objem zostáva malý v porovnaní s celkovým obchodom medzi týmito dvoma krajinami.

Európska komisia v najbližších dňoch očakáva zverejnenie výsledkov vyšetrovania dotácií pre rýchlo rastúci čínsky priemysel elektrických vozidiel.

Ekonomické údaje z Číny v posledných týždňoch priniesli zmiešané signály. Oficiálny index nákupných manažérov zverejnený minulý týždeň ukázal pokles továrenskej aktivity. Samostatný prieskum Caixin, ktorý presnejšie sleduje súkromné než štátom vlastnené podniky, ukázal v tom istom mesiaci nárast aktivity.

Nvidia prekonala Apple

Hodnota spoločnosti Nvidia v strede týdňa prekročila 3 bilióny dolárov, čím prekonala Apple a stala sa druhou najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Tento nárast je výsledkom neuveriteľného ročného rastu poháňaného dopytom po jej čipoch pre umelú inteligenciu.

Akcie amerického výrobcu čipov vzrástli o približne 5 percent, čím jeho trhová kapitalizácia po prvýkrát prekonala Apple – podľa údajov skončila deň na úrovni 3,01 bilióna dolárov, čo je mierne nad hodnotou Apple 3 bilióny dolárov. Výrobca iPhone tento rok stratil pozíciu najhodnotnejšej verejne obchodovanej spoločnosti v prospech Microsoftu.

Investori sa hrnuli do akcií Nvidia, keď technologické spoločnosti ako Google, Microsoft a Meta utrácajú miliardy dolárov na jej čipy, pričom neexistujú náznaky, že by ich míňanie malo v blízkej budúcnosti spomaliť.

Dátové centrum čipy Nvidia poháňajú AI modely, o ktorých generálny riaditeľ Jensen Huang tvrdí, že spustia novú „industriálnu revolúciu“, ktorá zmení globálny biznis vďaka funkciám zvyšujúcim produktivitu.

Spoločnosť v máji zverejnila ďalší ohromujúci výsledok hospodárenia s ročným nárastom tržieb o 262 %, čo je hlavne vďaka predaju jej aktuálnej generácie čipov „Hopper“. Oznámila tiež 10-násobné rozdelenie akcií, ktoré nadobudne účinnosť 7. júna.

Podľa údajov Bloomberg Nvidia tento rok samostatne prispela viac ako tretinou k ziskom na referenčnom indexe S&P 500 na Wall Street, čo vyvoláva obavy z neudržateľnej bubliny.

Napriek tomu ziskové výsledky Nvidia a opakované zvyšovanie prognóz znamenajú, že hodnota spoločnosti nie je na historickom maxime, ak sa meria ako pomer k historickým alebo očakávaným ziskom.

V stredu (05. 06. 2024) bola Nvidia ocenená na 42-násobok očakávaných ziskov na nasledujúcich 12 mesiacov. To je nárast z 23-násobku na začiatku roka a výrazne viac ako 29-násobok Apple hoci to je stále menej ako maximum dosiahnuté počas prvej vlny AI eufórie minulý rok.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.