fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

BMW otvára továreň na elektromobily v hodnote 2,2 miliardy dolárov

4 minúty čítania
BMW oficiálne otvorilo svoju novú továreň v hodnote 15 miliárd juanov (2,2 miliardy dolárov) v Číne, so silným zameraním na elektrické vozidlá, keďže sa snaží dobehnúť lídrov ako je Tesla a domácich konkurentov.
bmw

Závod Lydia v severovýchodnom meste Shenyang je tretím závodom BMW v Číne, ale jeho najväčšou investíciou v krajine.

„Rozšírenie našej výrobnej stopy v Číne ukazuje, že sa pripravujeme na ďalší rast na najväčšom svetovom trhu s elektrickými automobilmi a veríme v dlhodobé perspektívy Číny,“ povedal Jochen Goller, prezident a generálny riaditeľ BMW Group v Číne.

Predaj elektromobilov prudko vzrástol do roku 2021 a v roku 2022 ostáva naďalej silný. Zabezpečenie budúceho rastu si podľa Medzinárodnej energetickej agentúry bude vyžadovať väčšie úsilie o diverzifikáciu výroby batérií a kritických dodávok minerálov, aby sa znížilo riziko prekážok a zvyšovania cien.

Predaj elektromobilov vrátane plne elektrických a plug-in hybridov sa v roku 2021 zdvojnásobil na nový rekord 6,6 milióna. Napriek napätiu v globálnych dodávateľských reťazcoch predaj v aktuálnom roku 2022 naďalej výrazne rastie, pričom v prvom štvrťroku 2022 sa celosvetovo predali 2 milióny elektrických áut, čo je o tri štvrtiny viac ako v rovnakom období minulého roka. Pričom počet elektromobilov na cestách na celom svete bol do konca roku 2021 približne 16,5 milióna, čo je trojnásobok oproti roku 2018.

Avšak, BMW má v Číne čo doháňať. Čína je najväčší svetový trh s elektrickými vozidlami, kde v predaji dominuje americký rival Tesla a domáci hráči ako BYD podporovaný Warrenom Buffettom. Tradičné zahraničné automobilky vrátane BMW a Volkswagenu zostali pozadu. Teraz však zvyšujú výrobu. Najnovší závod BMW zvyšuje ročnú výrobnú kapacitu nemeckej automobilky v Číne na 830 000 áut.

Generálny riaditeľ spoločnosti Volkswagen Passenger Cars, Ralf Brandstaetter, vo februári pre Nikkei povedal, že automobilka bude schopná v roku 2023 v Číne vyrábať až 1 milión elektrických vozidiel ročne.

Jeden z najhlavnejších dôvodov silného predaja elektrických áut vo väčšine krajín bol politický stimul, pričom celkové verejné výdavky na dotácie a stimuly sa v roku 2021 skoro dostali na úroveň 30 miliárd dolárov. Rastúci počet krajín má na nasledujúce desaťročia ambiciózne ciele v oblasti elektrifikácie vozidiel a mnohí výrobcovia automobilov majú plány na elektrifikáciu svojich vozových parkov, ktoré idú nad rámec politických cieľov. V roku 2021 bolo celosvetovo dostupných päťkrát viac modelov elektromobilov ako v roku 2015 a počet dostupných modelov dosiahol do konca roka 2021 450.

Dopyt po elektromobiloch

V Číne sa predaj elektrických áut v roku 2021 takmer strojnásobil na 3,3 milióna, čo predstavuje asi polovicu z celkového počtu. Predaj silno vzrástol aj v Európe (nárast o 65 % na 2,3 milióna) a Spojených štátoch (viac ako zdvojnásobenie na 630 000). Čínske elektromobily sú zvyčajne menšie ako na iných trhoch. Spolu s nižšími výrobnými nákladmi sa tým výrazne znížil cenový rozdiel oproti tradičným autám.

Sektor elektrických vozidiel patrí v súčasnosti medzi najdynamickejšie odvetvia. Ešte lepšie vyhliadky sú zaznamenávané pri vytváraní nových predajných rekordov. Avšak, treba poznamenať, tak ako v iných odvetviach aj pri elektromobiloch zohráva veľmi dôležitú úlohu riziko narušenia dodávateľských reťazcov.

Prudko rastúce ceny niektorých kritických nerastov, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu batérií spolu s geopolitickým napätím predstavujú pre nasledujúce obdobie určité prekážky na strane ponuky.

Postoj analytika

Elektromobily predstavujú v automobilovom priemysle novú éru dopravy. Najväčší hráči v automobilovom priemysle sa predbiehajú vo vytváraní novších a lepších riešení pre svojich zákazníkov a je vysoká pravdepodobnosť, že o pár rokov budú spaľovacie motory úplne nahradené elektromobilmy, k čomu prispievajú aj rozhodnutia jednotlivých krajín. Dojazd elektrických vozidiel je už porovnateľný s dojazdom vozidiel so spaľovacími motormi a počet dostupných modelov sa zvyšuje. Môžeme skonštatovať, že elektromobily majú svoj čas najväčšej slávy ešte len pred sebou.

Zdroje: www.theguardian.com, www.bloomberg.com, www.reuters.com, www.bbc.com, www.cnbc.com

Zdieľajte tento článok

Prečítajte si viac

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne