fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Fed: nárast inflácie bude iba dočasný

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Coca-Cola, ktorá zaplatí 5,6 miliardy dolárov, aby získala plnú kontrolu nad značkou nápojov pre športovcov BodyArmor. Ganfeng Lithium vyhrala kontrakt na dodávky lítiových produktov. XPeng zvýšil v októbri odbyt medziročne o 233%. Tesla v pilotnom programe prvýkrát sprístupní svoju nabíjaciu sieť elektro-autám iných značiek. Google plánuje povoliť v Južnej Kórei platobné systémy tretích strán.
44 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v pluse. Dow Jones stúpol o 1,42%, index S&P 500 skončil vyššie o 2,00% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom 3,05%.

Americká FDA odložila do januára rozhodnutie urobiť spoločnosti Moderna povolenie s použitím vakcíny proti COVID-19 u adolescentov. Potrebuje vyhodnotiť, či dávky nevedú k zvýšenému nebezpečenstvu myokarditídy.

Coca-Cola zaplatí 5,6 miliardy dolárov, aby získala plnú kontrolu nad značkou nápojov pre športovcov BodyArmor. Informoval o tom denník The Wall Street Journal. Coca-Cola už vo firme BodyArmor má 30% podiel.

Americký výrobca elektromobilov Tesla v pilotnom programe prvýkrát sprístupní svoju nabíjaciu sieť elektro-autám iných značiek. Projekt sa bude testovať na desiatich miestach v Holandsku, informovala americká spoločnosť. Vodiči získajú na dobíjacie stanice Supercharger prístup pomocou aplikácie americkej automobilky.

Americká internetová spoločnosť Yahoo odchádza z čínskeho trhu, zdôvodňuje to čoraz náročnejšími podmienkami pre podnikanie. Uviedla to agentúra AP. V Číne sa podľa firmy začína meniť aj právne prostredie, ktoré jej tam ďalšie pôsobenie komplikuje.

Apple znižuje výrobu tabletov iPad, aby mala dosť čipov pre smart-telefóny novej generácie iPhone 13. Kríza okolo čipov tak firmu zasiahla viac, než sa malo za to, píše s odkazom na niekoľko zdrojov japonský denník Nikkei.

Americká sociálna sieť Facebook vypne systém rozpoznávania tvárí, ktorý automaticky identifikuje používateľa na fotografiách a videách. Súčasne odstráni informácie o tvárach viac ako jednej miliardy ľudí. Ako dôvod firma uviedla rastúce obavy z používania tejto technológie v spoločnosti.

Americká centrálna banka hovorí, že je pripravená upraviť tempo redukcie nákupov aktív, pokiaľ to bude situácia vyžadovať. V novembri začne tlmiť nákupy aktív tempom 15 miliárd dolárov mesačne.

Fed vyjadril menšie presvedčenie, že nárast inflácie bude iba dočasný.

Google plánuje povoliť v Južnej Kórei platobné systémy tretích strán, aby bol v súlade s novým zákonom. Je to prvýkrát, kedy tento americký technologický gigant zmenil svoju platobnú politiku pre konkrétnu krajinu.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v pluse. Index DAX si pripísal 2,33%, CAC 40 zakončil v pluse 3,08%, STOXX Europe 600 stúpol  o 1,67% a FTSE 100 vzrástol o 0,92%.

Ryanair Holdings sa vrátil k prvému kvartálnemu zisku od začiatku pandémie COVID-19. Spoločnosť dosiahla za tri mesiace do 30. septembra pozitívny čistý výsledok 225 miliónov EUR.

Nemecký odborový zväz Verdi vyzval na štrajk v siedmich prevádzkach amerického internetového predajcu Amazon v krajine kvôli pokračujúcemu sporu o mzdy. Štrajky by v niektorých miestach mali začať už v pondelok a ako dlho budú trvať zatiaľ nebolo stanovené, uviedol hovorca odborového zväzu.

Priemyselné objednávky v Nemecku v septembri vzrástli medzimesačne o 1,3 %, pri odhade trhu 1,8 %, oproti predchádzajúcemu revidovanému poklesu o 8,8 %. Medziročne vzrástli o 9,7 %, pri odhade trhu 11,3 % a oproti predchádzajúcej revízii 10,4 %.

Británia investovala viac ako jednu miliardu libier do plynulého prechodu tovaru cez novú hranicu po Brexite. Ani táto investícia však nedokázala zabrániť prepadu obchodu s Európskou úniou, ktorá je jej najväčším obchodným partnerom.

Maloobchodné tržby v Eurozóne klesli v septembri o 0,3 %, čakal sa medzimesačný nárast o 0,2 %.

europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili  zmiešanie. NIKKEI 225 skončil v pluse 2,49%, Shanghai Composite klesol o -1,57% a Hang Seng si odpísal -2,00%.

Čínska Ganfeng Lithium vyhrala kontrakt na dodávky lítiových produktov pre Teslu.

Predaj nových osobných automobilov v Japonsku v októbri medziročne klesol o 31,3 % na 279 341 vozidiel. Dostal sa tak na najnižšiu októbrovú úroveň od roku 1968, kam siahajú porovnateľné údaje. Oznámila to JADA. Predaj zaznamenal pokles už štvrtý mesiac za sebou, naďalej ho podkopávajú výpadky v dodávateľských reťazcoch, píše agentúra Kjódó.

Nio v októbri dodal 3 667 vozidiel, čo je o viac ako 65 % menej ako v septembri. Dodávky boli „významne ovplyvnené znížením objemu výroby v dôsledku reštrukturalizácie a modernizácie výrobných liniek a prípravy nových produktov“.

Čínsky výrobca elektromobilov XPeng zvýšil v októbri odbyt medziročne o 233% na 10 138 vozidiel, a to napriek globálnemu nedostatku čipov. Viac ako 10 000 áut dodala automobilka druhý mesiac za sebou, v septembri ich vyrobila 10 412. Tencent odhalil svoje prvé čipy, vrátane čipu s umelou inteligenciou na hľadanie a odporúčania, ďalšieho pre kompresiu videosúborov a sieťového čipu pre cloudové servery.

azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne