fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

EÚ chce odpojiť vybrané ruské banky od globálneho platobného systému SWIFT

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na Joea Bidena, ktorý podpísal exekutívny príkaz, ktorý Američanom zakazuje investovať alebo obchodovať v separatistických regiónoch na východe Ukrajiny. Putin uviedol, že uzná nezávislosť dvoch povstaleckých republík vo východoukrajinskom Donbase a oveľa viac.
9. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili zmiešane. Dow Jones klesol o -0,06%, index S&P 500 skončil vyššie o +0,82% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom +1,08%.

Užívatelia v USA si môžu od 21.02.2022 z obchodu App Store spoločnosti Apple zadarmo stiahnuť aplikáciu, ktorá im umožní prístup na novú sociálnu sieť mediálnej spoločnosti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Aplikácia sa nazýva Truth Social a je vo svojom fungovaní veľmi blízkou kópiou sociálnej siete Twitter.

Ekonómovia JPMorgan sa domnievajú, že Fed bude pravdepodobne zvyšovať úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu na deviatich zasadnutiach za sebou, aby skrotil infláciu.

Americký prezident Joe Biden podpísal exekutívny príkaz, ktorý Američanom zakazuje investovať alebo obchodovať v separatistických regiónoch na východe Ukrajiny. Ich nezávislosť v pondelok uznal ruský prezident Vladimir Putin, ktorý zároveň nariadil vyslanie ruských vojakov do týchto povstaleckých republík. Washington neskôr uviedol, že sa 22.02.2022 v reakcii na posledné kroky Moskvy chystá oznámiť nové sankcie proti Rusku.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk obvinil amerického regulátora SEC z úniku informácií o federálnom vyšetrovaní. Konflikt medzi Muskom a SEC začal v septembri 2018, kedy SEC obvinil Muska z „nepravdivých a zavádzajúcich“ vyhlásení voči investorom.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -3,16%, CAC 40 zakončil v mínuse -2,56%, STOXX Europe 600 klesol o -1,58% a FTSE 100 klesol o -0,32%.

Prezident Ruska, Vladimír Putin uviedol, že uzná nezávislosť dvoch povstaleckých republík vo východoukrajinskom Donbase, informuje Bloomberg. Podľa dohôd, ktoré v pondelok prezident Vladimir Putin podpísal s vodcami oboch separatistických regiónov v Donbase, môže Moskva v povstaleckých republikách na východe Ukrajiny vybudovať vojenské základne, uviedol Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave k národu uviedol, že Rusko uznaním dvoch separatistických regiónov na východe Ukrajiny opustilo minský a normandský formát, ktorý mal zaistiť mier v tejto oblasti.

Nemecko podniklo kroky na zastavenie procesu certifikácie plynovodu Nord Stream 2 z Ruska, oznámil kancelár Olaf Scholz po tom, čo Kremeľ formálne uznal dva odštiepenecké regióny na východe Ukrajiny.

Británia zastaví obchodovanie s ruskými štátnymi dlhopismi v Londýne, povedala britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Je podľa nej vysoko pravdepodobné, že plány ruského prezidenta Putina zahŕňajú pokračovanie invázie smerom na Kyjev. V prípade plnohodnotnej invázie na Ukrajinu Londýn zavedie ďalšie sankcie, ktoré budú namierené proti kľúčovým oligarchom či organizáciám v Rusku, uistila Trussová.

Británia poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, vrátane smrtiacich obranných zbraní. Oznámil to v parlamente britský premiér Boris Johnson. Povedal tiež, že mediálny úrad Ofcom dostal žiadosť o preskúmanie vysielacej licencie ruskej televízie Russia Today. Tá je podľa ministerstva kultúry podozrivá zo snahy o šírenie nebezpečných dezinformácií o dianí na Ukrajine.

Podľa analytika Société Générale budú centrálne banky vo východnej Európe možno musieť uvažovať o ďalšom uťahovaní menovej politiky, aby skrotili inflačné očakávania. ČR a Maďarsko budú pravdepodobne musieť zvyšovať sadzby viac, než sa očakávalo skôr.

Európska komisia navrhne lídrom EÚ odpojiť vybrané ruské banky od globálneho platobného systému SWIFT, povedala šéfka komisie Ursula von der Leyenová.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v strate. NIKKEI 225 skončil v strate -2,38%, Shanghai Composite klesol o -1,13% a Hang Seng si odpísal -6,41%.

Čína oznámila, že uvalila nové sankcie na americké zbrojné spoločnosti Lockheed Martin a Raytheon Technologies, kvôli predaju zbraní Taiwanu, ktorý Peking považuje za svoju provinciu. Podobu sankcií čínska vláda nespresnila.

Čína je pripravená zmäkčiť dopady sankcií uvalených na Rusko kvôli napadnutiu Ukrajiny a pomôcť krajine v situácii, keď sa zhoršujú jej vzťahy so Západom. Pomoc čínskych bánk by pre vývoj konfliktu mohla byť kľúčová, píše na svojom webe denník Financial Times.

Čínska centrálna banka zvýšila svoju krátkodobú injekciu likvidity do bankového systému a poskytla podporu práve v čase, keď sú globálne trhy zmietané geopolitickým napätím. Čínska ľudová banka vložila do finančného systému prostredníctvom sedemdňových reverzných repo operácií čistých 290 miliárd juanov. Je to najviac od septembra 2020. Cieľom operácie je udržať stabilnú likviditu na konci mesiaca.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne