fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

ECB ponechala základnú sadzbu na 0,0 % 

7 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Apple, ktorá predstavila rad nových softvérových prvkov. Citibank plánuje v najbližších niekoľkých rokoch prijať v Ázii približne 3 000 nových zamestnancov. PayPal Holdings umožní presúvať kryptomeny do externých peňaženiek.

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -4,58 %, index S&P 500 skončil nižšie o -5,05 % a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -5,60 %.

Americký prezident Joe Biden údajne plánuje rozbehnúť solárne projekty, ktoré sú pozastavené colným vyšetrovaním ministerstva obchodu a zároveň chce podporiť výrobu elektriny z domácich solárnych panelov.

Elon Musk v oznámení regulátorom zopakoval, že navrhovanú dohodu na kúpu Twitteru môže zrušiť, pokiaľ mu Twitter nedodá viac informácií o spame a falošných účtoch.

Americký výrobca nealkoholických nápojov Coca-Cola v Etiópii otvoril novú továreň za 100 miliónov dolárov. Vyrábať môže až 1,68 milióna fliaš denne, informoval web Africanews. Továreň leží asi 25 km od hlavného mesta Addis Abeba.

Analytici banky Citigroup s odkazom na napäté podmienky na trhu očakávajú, že priemerná cena ropy Brent v druhom tohtoročnom štvrťroku dosiahne 113 dolárov za barel, čo je o 14 dolárov viac, než analytici čakali doteraz. Odhad priemernej ceny na tretí a štvrtý štvrťrok potom zvýšili v oboch prípadoch o 12 dolárov na 99, respektíve na 85 dolárov za barel.

Apple v pondelok (06.06.2022) na vývojárskej konferencii predstavil rad nových softvérových prvkov, predovšetkým ale prerábku notebooku MacBook Air, ktorá prináša nový dizajn, farby a rýchlejší procesor M2 vlastnej výroby.

Americká banka Citibank plánuje v najbližších niekoľkých rokoch prijať v Ázii približne 3000 nových zamestnancov do segmentu inštitucionálnych klientov. Ten zahŕňa divízie investičného, ​​korporátneho a komerčného bankovníctva.

Deficit zahraničného obchodu Spojených štátov sa v apríli vzhľadom na pokles dovozu prudko znížil. V porovnaní s marcom klesol o 19,1 % na 87,1 miliardy dolárov. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnilo americké ministerstvo obchodu. Správa naznačuje, že zahraničný obchod by mohol v tomto štvrťroku prvýkrát za dva roky prispieť k hospodárskemu rastu krajiny. Dovoz tovaru a služieb klesol o 3,4 % na 339,7 miliardy dolárov . Vývoz naopak o 3,5% vzrástol a dostal sa na 252,6 miliardy dolárov.

Elon Musk oznámil zamestnancom svojej spoločnosti SpaceX, že IPO jej divízie satelitného internetu Starlink je stále „tri alebo štyri“ roky vzdialená. Minimálne do roku 2025 sa vraj neuskutoční.

Americký poskytovateľ platobných služieb PayPal Holdings umožní presúvať kryptomeny do externých peňaženiek. Funkcia je od včerajška dostupná pre vybraných amerických užívateľov, všetkým užívateľom v Spojených štátoch sa sprístupnia v najbližších mesiacoch.

Microsoft hovorí, že sa rozhodol výrazne obmedziť svoje podnikateľské aktivity v Rusku. Existujúce zazmluvnené záväzky voči ruským zákazníkom bude plniť, skôr oznámené zastavenie nových predajov produktov a služieb ale trvá.

Americká automobilka Tesla v Číne ďalej naberá nových zamestnancov a pred on-line náborom pridala ďalších viac ako 20 pracovných pozícií. Jej šéf Elon Musk pritom asi pred týždňom varoval, že firma bude musieť prepúšťať a že v niektorých častiach podniku je už príliš veľa ľudí.

Microsoft prinesie aplikáciu Xbox do tohtoročných šikovných televízorov firmy Samsung a potom rozšíri distribúciu na ďalších výrobcov. S uvedením sa Microsoft zameriava na poskytovanie svojich herných služieb ľuďom, ktorí nemajú konzoly. Hráči budú môcť hrať cez aplikáciu Xbox s ovládačmi Sony DualSense pripojenými cez Bluetooth a taktiež s bezdrôtovými ovládačmi Xbox od spoločnosti Microsoft.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -4,83%, CAC 40 zakončil v mínuse -4,60%, STOXX Europe 600 klesol o -3,95% a FTSE 100 klesol o -2,86%.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire predpokladá, že francúzska ekonomika v tomto roku napriek vojne na Ukrajine a vysokej inflácii vykáže rast. Dodal však, že vláda začiatkom budúceho mesiaca zreviduje svoje hospodárske prognózy.

Británia dodá Ukrajine raketomety s dostrelom až 80 kilometrov, ktoré majú pomôcť v boji proti ruským silám na východe krajiny. Oznámil to britský minister obrany Ben Wallace. Ministerstvo z taktických dôvodov nespresnilo, koľko salvových raketometov M270 a príslušnej munície pošle. Oznámilo však, že ukrajinskí vojaci sa budú učiť raketomety obsluhovať v Británii.

Predaj ruských áut sa prepadol v máji o 84 %, uviedlo Združenie európskych podnikov so sídlom v Rusku (AEB). Za minulý mesiac sa podľa neho nepredalo ani 25000 vozidiel, najmenej minimálne od roku 2006.

Na dobitie všetkých telefónov či tabletov predávaných v krajinách EÚ bude od jesene roku 2024 stačiť jediná nabíjačka v štandarde USB-C. Smernica, ktorej cieľom je uľahčiť život spotrebiteľom a obmedziť množstvo elektronického odpadu, získala podporu aj napriek nesúhlasu dominantného amerického výrobcu elektroniky Apple.

Európsky parlament schválil návrh, ktorý by mal od roku 2035 zakázať predaj nových osobných áut a ľahkých úžitkových vozidiel so spaľovacími motormi. Opatrenie sa netýka ojazdených vozidiel a bude ešte predmetom ďalšieho únijného vyjednávania.

ECB ponecháva základnú sadzbu na 0,0 %, v súlade s odhadmi. Zvyšuje odhady inflácie, pre rok 2024 ju očakáva na +2,1 %. ECB znižuje odhady HDP eurozóny, pre tento rok čaká rast o 2,8 %. ECB ukončí kvantitatívne uvoľňovanie prostredníctvom programu nákupov aktív APP 1. júla. Rada guvernérov predpokladá po septembri „pozvoľné, ale vytrvalé“ zvyšovanie úrokových sadzieb na základe hodnotenia situácie.

Nemecká spoločnosť Lufthansa kvôli nedostatku personálu zrušila stovky spojov na letné mesiace. Lufthansa zrušila približne 900 júlových vnútroštátnych a európskych letov na krátke vzdialenosti. Zrušené lety aeroliniek Lufthansa či Eurowings sa mali uskutočniť v piatok, sobotu a nedeľu, predstavujú asi päť percent typickej víkendovej kapacity týchto aeroliniek.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili v zisku. NIKKEI 225 skončil v zisku +0,23%, Shanghai Composite stúpol o +2,80% a Hang Seng si pripísal +3,43%.

Čínski regulátori sa podľa denníka WSJ chystajú uzavrieť rok trvajúce vyšetrovanie spoločnosti Didi Global a dvoch ďalších technologických spoločností listovaných v USA a už by mohli zrušiť zákaz naberania nových používateľov. Technologický index Hang Seng po vyjadrení vzrástol až o 4,9 %

Peking bude pokračovať v uvoľňovaní opatrení proti COVID-19. Koncom mája bola najnovšia vlna nových prípadov vyhlásená za zvládnutú a čínska metropola sa odvtedy vracia k normálnemu fungovaniu. Rozvoľnenie by mohlo podporiť akcie európskych výrobcov luxusného tovaru.

Čína: Obchodná bilancia za máj skončila v prebytku 78,86 miliárd dolárov (odhad trhu 57,70 miliárd dolárov) oproti predchádzajúcemu prebytku 51,12 miliárd dolárov. Vývozy medziročne vzrástli o 16,9 %, dovozy vzrástli o 4,1 % oproti predchádzajúcej stagnácii.

Japonské ministerstvo financií, japonská centrálna banka a japonská agentúra pre finančné služby po trojstrannom rokovaní vyjadrili obavy ohľadom nedávneho rýchleho poklesu japonského jenu.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne