fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

HABERL ⟶ Blog

haberl typical black stripes

Akcie pokračujú v raste

Americké indexy uzatvárali druhý týždeň vyššie a opäť dosiahli rekordné maximá. Európske trhy skončili tiež vyššie, aj keď zaznamenali veľké výkyvy cez týždeň.
Tyzden final 6

US

Pozitívny sentiment bol podporovaný zrýchlením zavádzania vakcín proti koronavírusu a klesajúcim trendom v prípadoch. Akcie komunikačných služieb dosiahli lepšie výsledky a rastúce ceny ropy pomohli rásť energetickým akciám.

Jadrový index spotrebiteľských cien (bez potravín a energie) (CPI) sa v januári nezmenil, čo bolo pod odhadmi nárastu o 0,2%. To malo vplyv na výnosy dlhopisov, ktoré klesali po zverejňovaní dát, ale v piatok opäť vzrástli. Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 793 000 z 812 000, čo je revidovaný počet z predchádzajúceho týždňa.

SP500-15.2.-SK

Európa

Paneurópsky index STOXX Europe 600 získal 1,09%. Hlavné indexy boli zmiešané: nemecký index Xetra DAX bol zhruba na rovnakej úrovni, francúzsky CAC 40 si pripísal 0,78% a taliansky FTSE MIB vzrástol o 1,42%. Britský index FTSE 100 vzrástol o 1,55%.

Ekonomika Spojeného kráľovstva poklesla v roku 2020 o 9,9%, čo je najhoršia výkonnosť za posledných 300 rokov. Produkcia v poslednom štvrťroku rástla v dôsledku zvýšenia vládnych výdavkov. Výhľady Bank of England naznačujú v prvom štvrťroku 2021 výrazný ekonomický pokles z dôvodu pokračujúcich obmedzení, po ktorom bude nasledovať prudké zotavenie okolo polovice roka v dôsledku rýchleho zavedenia národnej očkovacej kampane.

DAX-15.2.-SK

Japonsko

Japonské akciové trhy zaznamenali solídne zisky druhý týždeň po sebe. Akciový priemer Nikkei 225 postúpil o 2,6% (740,88 bodu) a uzavrel na hodnote 29 520,07. Za tento rok je všeobecne sledovaný benchmark vyššie o 7,56%. Indexy TOPIX tiež priniesol týždenné zisky. Jen bol tento týždeň mierne silnejší a v piatok sa obchodoval okolo 105 JPY oproti americkému doláru. 

Čína

Čínske trhy rástli pred sviatkom lunárneho nového roka. Shanghai Composite index vzrástol o 4,5% a veľký index CSI 300 skončil v stredu na +5,9%. Väčšina trhov v Ázii bola v piatok zatvorená kvôli sviatkom, ktoré sa začali 12. februára. Hongkonské akcie skončili na trojtýždňovom maxime. Výnos čínskeho 10-ročného štátneho dlhopisu zostal tento týždeň zhruba na rovnakej úrovni. Kurz renminbi sa zväčša nezmenil a uzavrel na 6,46 voči americkému doláru. Čínske akciové, dlhopisové a menové trhy sa znovu otvoria 18. februára.

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Podobné články

Tyzden 11

Investori sa opäť zameriavajú na výnosy dlhopisov

Hlavné americké indexy sa začiatkom týždňa pohybovali na rekordných maximách, ale potom stratili pôdu pod nohami. Európske akcie sa moc nezmenili a výkonnosť japonských akciových trhov bola v priebehu týždňa zmiešaná.
stripes blue

Máte viac otázok ohľadne investovania?

Zanechajte nám kontakt. Naši profesionáli vás budú čoskoro kontaktovať a radi vám odpovedia na všetky vaše otázky.