fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Apple dosiahol trhovú hodnotu 3 bilióny dolárov

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Tesla, ktorá vlani dodala na trh 936 172 elektromobilov. Plynovod Nord Stream 2, by mohol byť schválený v polovici tohto roku. AT&T a Verizon Communications sa dohodli na dvojtýždňovom odklade v zavádzaní nových 5G služieb. Európske ceny plynu opäť rástli, a oveľa viac.
2. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -0,29%, index S&P 500 skončil nižšie o -1,87% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -4,53%.

Americká automobilka Tesla vlani dodala na trh rekordných 936 172 elektromobilov, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o 87%. Odbyt za štvrtý štvrťrok dosiahol 308 600 vozidiel, čo znamená aj rekord za trojmesačné obdobie. Ten predchádzajúci bol z tretieho štvrťroka a predstavoval 241 300 elektromobilov. Vyrobených vozidiel Tesla je za minulý rok 930 422, za štvrťročný štvrťrok potom 305 840. 

Americká technologická spoločnosť Apple sa v utorok 4.1.2022, stala prvým podnikom na svete, ktorého trhová hodnota dosiahla 3 bilióny dolárov. Cena akcií Applu sa včera vyšplhala na rekordných 182,88 dolára za kus

AT&T a Verizon Communications sa dohodli na dvojtýždňovom odklade v zavádzaní nových 5G služieb, o ktorých aerolinky vyhlásili, že by mohli narušovať elektronické systémy v lietadlách a predstavovať ohrozenie bezpečnosti. 

Walmart expanduje v donáške potravín domov. Chce vybudovať flotilu plne elektrických dodávok a prijať v USA 3 000 vodičov. Teraz ich má zhruba 100. 

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si pripísal +0,40%, CAC 40 zakončil v pluse +0,94%, STOXX Europe 600 vzrástol o -0,32% a FTSE 100 stúpol o +1,36%.

Plynovod Nord Stream 2, ktorý má prepravovať ruský plyn do Nemecka, by mohol byť schválený v polovici tohto roku. Povedal to v rozhovore s nemeckým denníkom Rheinische Post riaditeľ firmy Uniper, ktorá je jedným z finančných podporovateľov projektu. 

Nemecký protimonopolný úrad v rámci svojich nových právomocí týkajúcich sa regulácie internetových spoločností skúma, ako americká spoločnosť Google využíva osobné dáta a svoj produkt Google News Showcase. Zvažuje aj ďalšie prípady týkajúce sa firiem Amazon, Apple a Meta, ktorá vlastní sociálnu sieť Facebook. 

Európske ceny plynu opäť rástli a za celý týždeň sú vyššie o 40 %, keď ruské dodávky cez kľúčové plynovody zostúpili na najnižšie hodnoty pre toto obdobie roku minimálne od roku 2015. Referenčné futures na plyn vzrástli až o 6,7 % na 103 EUR /MWh

Nemecko kvôli koronavírusovej variante Omikron, skráti dobu karantény. Zdravotníci a ďalšie dôležité profesie ju budú môcť s PCR testom opustiť už po piatich dňoch, ostatní s testom po siedmich. Dnes sa na tom dohodol kancelár Olaf Scholz s premiérmi spolkových krajín. Doteraz sa kvôli omikronu vyžadovala dvojtýždňová karanténa, podľa expertov by ale očakávané rýchle šírenie omikronu mohlo ohroziť chod Zeme. 

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -1,09%, Shanghai Composite klesol o -1,65% a Hang Seng si pripísal +0,41%.

Hlboko zadlžená čínska realitná spoločnosť China Evergrande Group pozastavila obchodovanie svojich akcií na burze v Hongkongu v situácii, keď investori čakajú na plán reštrukturalizácie. 

Singapurská ekonomika vlani vzrástla o 7,2%, čo je najrýchlejšie tempo rastu za viac ako desať rokov. Na základe predbežných údajov to oznámil miestny štatistický úrad. Krajina sa zotavila z najhoršej recesie v histórii zapríčinenej pandémiou COVID-19. 

Japonská automobilka Toyota Motor vlani v predaji áut v Spojených štátoch prekonala amerického konkurenta General Motors (GM). Ten tak prvýkrát od roku 1931 prišiel o vedúcu pozíciu na domácom trhu. 

Japonský technologický konglomerát Sony sa chystá tento rok na jar založiť firmu Sony Mobility, s ktorou chce skúsiť preniknúť na trh s elektrickými vozidlami. Pred zahájením svetového veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v USA to oznámil šéf firmy Keničiró Jošida, ktorý zároveň predstavil už druhý prototyp.

Prevádzkový zisk juhokórejskej spoločnosti Samsung Electronics Co. Ltd. vo štvrtom štvrťroku podľa predbežných údajov stúpol o 52 %, na 13,8 bilióna wonov, čo bol najvyšší údaj pre tento štvrťrok za štyri roky. Hospodárenie podporil vysoký dopyt po serverových pamäťových čipoch a vyššie marže zo zmluvnej výroby čipov

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne