fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Elon Musk predal 4,5 milióna akcií Tesla

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť JPMorgan, ktorá prvýkrát od referenda o Brexite v roku 2016 odporúča investorom kupovať britské akcie. Trhová hodnota Alphabet prekonala hranicu dvoch biliónov dolárov. Bidenovi klesla podpora verejnosti na 38%. Geely predstavila elektrický ťahač Homtruck. JD.com dosiahol počas svojej nákupnej akcie Singles Day rekordné tržby a oveľa viac.
45 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -0,63%, index S&P 500 skončil nižšie o -0,31% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -0,69%.

Analytici JPMorgan prvýkrát od referenda o Brexite v roku 2016 odporúčajú investorom kupovať britské akcie. Odmena za riziko sa podľa nich po nedostatočnej výkonnosti v posledných rokoch zlepšuje.

Trhová hodnota americkej spoločnosti Alphabet, ktorá je majiteľom internetového vyhľadávača Google, prvýkrát prekonala hranicu dvoch biliónov dolárov. Stala sa tak po firmách Apple a Microsoft, treťou americkou verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorá túto hranicu pokorila.

Americkému prezidentovi Bidenovi klesla podpora verejnosti na 38%, čo je najmenej od jeho januárového nástupu do funkcie. Uvádza to prieskum Suffolkovej univerzity zverejnený denníkom USA Today, podľa ktorého sú s terajším šéfom Bieleho domu stále viac nespokojní takzvaní nezávislí voliči, ktorí sa nehlásia ani k jednej z hlavných politických strán.

Brat Elona Muska, Kimbal Musk, predal 88 500 akcií Tesly deň pred tým, ako Elon Musk zverejnil tweet o predaji 10% podielu.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol na 267 000, odhad trhu 265 000.

Index spotrebiteľských cien (CPI) v októbri medziročne + 6,2 % ,oproti odhadu + 5,9 %.

Elon Musk predal tento týždeň v súhrne zhruba 4,5 milióna akcií Tesla, čo zodpovedá približne 3% Muskovho podielu vo firme. Z predaja získal viac ako 5 miliárd USD. Vyplýva to z vyhlásenia firmy pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC). Je to prvý Muskov predaj akcií automobilky od roku 2016 a prišiel po ankete na Twitteri. Z celkovej čiastky pôjde 1,1 miliardy USD na úhradu daní z akciových opcií.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v pluse. Index DAX si pripísal 0,25%, CAC 40 zakončil v pluse 0,72%, STOXX Europe 600 stúpol o 0,68% a FTSE 100 vzrástol o 0,60%.

Očakávaný nedostatok horčíka zatiaľ na automobilky v Európe nedolieha. To sa ale podľa expertov môže zmeniť, pokiaľ Čína produkciu tohto kovu čoskoro výraznejšie nezvýši, uviedla agentúra Reuters. Automobilky sa už od vlaňajška stretávajú s nedostatkom čipov. Obavy z nedostatku horčíka dala najavo napríklad najväčšia európska automobilka Volkswagen.

Poradcovia dosluhujúcej kancelárky Angely Merkelovej hovoria, že ECB by mala komunikovať stratégiu normalizácie menovej politiky.

Európske ceny plynu klesli na najnižšie hodnoty za viac ako týždeň po tom, čo sa konečne zvýšil tok plynu z Ruska, cez Ukrajinu do Európy. Gazprom si rezervoval určitú potrubnú kapacitu na ukrajinsko-slovenskej hranici.

Nemecká automobilka Porsche AG odmieta špekulácie, že chystá vstup na burzu. Jej šéf Oliver Blume povedal, že firme prospieva, keď je súčasťou koncernu Volkswagen.

Britská centrálna banka hovorí, že poskytovatelia služieb a infraštruktúry finančného trhu s ňou už dopredu nemusia diskutovať výplatu dividend. Túto požiadavk BoE zaviedla vlani v júni.

EUROPE

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili  zmiešanie. NIKKEI 225 skončil v mínuse -0,01%, Shanghai Composite stúpol o 1,36% a Hang Seng si pripísal 1,84%.

Výrobca vakcín proti COVID-19 CanSino Biologics, sa v Hongkongu prepadol až o 20 % po oznámení, že nové antivirotikum od Pfizeru znižuje úmrtnosť a mieru hospitalizácií.

Čínska automobilka Geely predstavila elektrický ťahač Homtruck, ktorý má konkurovať automobilu Semi americkej automobilky Tesla. Divízia úžitkových vozidiel Farizon Auto plánuje uviesť ťahač na trh v roku 2024 a zameriava sa aj na medzinárodné trhy, povedal v rozhovore so CNBC šéf divízie Mike Fan.

Singapur a Malajzia začínajú letovú prevádzku pre očkovaných bez nutnosti následnej karantény.

Najväčšia čínska automobilka SAIC Motor kúpi 2 lode, ktoré budú schopné prepraviť každá až 7 600 áut. To je takmer dvakrát viac, než koľko naložia jej terajšie lode. Čínsky výrobca plavidlá kúpy cez svoju dopravnú divíziu Anji Logistics, uviedla s odvolaním sa na informované zdroje agentúra Bloomberg.

Predaj áut v Číne v októbri klesol o 9,4%, na 2,33 milióna. Je to šiesty mesiac poklesu za sebou a je za ním hlavne globálny nedostatok čipov, ktorý prerušil výrobu. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil čínsky zväz výrobcov automobilov CAAM.

Čínsky e-shop JD.com dosiahol počas svojej nákupnej akcie Singles Day rekordné tržby. Objem transakcií sa ale priamo nepremieta do príjmov spoločnosti a neberie do úvahy vrátené položky. Napriek tomu je to známka apetítu nakupujúcich.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne