fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Dopyt po iPhone 13 spomalil

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Moderna, ktorej šéf Stéphane Bancel sa domnieva, že terajšie vakcíny proti COVID-19 budú zrejme menej účinné v boji s novým variantom označovaným Omikron. Americký prevádzkovateľ búrz Nasdaq uzavrel partnerstvo so spoločnosťou Amazon. Čínsky úrad pre letectvo znovu povolil Boeingu 737 Max lietať.
48 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -0,91%, index S&P 500 skončil nižšie o -1,22% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -2,62%.

Šéf americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna, Stéphane Bancel sa na základe predbežných zistení domnieva, že terajšie vakcíny proti COVID-19 budú zrejme menej účinné v boji s novým variantom označovaným Omikron. Povedal to v rozhovore s denníkom Financial Times. Dodal však, že na presvedčivé údaje si treba ešte asi dva týždne počkať.

Šéf Fedu, Powell povedal, že riziko vyššej inflácie narástlo a nárasty cien sa rozšírili. Nárast cien je všeobecne spojený s problémami s ponukou/dopytom.

Prezident USA, Joe Biden uvažuje o Richardovi Cordrayovi ako o hlavnom regulátorovi bánk, uvádza Dow Jones.

Americký prevádzkovateľ búrz Nasdaq uzavrel partnerstvo so spoločnosťou Amazon, s ktorou svoje americké trhy začne od roku 2022 presúvať do prostredia cloudu. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Pripomenula, že predtým tento mesiac s rovnakým úmyslom uzavrela dohodu s Googlom spoločnosť CME.

Jerome Powell prestal hovoriť o prechodnej inflácii a načrtol urýchlenie konca QE o niekoľko mesiacov. To by následne vytvorilo priestor aj pre skoršie zdvíhanie úrokových sadzieb.

Americká spoločnosť ExxonMobil, ktorá je najväčším ťažiarom ropy v USA, plánuje do roku 2027 ročné kapitálové výdavky v rozmedzí 20 až 25 miliárd dolárov. Firma tiež oznámila, že chce investovať okrem iného do nízkouhlíkových projektov.

Apple údajne oznámil dodávateľom iPhonov, že dopyt po iPhone 13 spomalil. Firma, podľa Bloombergu, už pritom znížila svoj cieľ výroby na tento rok až o 10 miliónov kusov kvôli nedostatku komponentov.

Akcie výrobcu lietadiel Boeing vzrástli o 4,5 % po tom, čo čínsky úrad pre letectvo vo štvrtok znovu povolil Boeingu 737 Max lietať. Tento model mal po dvoch smrteľných nehodách celosvetovo na viac ako dva roky zákaz lietania.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si odpísal -0,57%, CAC 40 zakončil v pluse 0.38%, STOXX Europe 600 klesol  o -0,28% a FTSE 100 stúpol o 1,11%.

Francúzska inflácia v novembri zrýchlila na najvyššie úrovne za viac ako desaťročie. Medziročný nárast o 3,4 % je nad očakávaním ekonómov a je to najväčší prírastok od roku 2008, keď vyššie ceny energií a tovaru prekonali pokles cien čerstvých potravín.

Index spotrebiteľských cien v eurozóne rastie v novembri medziročne na +4,9 % pri odhade +4,5 %.

Jadrová inflácia podľa predbežných dát v novembri medziročne +2,6 %, pri odhade +2,3 %.

Britský protimonopolný úrad (CMA) nariadil americkej firme Meta Platforms, ktorá je prevádzkovateľom facebooku, aby predala platformu pre animované obrázky Giphy. Zdôvodnila to obavami z dopadov na konkurenčné prostredie, a to ako na užívateľov sociálnych médií, tak na zadávateľov reklamy.

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) investuje 10 miliónov eur do zelených dlhopisov medzinárodnej solárnej skupiny s českými koreňmi Photon Energy. Banka to uviedla v tlačovej správe. Photon Energy v polovici novembra informovala o úpise zelených dlhopisov s nominálnou hodnotou až 50 miliónov eur, neskôr objem zvýšila. Zelené dlhopisy sú ekologickým nástrojom, ktorého účelom môže byť iba financovanie a podpora takzvaných zelených projektov, ktoré chcú zlepšiť životné prostredie.

Prezidentka ECB Lagardeová povedala, že nárast úrokových sadzieb je v budúcom roku nepravdepodobný, ale nebude čakať s bojom proti inflácii , pokiaľ to bude nutné.

Europe

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili  zmiešane. NIKKEI 225 skončil v mínuse -2,51%, Shanghai Composite stúpol o 1,22% a Hang Seng si odpísal -1,30%.

Japonská vláda zakáže podľa televízie NTV vstup všetkým „novým“ zahraničným návštevníkom do krajiny. Súvisí to s plánom na posilnenie hraničných kontrol.

Čínsky výrobca smart telefónov Xiaomi Corp., postaví pre svoju divíziu elektrických áut v Pekingu továreň s kapacitou výroby 300 000 elektromobilov ročne.

Rozpočet Japonska na budúci fiškálny rok presiahne kvôli rastúcim sociálnym výdavkom a nákladom na obranu 107 biliónov jenov. Bude tak desiaty rok po sebe rekordný. S odkazom na zdroje blízke vláde to uviedla agentúra Kjódó. Japonsko je po Číne a Spojených štátoch treťou najväčšou ekonomikou na svete a zároveň najzadlženejšou vyspelou krajinou. Fiškálny rok 2022 začne v apríli.

Ázia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne