fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Americká spoločnosť Facebook jednoznačne nevylúčila, že za globálnym výpadkom ich služieb môže byť aj zámer

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na čínsku spoločnosť China Evergrande, ktorej podiel sa chystá prevziať spoločnosť Hopson Development. Nedostatok čipov by mohol trvať aj po roku 2022. Amazon zverejnil výhodné ponuky, ako pri Black Friday. Európska agentúra pre lieky schválila podávanie tretích dávok vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer / BioNTech. Európske ceny plynu a elektriny vzrástli na nové rekordy.
tyzden 40

USA

Hlavné americké indexy skončili v pluse. Dow Jones stúpol o 1,22%, index S&P 500 skončil vyššie o 0,79% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom 0,09%.

Bývalá produktová manažérka Facebooku pre občianske dezinformácie Frances Haugen v rozhovore 60 Minutes odhalila svoju totožnosť ako osoba, ktorá vypustila dokumenty o vedomom ignorovaní informácií o negatívnych vplyvoch svojich platforiem na niektorých mladých užívateľov do denníka The Wall Street Journal a do amerického Kongresu.

Nedostatok čipov by mohol trvať aj po roku 2022, povedal generálny riaditeľ Marvell Technology, Matt Murphy. Iní manažéri z čipového priemyslu, ako napríklad generálna riaditeľka AMD Lisa Su, signalizovali, že nové výrobné kapacity začnú tieto problémy riešiť až budúci rok.

Amazon zverejnil výhodné ponuky ako pri Black Friday, a to takmer 8 týždňov pred skutočným dátumom Black Friday. Amazon tiež oznámil program, ktorý umožní členom Prime zasielať darčeky iba pomocou čísla mobilného telefónu alebo e-mailu, bez toho aby zadávali adresu príjemcu.

Spoločnosť Delta Air Lines sa vrátila k svojej pôvodnej prognóze príjmov za 3Q, po tom, čo ju pred mesiacom znížila. Generálny riaditeľ Ed Bastian uviedol, že predaje leteniek sa stabilizovali a potom sa zlepšili. Letecká spoločnosť tiež očakáva, že tuzemské objednávky na rok 2022 prekonajú úroveň pred pandémiou.

Americká spoločnosť Microsoft spustí novú verziu svojho operačného systému Windows 11. Zdarma na neho môžu prejsť používatelia počítačov s nainštalovaným systémom Windows 10. Musí mať ale zariadenie spĺňajúce dlhý zoznam požiadaviek vrátane špeciálneho bezpečnostného čipu či relatívne nového procesora. Majú byť tiež v predaji osobné počítače s predinštalovaným systémom Windows 11.

Americká spoločnosť Facebook jednoznačne nevylúčila, že za globálnym výpadkom ich služieb môže byť aj zámer. Upozornil na to komentátor BBC James Clayton. Väčšina expertov na informačné technológie ale tvrdia, že na takúto možnosť zatiaľ nič neukazuje.

Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson požiadala amerického liekového regulátora FDA o povolenie posilňovacej dávky jej vakcíny proti COVID-19. Tá bola na rozdiel od ostatných očkovacích látok pôvodne jednodávková.

Home Depot si najal Walmart, aby dodával farby, náradie a ďalšie položky z online nákupov, ktoré sa zmestia do auta, až k dverám zákazníkov. Tento predajca domácich potrieb je tak prvým veľkým zákazníkom novej doručovacej služby Walmart GoLocal.

Pfizer a BioNTech chcú získať súhlas amerického liekového úradu FDA pre vakcínu proti koronavírusy pre deti vo veku 5 – 11 rokov.

Nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti minulý týždeň klesli na 326 000. Trhový odhad bol 348 000.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal 0,33%, CAC 40 zakončil v pluse 0,65%, STOXX Europe 600 stúpol o 0,97% a FTSE 100 vzrástol o 0,97%.

Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila podávanie tretích dávok vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer / BioNTech. Takzvanú posilňovaciu dávku možno, podľa únijného regulátora, zvažovať u ľudí starších ako 18 rokov, a to šesť mesiacov od druhej dávky.

Európske ceny plynu a elektriny vzrástli na nové rekordy kvôli trvajúcom obavám z nedostatočných dodávok. Benchmark holandskej futures na plyn stúpol o 7,6% na 104 EUR / MWh. Nemecký kontrakt na elektrinu na nasledujúci mesiac stúpol na rekordných 217 EUR / MWh, ročný na 147 EUR / MWh.

Predaj nových automobilov v Británii v septembri medziročne klesol o 34%, na 215 312. Uviedol to britský zväz výrobcov a predajcov áut SMMT, podľa ktorého automobilový priemysel ďalej trpí globálnym nedostatkom čipov. Ide o najslabší september za posledných 23 rokov. Už vlani sa pritom trh dostal pod tlak kvôli opatreniam na obmedzenie COVID-19.

V Nemecku sa v septembri predalo 196 972 nových osobných áut, čo je medziročný pokles o 25,7%. Oznámil to Spolkový úrad pre motorové vozidlá (KBA). Najsilnejšou dovážanou značkou sa opäť stal Hyundai.

Nemeckému výrobcovi luxusných automobilov BMW v treťom štvrťroku medziročne klesol odbyt o 12% na 593 189 vozidiel. BMW sa podobne ako ďalšie automobilky stretáva s globálnym nedostatkom čipov. Firma však uviedla, že za prvé tri štvrťroky odbyt medziročne zvýšila o 18% na 1,932 milióna vozidiel.

europe

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili zmiešanie. NIKKEI 225 skončil v mínuse -2,51%, Shanghai Composite klesol o -0,58% a Hang Seng si pripísal 1,07%.

Podiel v krachujúcom čínskom developerovi China Evergrande sa chystá prevziať spoločnosť Hopson Development. Za 51% podiel v jej divízii správy majetku chce zaplatiť viac ako 40 miliárd HKD. Správa prichádza po tom, čo obe firmy požiadali, aby bolo pozastavené obchodovanie s ich akciami na hongkonskej burze kvôli oznámeniu veľkej obchodnej transakcie.

Čínska centrálna banka PBOC spomalila tempo denných finančných injekcií, typu sedemdňových reverzných repo, do finančného systému späť na 10 miliárd CNY.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne