Prehľad trhov za 3. kvartál
Čo sa dialo na trhoch počas tretieho kvartálu? Ktoré indexy klesy, a ktoré naopak vzrástli? Všetko toto sa dozviete v našom prehľade trhov za 3. kvartál. Pozorne čítajte!
Dow Jones Industrial, S&P 500, DAX 30
Hlavné indexy skončili tretí štvrťrok v zelenom. Dow Jones Industrial zarobil do konca septembra 7,46%, S&P 500 8,2% a nemecký DAX 30 3,07%. S&P dokázal zaznamenať historické maximum. Ďalšie dva spomenuté indexy nedokázali dosiahnuť rovnaký výsledok, hoci obchodovali vysoko nad svojimi 200 kĺzavými priemermi.
Napriek zlým údajom HDP za 2. štvrťrok, trhy v júli pokračovali v raste, čomu pomohli aj lepšie ako očakávané Non-farm payroll údaje. Podľa správy ministerstva práce v auguste pribudlo 1 371 milióna nových pracovných miest v porovnaní s očakávanými 1 350 miliónov. Miera nezamestnanosti tiež klesla na 8,4% oproti očakávanému 9,8%, čo bol prvý údaj od marca pod 10%.
K oživeniu trhu prispeli aj nízke úrokové sadzby v rozmedzí 0 – 0,25% a taktiež nádej, že čoskoro bude oznámený druhý stimulačný balík, ktorý pomôže hospodárskemu rastu. Chuť investorov riskovať poslala trhy na historické maximá alebo na úroveň pred vypuknutím pandémie, po ktorej nasledoval v septembri prudký výpredaj.
Index S&P 500 klesol o 10,5% zo septembrového maxima a následne uzavrel mesiac s 6,7% stratou. Korekciu viedli hlavne technologické akcie, ktoré boli mimoriadne prekúpené. Odvtedy trhy vykazujú určitú pretrvávajúcu silu. Investori prejavujú zreteľnú citlivosť voči očakávanému stimulačnému balíku.
FTSE 100
Akcie Spojeného kráľovstva mali horší štvrťrok ako americké akcie. FTSE 100 stratilo 3% a od začiatku roka kleslo o 20%. Fiškálne stimuly pre Spojené kráľovstvo tiež slabnú. Novo oznámená schéma podpory práce je menej veľkorysá ako bola schéma na dovolenky. Koniec dovolenkovej schémy na konci októbra pravdepodobne povedie k zvýšeniu nezamestnanosti. V Európe sa naopak rozšírili podporné opatrenia pre pracovníkov postihnutých s Covid-19.
Nedostatočný pokrok v rokovaniach o Brexite sa prejavil na kurze libry, ktorý v septembri stratil 3% voči doláru. Predloženie zákona o vnútornom trhu vládou Spojeného kráľovstva pred parlamentom, ešte viac skomplikovalo diskusie. Cieľom tohto návrhu zákona je upraviť obchodné podmienky medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom, ktoré boli zakotvené v dohode o vystúpení z EÚ.
Čo sa bude diať v 4. kvartáli?
Nasledujúce mesiace tohto roku môžu byť bohaté v udalostiach. Do januára by sme mali poznať výsledok volieb v USA, či sa zabránilo Brexitu bez dohody a či americký Kongres prijal ďalšie fiškálne stimuly. Taktiež je veľmi pravdepodobné, že dostaneme dobré správy o vakcíne.
V nasledujúcich týždňoch sa oplatí sledovať technologické a finančné akcie, pretože firmy uverejňujú správy o príjmoch za 3. štvrťrok. Výsledky odzrkadlia, ako pandémia Covid-19 ovplyvnila trhy a aké sú vyhliadky na nasledujúce mesiace. Spoločnosť Apple prichádza 13. októbra s novým iPhonom, ktorý by určite mohol byť zaujímavý pre investorov.