fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Fed navýši sadzby o viac ako 25 bps na každom zasadnutí

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorá kúpila akcie poisťovne Alleghany. Tesla oficiálne otvorí svoj nový závod neďaleko Berlína. Nestlé výrazne obmedzí svoje obchodné aktivity v Rusku a oveľa viac.

USA

Hlavné americké indexy skončili v zisku. Dow Jones stúpol o +0,31%, index S&P 500 skončil vyššie o +1,79% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom +1,98%.

Berkshire Hathaway sa dohodla na kúpe všetkých zvyšných akcií poisťovne Alleghany za 848,02 USD/akciu v hotovosti. Akvizícia predstavuje 25% prémiu k poslednej záverečnej cene akcie Alleghany na burze.

Fed navýši sadzby o viac ako 25 bps na každom zasadnutí, pokiaľ bude treba, povedal šéf Fedu Powell. Ak Fed bude musieť uťahovať nad neutrálne sadzby, potom to urobí.

Americký výrobca elektromobilov Tesla oficiálne otvorí svoj nový závod na elektromobily v brandenburskej obci Grünheide neďaleko Berlína. Prvé vozidlo Model Y chce osobne odovzdať majiteľovi šéf Tesly Elon Musk. Ceremónie sa zúčastnil aj kancelár Olaf Scholz, minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck a taktiež brandenburský premiér Dietmar Woidke.

Americký prezident Joe Biden vyzval šéfov veľkých amerických firiem, aby posilnili ochranu svojich počítačových systémov. Hromadí sa totiž podľa neho indície tajných služieb, že sa Rusko chystá začať kybernetické útoky na americkú kritickú infraštruktúru. Federálna vláda je ochotná spoločnostiam pomôcť, hlavnú zodpovednosť za zabezpečenie systémov však podľa prezidenta majú samotné firmy.

Spojené štáty odstránili už 64 % všetkých produktov zo zoznamu čínskeho tovaru, na ktoré boli v dobe trvania administratívy Donalda Trumpa uvalené clá.

Spoločnosť Google plánuje využívať chytré telefóny na sledovanie zdravotného stavu. Bude testovať, či snímky očí a záznam srdcových zvukov môžu ľuďom pomôcť odhaliť zdravotné problémy z domova. Google sa bude zaoberať tým, či vstavaný mikrofón smartfónu dokáže detekovať srdcový tep a šelest, keď sa priloží na hrudník.

Tiffany & Co. hovorí, že prestane nakupovať nové diamanty vyťažené v Rusku. K podobným obmedzeniam už siahla spoločnosť Signet.

Apple podľa zdrojov pracuje na službe predplatného pre iPhony a ďalší hardvér. Vlastníctvo prístroja by sa tak mohlo podobať zaplateniu mesačného poplatku.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si odpísal -0,74%, CAC 40 zakončil v strate -1,01%, STOXX Europe 600 klesol o -0,23% a FTSE 100 stúpol o +1,06%.

Prezidentka ECB Lagardeová hovorí, že ECB teraz nepozoruje prvky stagflácie. Krátkodobú infláciu poháňajú energie, poruchy dodávateľských reťazcov a ceny potravín.

Švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé výrazne obmedzí svoje obchodné aktivity v Rusku. Zastaví tam napríklad predaj značiek KitKat a Nesquik. Firma tiež uviedla, že v Rusku sa teraz sústredí na dodávky dôležitých potravín, ako je detská výživa, a že nepredpokladá, že by v tejto krajine v dohľadnej dobe vytvárala zisk.

ING Groep už nebude ďalej financovať nové ropné a plynárenské projekty, uviedol jej šéf pre energetiku. ING je jednou z prvých veľkých bánk globálnych bánk, ktoré sa k takémuto kroku zaviazali. Danske Bank medzitým oznámila, že po kritike organizácie na ochranu spotrebiteľa škrtá fosílne palivá zo šiestich udržateľných investičných fondov.

Nemecká ekonomika si v tomto roku kvôli dopadom vojny na Ukrajine povedie horšie, než sa predpokladalo ešte pred štvrť rokom. Oznámil to nemecký inštitút Ifo, ktorý zhoršil výhľad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Nemecka na 2,2% až 3,1%. Ešte v decembri počítal s rastom o 3,7%.

Európska únia a Spojené štáty podniknú konkrétne spoločné kroky na zníženie európskej závislosti na ruských energiách. Poskytnú aj ďalšiu humanitárnu pomoc napadnutej Ukrajine a budú dodávať viac potravín oblastiam sveta, ktoré sú kvôli ruskej invázii ohrozené ich nedostatkom. Zhodli sa na tom v Bruseli americký prezident Joe Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v spoločnom vyhlásení po Bidenovom rokovaní s európskymi lídrami.

Európski lídri odmietajú prechod na ruble pri platbách za ruský zemný plyn. Mena, ktorú zákazníci platia za ruský zemný plyn, je stanovená zmluvami, upozornil v Bruseli pred začiatkom summitu EÚ nemecký kancelár Olaf Scholz. Reagoval tak na stredajšie vyhlásenie ruského prezidenta Vladimíra Putina, podľa ktorého Rusko v platbách za plyn určený pre Európu už nebude prijímať eurá ani doláre, ale iba ruble.

Londýnska burza kovov údajne oznámila svojim členom, že kvôli nárastu „záťažových strát“ takmer zdvojnásobí veľkosť fondu na nesplácanie v clearingu na 2,075 miliardy dolárov.

europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v zisku +4,93%, Shanghai Composite klesol o -1,19% a Hang Seng si odpísal -0,04%.

Čínski investori v minulom roku prevzali 155 európskych podnikov. To je o 23 viac ako predvlani, ale o polovicu menej ako v roku 2016, kedy bola akvizičná aktivita čínskych firiem v Európe na vrchole. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila poradenská spoločnosť EY. Na akvizície európskych firiem vlani čínski investori vynaložili celkom 12,4 miliardy dolárov.

Akcionári japonského priemyselného konglomerátu Toshiba väčšinou hlasov odmietli návrh manažmentu, aby sa podnik rozdelil na dve samostatné firmy s akciami na burze. Agentúra Kjódó uviedla, že postoj akcionárov tak podčiarkol nezhody medzi oboma stranami, zatiaľ čo budúcnosť podniku je teraz veľkou neznámou.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne