Týždeň v skratke: Meta a Google oznámili vývoj vlastných čipov pre umelú inteligenciu

12. apríla 2024
google_meta

Ďalšia nečakaná správa o inflácii, ktorá bola vyššia, ako sa predpokladalo, priniesla vo štvrtok (11.04.2024) „výrazný úder“ nádejám Federálneho rezervného systému (Fed), že by mohol podporiť vyhliadky na takzvané mäkké pristátie znížením úrokových sadzieb.

Zníženie sadzieb Fedu je teraz otázkou či, nie len kedy

Silné dáta z trhu práce a vyhliadky, že inflácia by sa skôr mohla ustáliť bližšie k 3% ako k cieľu Fedu 2%, by mohli spochybniť, či bude centrálna banka schopná znížiť úrokové sadzby až neskôr v roku bez dôkazov o výraznejšom spomalení ekonomiky.

Tretí mesiac po sebe, keď ceny vzrástli viac, ako sa čakalo, pravdepodobne „zneistí“ predstaviteľov Fedu, kedy budú nútení niekoľko ďalších mesiacov čakať buď na lepšie údaje o inflácii, alebo na typ ekonomického oslabenia, ktorému sa chceli vyhnúť.

Úradníci Fedu vrátane predsedu Jeromea Powella začali rok s pozitívnym vetrom. Inflácia sa na konci roku 2023 ochladila rýchlejšie, ako predpovedala väčšina ekonómov vo vnútri alebo mimo centrálnej banky, najmä vzhľadom na neočakávané silné dáta z trhu práce a ekonomický rast.

Tieto všeobecné poklesy inflácie poskytli dôvody na to, aby sa možno domnievalo, že posledná prekážka boja proti inflácii nebude ťažká, že po poklese na 3% v roku 2023 by inflácia mohla jemne klesnúť na cieľovú hodnotu Fedu 2% bez „bolesti“ na trhu práce, pred ktorou Powell kedysi varoval.

Najnovšie údaje naznačujú dve možnosti. Jednou je, že inflácia bude naďalej klesať, hoci nerovnomerne a „nerovne“, ale s väčšími prekážkami. V takomto scenári je stále možné, že tempo zníženia sadzieb bude tento rok oneskorené a pomalšie.

Druhá možnosť je, že inflácia, namiesto toho, aby sa „nerovne“ uberala k 2%, sa zasekne na úrovni bližšie k 3%. Bez dôkazov o výraznejšom spomalení ekonomiky by to mohlo celkom zrušiť prípad pre zníženie sadzieb.

ECB signalizuje, že sa blíži k zníženiu

Európska centrálna banka poskytla najjasnejší signál, že by mohla v júni znížiť úrokové sadzby, čo otvára novú fázu pre finančné trhy a signalizuje možnú divergenciu s Federálnym rezervným systémom, ktorého cesta k uvoľneniu menovej politiky sa stáva zložitejšou.

ECB si na svojom piatom po sebe idúcom zasadnutí o politike ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordne vysokej úrovni 4,5 %. Avšak na tlačovej konferencii prezidentka ECB Christine Lagardeová signalizovala rastúcu dôveru, že spomaľujúca sa inflácia v eurozóne umožní centrálnej banke znížiť sadzby na jej budúcom zasadnutí 6. júna.

Toto by mohlo poskytnúť stimul pre bojujúcu ekonomiku eurozóny a potenciálne by mohlo dostať ECB pred Fed, ktorý ešte neoznámil dátum začiatku zníženia sadzieb. Podobne ako ECB aj Fed uviedol, že svoje budúce rozhodnutia o úrokových sadzbách bude zakladať na prichádzajúcich ekonomických údajoch.

Lagardeová zdôraznila, že ECB by mohla znížiť sadzby pred svojím americkým náprotivkom, ak bude potrebné. „Sme závislí od údajov, nie od Fedu,“ povedala. Dodala, že niekoľko členov vedenia ECB už bolo ochotných zvážiť zníženie sadzieb v tomto mesiaci.

Skoré zníženie sadzieb ECB by bolo historicky nezvyčajné pre centrálne banky, ktoré boli v minulosti pomalé pri zmene smeru. Akákoľvek divergencia medzi Fedom a ECB by mala dopad na finančné trhy a svetovú ekonomiku.

Politické kroky Fedu majú nadmerný vplyv na svetovú ekonomiku, ktorá sa silne spolieha na americký dolár. To znamená, že hoci by ECB mohla začať zníženie sadzieb pred Fedom, môžu byť limity, do akej miery sa môže od americkej centrálnej banky dlhodobo odchyľovať.

Hoci by slabšia európska ekonomika profitovala z nižších sadzieb, skoré zníženie sadzieb ECB by povzbudilo investorov k presunu kapitálu z Európy a ďalej by oslabilo euro. To by podporilo európsky export a tým aj ekonomický rast, hoci by mohlo potenciálne zvýšiť infláciu v regióne tým, že by zdražel import. Hlavným cieľom ECB je udržať infláciu stabilnú, zatiaľ čo Fed má za cieľ maximálnu zamestnanosť a stabilné ceny.

Meta a Google oznámili vývoj vlastných čipov pre umelú inteligenciu

Spoločnosť Meta Platforms, Inc. oznámila, že sa intenzívnejšie zapája do pretekov o vývoj čipov pre AI, tesne po oznámení spoločnosti Google o uvedení ich čipu Axion AI. Obidve spoločnosti predstavujú svoje nové modely polovodičov ako kľúčové pre rozvoj ich platforiem pre umelú inteligenciu a ako alternatívy k čipom od spoločnosti Nvidia, na ktorých spolu s ostatným technologickým priemyslom doposiaľ záviseli pri napájaní dátových centier pre AI.

Tieto interné AI čipy, ktoré oznámili Google a Meta, predstavujú jednu z prvých skutočných výziev pre dominantné postavenie Nvidie na trhu s hardvérom pre AI. Nvidia ovláda viac ako 90% trhu s AI čipmi a dopyt po jej špičkových polovodičoch neustále rastie. Avšak ak najväčší zákazníci Nvidie začnú vyrábať svoje vlastné čipy, mohla by trpieť jej rýchlo rastúca cena akcií, ktorá od začiatku roka stúpla o približne 87%.

Prečo začínajú technologické spoločnosti vyrábať svoje vlastné čipy? Aj Nvidia aj Intel môžu vyrobiť iba obmedzený počet čipov, pretože ony a zvyšok priemyslu sú závislé od taiwanského výrobcu TSMC na montáž ich návrhov čipov. Pri jedinom výrobcovi na trhu je čakacia doba na výrobu týchto špičkových čipov niekoľko mesiacov. To je kľúčový faktor, ktorý viedol hlavných hráčov v oblasti AI, ako sú Google a Meta, k návrhu vlastných čipov.

Aj keď sú domáce AI čipy, ktoré vyvíjajú Meta a Google, menej výkonné ako špičkové AI čipy od Nvidie, mohli by byť lepšie prispôsobené špecifickým platformám spoločnosti pre AI.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.