fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Aktíva v ESG fondoch dosiahli už skoro 4 bilióny dolárov. Investujú Slováci do spoločensky zodpovedných firiem?

6 minút čítania
ESG investície sú stále zaujímavejšie pre investorov. Aké sú nové trendy na rok 2022, ktoré je dobré sledovať a aké vyhliadky majú ESG fondy do budúcna? 
ESG fondy

ESG transformácia sa udomácňuje ako trend novej doby, ktorý musia spoločnosti prijať, aby dosiahli lepšie prežitie, výkon a celkové dobro pre planétu. Pravdepodobne však chvíľu potrvá, kým podniky a korporácie plne začlenia ESG do svojich prevádzkových procesov.

Investori a veritelia sa stali veľmi citlivými, obozretnými voči environmentálnym problémom a záležitostiam, ktoré majú sociálny charakter. Investujú do spoločností a projektov, ktoré používajú kritériá ESG na meranie ich transformácie ESG, a preto ich používajú ako barometer na preverenie potenciálnych investícií. Aké sú nové trendy na rok 2022 a aké vyhliadky majú ESG fondy do budúcna? 

V roku 2025 majú aktíva ESG najlepšie vyhliadky prekročiť hranicu 53 biliónov dolárov

„Globálne aktíva ESG sú na ceste k tomu, aby do roku 2025 prekročili 53 biliónov dolárov, čo predstavuje viac ako tretinu zo 140,5 bilióna dolárov v plánovaných celkových spravovaných aktívach.  Za predpokladu 15 % rastu, čo je polovica tempa za posledných päť rokov, by sa aktíva ESG pod správou mohli do roku 2025 vyšplhať na viac ako tretinu z predpokladanej globálnej sumy 140,5 bilióna USD,“ uviedol Martin Krištoff, finančný analytik spoločnosti HABERL Wealth Management.  

Aktíva v ESG fondoch už dosiahli skoro 4 bilióny dolárov

Aktíva v globálnych ESG fondoch sa za posledných šesť mesiacov takmer zdvojnásobili a na konci septembra 2021 dosiahli 3,9 bilióna dolárov. Udržateľné fondy to dosiahli aj napriek nedávnemu spomaleniu v treťom štvrťroku 2021. Globálne udržateľné fondy pritiahli v treťom štvrťroku 134 miliárd USD, a zaznamenali tak len mierny pokles oproti druhému kvartálu 2021 kedy prílev do ESG fondov bol až vo výške 158 miliárd USD.

Ako je na tom Slovensko? Slováci sa čoraz viac začínajú zaujímať o investovanie. 

Zodpovedné investovanie zaznamenáva vysoký záujem u mileniálov. Dá sa povedať, že zodpovedné investovanie bude v najbližších rokoch udávať trend v investičných príležitostiach. Na základe štúdie MSCI sa o investovanie do ESG segmentu zaujíma 95 % amerických mileniálov. Zároveň 75 % verí, že ich investované finančné prostriedky môžu ovplyvniť prístup spoločnosti a politikov k problematike klimatických zmien.

„Investovanie do spoločensky zodpovedných firiem nie je na Slovensku natoľko rozvinuté, ako v západných krajinách. Slovensko tak stále patrí medzi krajiny s nízkym podielom investorov. Avšak prístup Slovákov k investovaniu zaznamenáva v poslednom období nárast. Práve mladšie ročníky môžu zmeniť zastúpenie investujúcej populácie na Slovensku. Tí sa čoraz viac zameriavajú na spoločensky zodpovedné firmy, preto vo svojich portfóliách obsadzujú spoločnosti a fondy s vysokým ESG označením,“ vysvetľuje Martin Krištoff, finančný analytik HABERL Wealth Management. 

Do akých firiem sa investuje najviac?  

ESG označenie dostanú len tie podniky, ktoré podľa určitých kritérií dosiahnu najvyššie skóre v oblasti ich podnikania. Skóre ESG získavajú spoločnosti na základe prístupov v oblasti životného prostredia, sociálnych aspektov a riadenia firmy. Jednotlivé kategórie zoskupujú sériu rôznych kritérií, ktoré vyhodnotia skóre spoločnosti a vieme tak zhodnotiť, či firma spĺňa kritériá pre označenie ESG.

Najlepšie spoločnosti s označením ESG roku 2021 sú technologickí giganti Microsoft, Nvidia, Salesforce.com a Accenture, ktoré sa dostali na vyššiu úroveň. Medzi spoločnosti mimo technologického zamerania dosiahli vysoké ESG skóre spoločnosti ako Linde, JB Hunt a Gildan Activewear. Všetky tieto špičkové spoločnosti ESG kombinujú ziskovosť s etickou a sociálnou zodpovednosťou

ESG trendy, ktoré je vhodné sledovať v roku 2022

Zameranie na „S“ v ESG: 

Sociálne otázky sa dostali do popredia verejnej diskusie, keďže COVID-19 odhalil systémové sociálne problémy. V minulosti mali tendenciu zaostávať za environmentálnymi opatreniami, pretože je ťažšie ich definovať a merať. 

Zváženie sociálnych rizík môže znamenať veľký rozdiel, pokiaľ ide o zlepšenie finančnej odolnosti. Napríklad zdravotné a bezpečnostné postupy predstavujú pre podniky počiatočné náklady, ale znižujú riziko nákladných súdnych sporov. Pre investorov ESG bude rozhodujúce uvedomiť si rozmanitosť a začlenenie, ako aj aktuálne sociálne problémy.

Kompenzácia uhlíka sa stane „mainstreamom“  

Kompenzácia uhlíka, kompenzácia emisií CO₂ alebo iných skleníkových plynov sa stane „mainstreamom“,  a bude sofistikovanejšia, pretože ponúka krátkodobé riešenie na zníženie emisií.

Môže to byť také jednoduché, ako vysádzanie lesov alebo obnova degradovanej pôdy. Teraz sa ale posúva smerom k pokročilejším riešeniam, ako je technológia zachytávania a ukladania uhlíka, ktorá dokáže odstraňovať CO₂ zo vzduchu.

Ázia zvýši ESG záväzky  

Rýchla urbanizácia a industrializácia Ázie v posledných dvoch desaťročiach vyvolala obrovský dopyt po infraštruktúre, ako je energia, doprava, zásobovanie vodou a systémy na spracovanie odpadu. Pandémia však odhalila problémy. Ázijské krajiny čelili prudkému nárastu mestského odpadu, keď sa spotrebitelia z hygienických dôvodov vrátili k jednorazovým taškám, jednorazovým príborom a obalom potravín. To poukazuje na potrebu riešení obehového hospodárstva, odolných a obnoviteľných zdrojov energie, ako aj ekologickejších budov a udržateľnejších dopravných sietí na celom kontinente.

Teraz prezident Si Ťin-pching, hoci nezakázal používanie uhlia, zaviazal sa ho „prísne kontrolovať“ ako súčasť plánov na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2060. Rastúci dopyt po udržateľnosti v postpandemickom svete otvorí ESG investičné príležitosti v Ázii. 

O ESG fondy je čoraz väčší záujem zo strany investorov, a to nie len vďaka riadeniu na vysokej úrovni, ale aj ohľaduplnosti voči životnému prostrediu a ich atraktívnym výnosom.

Spoločnosti prijímajú investovanie do ESG, pretože sa rozhodli, že to, čo je dobré pre ľudí a planétu, stojí za každú krátkodobú námahu a pre dlhodobý rast cieľov a výnosov. Dá sa však konštatovať že zisky naďalej prevládajú.

Spravodlivé, sociálne zodpovedné a environmentálne vhodné postupy sú dôležité pre zamestnancov, obchodných partnerov, a čoraz viac aj pre investorov. Spoločnosti, ktoré teraz príjmu tieto progresívne postupy, z dlhodobého hľadiska „vyhrajú“

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne