USA
Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -1,11% index S&P 500 skončil nižšie o -0,59% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -0,73%.
Maloobchodné tržby v júli klesli o 1,1% oproti odhad trhu -0,3% a oproti predchádzajúcemu rastu o 0,6%. Jadrové tržby klesli o 1,0% oproti odhad trhu -0,1%.
Priemyselná výroba v júli vzrástla medzimesačne o 0,9%. Odhadovalo sa 0,5% oproti predchádzajúcim 0,2%.
Americká internetová spoločnosť Twitter začne testovať novú funkciu, ktorá užívateľom jej siete umožní označovať príspevky, teda takzvané tweety, ktorých obsah budú považovať za zavádzajúce.
Zápis z júlového menového rokovania Fedu ukázal ochotu začať obmedzovať nákupy aktív americkou centrálnou bankou ešte v priebehu tohto roka bez priamej väzby tohto „taperingu“ a zvyšovania úrokových sadzieb.
Niektorí zákazníci Tesly čakajú na svoje autá týždne alebo mesiace a sľubované dáta dodania sa stále predlžujú. Oneskorenie je znakom toho, že Tesla stále bojuje s „logistickým peklom“, na ktoré už sa v roku 2018 odvolával Elon Musk, hoci dramaticky zvyšuje produkciu svojich vozidiel.
Amazon.com údajne plánuje otvoriť v USA niekoľko veľkých maloobchodov podobných obchodným centrám. Prvé z nich majú byť v Ohiu a Kalifornii.
Americká Federálna obchodná komisia (FTC) podala novú protimonopolnú žalobu na americkú internetovú spoločnosť Facebook. Komisia tvrdí, že Facebook zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu k potláčaniu konkurencie. Pôvodnú verziu žaloby FTC súd v júni odmietol.

Európa
Hlavné Európske indexy skončili v mínuse. Index DAX si odpísal -1,06%, CAC 40 zakončil v mínuse -3,91%, STOXX Europe 600 klesol o -1,48% a FTSE 100 klesol o -1,81%.
Nemecký štát predá až štvrtinu svojho 20% podielu v leteckej spoločnosti Lufthansa. Informoval o tom nemecký fond pre hospodársku stabilizáciu WSF. Spomenul pritom pozitívny vývoj najväčších európskych aeroliniek, ktorým nemecká vláda poskytla kvôli dopadom pandémie COVID-19 záchranný balík.
Miera nezamestnanosti v Británii za 3 mesiace do konca júna klesla na 4,7% z 4,8% v období za 3 mesiace do konca mája. Počet zamestnaných sa potom v júli priblížil úrovni pred pandémiou. Uviedol to britský štatistický úrad. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali, že miera nezamestnanosti zostane na úrovni 4,8%.
Miera inflácie v Británii v júli spomalila na 2%, teda cieľ britskej centrálnej banky stanovený ako strop cenovej stability. Pokles bol vyšší, než čakali analytici, s najväčšou pravdepodobnosťou to však bol len výkyv, pretože oživenie ekonomiky z pandémie COVID-19 a karanténnych obmedzenia by mal naopak ceny zvýšiť, uviedla agentúra Reuters.
Škoda Auto, rovnako ako ďalšie svetové automobilky, bojuje s nedostatkom čipov, ktoré sú potrebné v palubnej elektronike vozidiel. Škoda kvôli tomu nemôže rad áut dokončiť priamo na linke. Firma má maximálnu hranicu 50000 nedokončených vozov, vyššie číslo by ohrozovalo cash flow, teda peňažný tok, a likviditu firmy. Preto firma radšej ruší smeny, povedal predseda podnikovej rady Jaroslav Povšík.

Ázia
Hlavné ázijské indexy skončili v mínuse. NIKKEI 225 skončil v mínuse -3,45%, Shanghai Composite klesol o -2,53% a Hang Seng si odpísal -5,84%.
HDP v Japonsku v druhom kvartáli podľa predbežných údajov vzrástlo medzikvartálne o 0,3% oproti predchádzajúcemu revidovanému poklesu o 0,9%.
Priemyselná výroba v Japonsku v júli vzrástla podľa finálnych dát o 23,0% medziročne proti predchádzajúcemu odhadu 22,6%.
Priemyselná výroba v Číne v júli vzrástla o 6,4% medziročne pričom sa odhadoval rast o 7,9% oproti predchádzajúcim 8,3%.
Maloobchodné tržby Číny v júli medziročne vzrástli o 8,5% oproti odhadovaným 10,9% a oproti predchádzajúcim 12,1%.
Tencent Music Entertainment dosiahol v druhom kvartáli medziročne o 16% vyššie výnosy, napriek tomu ale nedosiahol na odhady analytikov. Prevádzkový zisk klesol o 6,1% medziročne a počet mesačných aktívnych užívateľov online hudby klesol na 623 miliónov pričom sa odhadovalo 617,5 miliónov.
Najväčší svetový výrobca čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) predstihol čínskeho technologického giganta Tencent a sa stal najhodnotnejšou ázijskú firmou. Trhová kapitalizácia Tencent a Alibaba klesla v dôsledku ďalšieho regulačného zásahu Pekingu v technologickom sektore. Výrobca čipov TSMC na druhej strane získal podporu, keď svet čelí globálnemu nedostatku polovodičov spôsobenom narušením dodávateľského reťazca spolu s nárastom dopytu zo strany priemyselných odvetví, ako sú automobily a dátové centrá.
Japonská automobilka Toyota znížila kvôli nedostatku čipov septembrový plán výroby o 40%. Informoval o tom ekonomicky orientovaný denník Nikkei. Japonský výrobca automobilov si doteraz viedol lepšie ako jeho konkurenti. Po zemetrasení v prefektúre Fukušima v roku 2011 totiž prepracoval svoj plán kontinuity prevádzky, a tak mal väčšiu zásobu čipov. Vplyv nedostatku kľúčovej súčiastky umocnil nárast novo nakazených koronavírusom v Ázii.
