fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Ceny plynu v Európe stúpli na rekordné úrovne

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť China Mobile, ktorá chce predajom akcií v Šanghaji získať až 56 miliárd jüanov. Elon Musk sa nachádza teraz vo viac ako troch štvrtinách svojho sľubu predať 10 % podiel v spoločnosti Tesla a oveľa viac.
51 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v zisku. Dow Jones stúpol o +0,15%, index S&P 500 skončil vyššie o +1,22% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom +3,12%.

Americký demokratický senátor Joe Manchin oznámil, že nebude hlasovať za obrovský investičný balík navrhovaný prezidentom Joe Bidenom a obsahujúci najmä sociálne programy. Bez Manchinovho hlasu nemajú demokrati šancu zákon v Senáte schváliť.

Elon Musk predal 583 611 akcií spoločnosti Tesla za 528 mil. dolárov a nachádza sa teraz vo viac ako troch štvrtinách svojho sľubu predať 10 % podiel v spoločnosti Tesla.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) udelil mimoriadne povolenie antivirálnej pilulke proti COVID-19 od firmy Pfizer. Ide o prvý liek tohto typu, ktorý regulátor schválil.

Intel sa ospravedlnil čínskym zákazníkom za svoj postoj k čínskej autonómnej provincii Sin-ťiang. Nesúhlas vyvolalo, keď výrobca čipov v liste požiadal dodávateľa, aby nevyužívali prácu alebo produkty pôvodom z tejto provincie, aby bola zaistená „zhoda s americkými zákonnými požiadavkami„.

Bývalý americký minister financií Lawrence Summers varoval, že ekonomika USA sa dostala do stavu, keď bude ťažké skrotiť infláciu bez toho, aby to podnietilo hospodársku recesiu. Fed podľa neho riziká inflácie spozoroval neskoro.

Elon Musk predal akcie Tesly za ďalších 928,6 milióna dolárov, posunul sa tak bližšie svojmu cieľu redukovať svoj podiel vo firme o 10 %.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal +0,77%, CAC 40 zakončil v pluse +2,31%, STOXX Europe 600 vzrástol o +1,82% a FTSE 100 stúpol o +1,41%.

Spotrebiteľská nálada v Nemecku sa kvôli novej vlne COVID-19 a vysokej inflácii ďalej zhoršuje. Vyplýva to z prieskumu medzi približne dvoma tisíckami nemeckých spotrebiteľov, ktorého výsledky zverejnil norimberský výskumný inštitút GfK. Index spotrebiteľskej nálady pre január klesol na mínus 6,8 bodu, z revidovaných mínus 1,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Dostal sa tak na najnižšiu úroveň od júna.

Ceny plynu v Európe v utorok vystúpili na rekordné úrovne po správe, že sa zastavili dodávky ruského plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Jamal. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v januári vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku po prvýkrát prekročila 170 eur za megawatthodinu.

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair viac ako zdvojnásobila odhad svojej ročnej straty. Reagovala tak na zavádzanie nových reštrikcií pre cestovanie, ktoré je dôsledkom šírenia nového koronavírusového variantu omikron.

Najväčšia nemecká letecká spoločnosť Lufthansa kvôli šíreniu nového koronavírusového variantu omikrón a súvisiacim reštrikciám zruší v zimnej sezóne 33 000 letov. V rozhovore s nemeckým nedeľníkom Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung to povedal šéf podniku Carsten Spohr.

europe

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v zmiešane. NIKKEI 225 skončil v zisku +0,83%, Shanghai Composite klesol o -0,39% a Hang Seng si pripísal +0,13%.

Čínska spoločnosť China Mobile chce predajom akcií v Šanghaji získať až 56 miliárd jüanov. Bola by to najväčšia primárna verejná ponuka akcií v Číne za posledných desať rokov. China Mobile je podľa počtu klientov najväčším mobilným operátorom na svete. Pred rokom, ale musela kvôli novým pravidlám zavedeným na popud vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa odísť z Newyorskej akciovej burzy.

Čína je schopná udržať hospodársky rast na rozumnej úrovni. Má k tomu potrebnú sebadôveru, podmienky aj schopnosti, povedal agentúre Nová Čína vysoko postavený zamestnanec plánovacieho úradu. Druhá najväčšia svetová ekonomika bude budúci rok čeliť mnohým výzvam. Na domácu spotrebu doľahol pokles nehnuteľnostného trhu aj prísne obmedzenia zavádzané kvôli šíreniu choroby COVID-19.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne