fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Elon Musk odpredal ďalších 934 091 akcií Tesly

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Pfizer, ktorá sa dohodla na prevzatí Arena Pharmaceuticals. Obe komory amerického Kongresu schválili zákon o zvýšení limitu štátneho dlhu o 2,5 bilióna dolárov. Intel investuje vyše 7 miliárd dolárov do výstavby novej továrne.
50 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -1,68%, index S&P 500 skončil nižšie o -1,94% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -2,95%.

Spoločnosť Pfizer sa dohodla na prevzatí svojho konkurenta Arena Pharmaceuticals, za ktorého zaplatí 6,7 miliardy dolárov. Pfizer, tak rozšíri svoje aktivity v liečbe rakoviny a zápalových ochorení.

Elon Musk uplatnil ďalšie opcie o odpredal ďalších 934 091 akcií spoločnosti Tesla za zhruba 906,5 milióna USD, ukazuje oznámenie regulátorom. Od svojho sľubu, že sa zbaví 10% svojho podielu v Tesle, predal skoro 12 miliónov akcií.

Obe komory amerického Kongresu schválili zákon o zvýšení limitu štátneho dlhu o 2,5 bilióna dolárov a odvrátili tak hroziacu platobnú neschopnosť americkej vlády. Zákon teraz putuje k prezidentovi Joeu Bidenu, ktorý ho musí podpísať.

Fed bude znižovať mesačný objem nákupu dlhopisov dvojnásobným tempom, než predtým avizoval. V marci program nákupov dlhopisov pravdepodobne úplne ukončí. Banka ďalej očakáva, že v budúcom roku trikrát zvýšia úrokové sadzby.

Americká spoločnosť Intel investuje vyše 7 miliárd dolárov do výstavby novej továrne na kompletovanie a testovanie čipov v Malajzii. Oznámil to šéf podniku Pat Gelsinger. V dobe celosvetového nedostatku polovodičov, tak americká firma rozšíri ich výrobu v tejto juhoázijskej krajine, továreň by mala začať prevádzku v roku 2024. Investície v krajine vytvoria viac ako 4000 pracovných miest pre spoločnosť Intel a viac ako 5000 miest v stavebníctve.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -0,59%, CAC 40 zakončil v mínuse -0,93%, STOXX Europe 600 klesol  o -0,35% a FTSE 100 klesol o -0,30%.

Prezidentka Európskej komisie Ursula von der Leyen varovala, že variant omikrónu bude do polovice januára pravdepodobne dominantnou mutáciou v Európe. Počty nových prípadov sa každé dva až tri dni zdvojnásobujú, uvidela.

Nový nemecký kancelár Olaf Scholz vo vládnom vyhlásení v Spolkovom sneme sľúbil, že jeho vláda využije všetky prostriedky na prekonanie pandémie a na návrat skoršieho života. Rovnako uistil, že „semaforová“ vládna koalícia sociálnych demokratov (SPD), Zelených a liberálov (FDP) vytvorí „moderné Nemecko“, pričom hlavnou prioritou vlády, týkajúce sa všetkých rezortov, bude boj s klimatickou zmenou.

Európska komisia chce do roku 2040 postupne ukončiť vykurovanie budov plynom a ďalšími fosílnymi palivami. Prísnejšie ekologické pravidlá majú platiť aj pre výstavbu nových budov, ktoré navyše nebudú môcť od roku 2030 produkovať žiadne emisie. Od roku 2027 potom ľudia prídu o nárok na podporu vykurovania plynovými kotlami. Počíta s tým súbor návrhov, ktorý dnes komisia predstavila ako ďalšiu súčasť cesty ku klimatickej neutralite.

ECB potvrdila úrokové sadzby na doterajších úrovniach a koniec nákupov v programe PEPP v marci 2022.

Lagardeová: Inflácia bude v blízkej dobe zvýšená hlavne kvôli cenám energií. V budúcom roku by mala poľavovať. ECB stále čaká, že inflácia sa v strednom horizonte usadí pod cieľom.

Lagardeová: Dynamika rastu ekonomiky eurozóny sa zmiernila, očakáva sa silné zotavenie aktivity v budúcom roku.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili  v pluse. NIKKEI 225 skončil v zisku +0,38%, Shanghai Composite stúpol o -0,93% a Hang Seng si pripísal +3,35%.

Nálada v japonskom sektore služieb sa v poslednom tohtoročnom štvrťroku zlepšila na dvojročné maximum, na strane veľkých spracovateľských podnikov sa ale zotavovanie zastavilo.

SenseTime, čínsky startup pre umelú inteligenciu, znovu odložil plánovanú IPO v Hongkongu, z ktorej si chcel odniesť 767 miliónov USD. USA ho v piatok zaradili na čiernu listinu „čínskych vojensko-priemyselných“ firiem, do ktorých Američania nesmú investovať.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne