fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Apple sa usiluje o uvedenie svojho elektromobilu na trh

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Airbus, ktorá získala zákazku na 255 lietadiel A321. RWE chce do roku 2030 investovať 50 miliárd eur do zvýšenia svojich kapacít na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Amazon prestane od 19. januára prijímať kreditné karty spoločnosti Visa vydané v Británii a oveľa viac.
46 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili zmiešane. Dow Jones klesol o -1,38%, index S&P 500 skončil vyššie o 0,32% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom 1,24%.

Google investuje v Austrálii v nasledujúcich 5 rokoch miliardu austrálskych dolárov. Postaví tam výskumné centrum, zvýši kapacitu cloudových služieb a časť peňazí pôjde na financovanie partnerstva s miestnymi organizáciami.

Americký prezident Joe Biden a čínsky prezident Si Jin-pching mali virtuálne rokovania. Obe strany zaznamenali napätie a po rokovaní vydali verejné vyhlásenia. Biden povedal, že „je potrebné držať sa zdravého rozumu, aby konkurencia neprešla v konflikt, a držať komunikačné linky otvorené“. Si Ťin-pching počas schôdzky povedal, že aby spolu Čína a USA „v novej ére“ vychádzali, mali by sa dodržiavať princípy vzájomného rešpektu, mierového spolužitia a obojstranne výhodnej spolupráce. Peking obvykle používa „vzájomný rešpekt“ pri volaní po výhodnejších podmienkach zo strany USA.

Americký výrobca leteckej techniky Boeing získal na veľtrhu v Dubaji zákazku na 72 lietadiel 737 MAX od indických nízkonákladových aeroliniek Akasa Air. Hodnota kontraktu podľa katalógových cien je takmer 9 miliárd dolárov.

Americká farmaceutická spoločnosť Novavax podala Európskej agentúre pre lieky (EMA) žiadosť o schválenie svojej vakcíny proti COVID-19. S odvolaním sa na vyhlásenie únijného regulátora o tom informovala agentúra AP. Prípadné odporúčacie stanovisko by EMA mohla vydať do niekoľkých týždňov, napísala agentúra Reuters. Vakcínu následne musí schváliť Európska komisia.

Americký internetový predajca Amazon prestane od 19. januára prijímať kreditné karty spoločnosti Visa vydané v Británii. Nepáčia sa mu s tým spojené vysoké transakčné poplatky. Debetnými kartami od Visa u neho bude možné platiť aj naďalej.

Spoločnosť Apple sa usiluje o uvedenie svojho elektromobilu na trh v roku 2025 a zameriava sa na projekt samoriadiaceho vozidla. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje. Ideálny automobil Apple by nemal mať volant a pedále, a interiér má byť navrhnutý tak, aby bolo možné riadiť bez použitia rúk.

usa

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si pripísal 0,41%, CAC 40 zakončil v pluse 0,29%, STOXX Europe 600 klesol  o -0,14% a FTSE 100 klesol o -1,69%.

Európsky výrobca leteckej techniky Airbag získal zákazku na 255 lietadiel A321. Objednávka, ktorú predložila americká investičná spoločnosť Indigo Partners, zahŕňa lietadlá pre niekoľko nízkonákladových aeroliniek, vrátane maďarskej spoločnosti Wizz Air.

Nemecké automobilky Audi a BMW sa zaujímajú o kúpu britského výrobcu luxusných športových vozidiel McLaren Automotive. Informoval o tom podľa agentúry Reuters nemecký denník Automobilwoche.

Nemecký energetický gigant RWE chce do roku 2030 investovať 50 miliárd eur do zvýšenia svojich kapacít na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Firma uviedla, že investičný plán, ktorý je najväčší v jej 123-ročnej histórii, chce financovať pomocou príjmov zo svojich prevádzkových aktivít.

Predaj nových osobných áut v Európskej únii v októbri medziročne klesol o 30,3 % na 665 001. Informovalo o tom na svojom webe Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Predaj sa znížil štvrtý mesiac po sebe a tohtoročný október je najhorším októbrom v histórii záznamov. Nedarilo sa hlavne skupine Volkswagen, z ktorej sa najhoršie viedla Škoda Auto.

Elon Musk v stredu uviedol, že SpaceX by v januári mohla začať prvý orbitálny letový test svojej rakety Starship. Závisí to ale od schválenia regulačnými orgánmi. Starship je masívna raketa novej generácie, ktorú SpaceX vyvíja na prevoz nákladu a ľudí na Mesiac a Mars.

europe

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili  zmiešanie. NIKKEI 225 skončil v pluse 0,46%, Shanghai Composite stúpol o 0,60% a Hang Seng si odpísal -1,10%.

Japonská ekonomika klesla v treťom štvrťroku v porovnaní s tromi predchádzajúcimi mesiacmi o 0,8 %. V celoročnom prepočte sa hrubý domáci produkt (HDP) znížil o 3%. Je to výrazne viac, než sa čakalo, výhľad na koniec roka je ale pozitívny.

Najväčšia japonská automobilka Toyota Motor a ďalší štyria japonskí výrobcovia vozidiel sa budú zaoberať využiteľnosťou alternatívnych ekologických pohonných hmôt pre automobily so spaľovacími motormi vrátane vodíka a syntetických palív z biomasy. Na projekte sa budú okrem Toyoty podieľať aj spoločnosti Mazda Motor, Subaru, Yamaha Motor a Kawasaki Heavy Industries.

Japonská vláda schválila rekordných 55,7 bilióna jenov na pomoc ekonomike zasiahnutej pandémiou. Informujú o tom japonské médiá. Kabinet premiéra Fumia Kišidu počíta aj so zapojením súkromného sektora, s ktorého peniazmi celkový objem pomoci dosiahne 78,9 bilióna jenov.

azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne