fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Fed zvýšil úrokovú sadzbu o 0,75 %

6 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Tesla, ktorá požiadala investorov o schválenie stock splitu. Microsoft ukončí podporu Internetu Explorer. Emmanuel Macron vyzval na posilnenie spolupráce obranného priemyslu v EÚ a oveľa viac.
25. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -4,79 %, index S&P 500 skončil nižšie o -5,79 % a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -4,78 %.

Tesla požiada investorov o schválenie akciového splitu v pomere 3 kusov nových akcií za 1 súčasný.

Americký Microsoft v ukončí podporu svojho zastaraného webového prehliadača Internet Explorer. Nebude k nemu vydávať aktualizácie a opravy a používateľov bude presmerovávať na novší prehliadač Edge. Podiel Explorera je v súčasnosti pod jedným percentom. Apple je v dobrej pozícii získať podiel na trhu s PC od Microsoft Windows po tom, čo predstavil notebooky MacBook s čipmi novej generácie M2. V roku 2021 držal Apple 7,9 % celosvetových dodávok PC podľa operačného systému, zatiaľ čo Windows kontroloval 81,8 %, podľa odhadov Gartner.

Walmart plánuje do konca roka rozšíriť svoj nový dizajn predajní, ktorý sa viac zameriava na oblečenie a domácnosť, na ďalších 30 predajní. Prianie predávať viac položiek s vyššou maržou je teraz ešte naliehavejšie po tom, čo sklamal Wall Street svojimi fiškálnymi ziskami za prvý štvrťrok a znížil očakávania zisku.

Americká spoločnosť Amazon tento rok začne v Kalifornii doručovať zásielky pomocou bezpilotných lietadiel. Internetový predajca to oznámil na svojom blogu. Uvedenie služby závisí od schválenia regulačných úradov a sprvu sa bude týkať iba mesta Lockeford, ktoré má zhruba 4 000 obyvateľov. Amazon však počíta s tým, že doručovanie zásielok neskôr rozšíri.

Šéf americkej automobilky Tesla, Elon Musk sa odvolal proti rozhodnutiu súdu zachovať dohľad nad jeho tweetmi o Tesle. Obhajoval sa slobodou prejavu, informovala agentúra Reuters. Musk sa na pravidlách, ako môže na twitteri komentovať finančnú situáciu firmy s americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC) dohodol v roku 2019. Tento rok v apríli súd zamietol jeho žiadosť o ukončenie tejto dohody. Odvolací proces často trvá niekoľko mesiacov.

Fed základnú úrokovú sadzbu zvýšil do pásma 1,50 % až 1,75 %. Zvýšenie základného úroku o 75 bázických bodov je najvýraznejšie od roku 1994. Dôvodom je rýchly rast spotrebiteľských cien. Banka zároveň predpovedala spomalenie rastu americkej ekonomiky a zvýšenie nezamestnanosti v nasledujúcich mesiacoch.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -4,62 %, CAC 40 zakončil v mínuse -4,92 %, STOXX Europe 600 klesol o -4,60 % a FTSE 100 klesol o -4,12 %.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na posilnenie spolupráce obranného priemyslu v EÚ. V strategických otázkach majú byť podniknuté opatrenia v prospech európskych firiem, vyzval okrem iného šéf Elyzejského paláca na akciu venovanú obrannému priemyslu.

Európska komisia schválila fínskej vláde program podpory 500 miliónov eur pre spoločnosti, na ktoré má vplyv ruská invázia na Ukrajinu. Pomoc bola schválená podľa dočasného krízového rámca štátnej pomoci, ktorý EK prijala koncom marca.

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobí celosvetový nedostatok pšenice na dobu najmenej troch pestovateľských sezón. Veľká časť ukrajinskej úrody sa kvôli ruskej invázii nedostane na trh, čo vyvolá rast cien na ďalšie rekordy. V zverejnenom rozhovore s agentúrou Reuters to povedal ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj.

Nemecko prevedie firmu Gazprom Germania, bývalú energetickú divíziu ruského Gazpromu, pod dlhodobú štátnu správu a podporí ju pôžičkou až 10 miliárd eur. Chce tak posilniť bezpečnosť dodávok energie do Európy. Firma sa novo premenuje na Securing Energy for Europe.

Európska komisia podnikla právne kroky proti Británii, kvôli plánu Londýna pozmeniť niektoré pobrexitové obchodné pravidlá pre Severné Írsko. Oznámil to podpredseda komisie Maroš Šefčovič. Exekutíva EÚ posunula do ďalšej fázy konania, ktoré vedie od vlaňajška, a zároveň začala dve nové konania. Británia má dva mesiace na reakciu, kým sa komisia obráti na únijný súd.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom znovu znížila maximálny objem dodávok plynovodom Nord Stream 1 do Nemecka, a to na 67 miliónov kubických metrov denne. Opatrenie bude platiť od štvrtkového rána a firma ho opäť zdôvodnila oneskoreniami pri oprave zariadenia, informovala agentúra DPA. Nord Stream 1 je hlavnou trasou pre export ruského plynu do Európskej únie, obvykle je schopný prepravovať 167 miliónov kubických metrov plynu denne. Vlani sa na celkovom ruskom vývoze plynu do EÚ podieľal viac ako tretinou.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -6,69 %, Shanghai Composite stúpol o +0,97 % a Hang Seng si odpísal -3,35 %.

Čína dosiahla pokrok vo vývoji nových jadrových zbraní, má ich ale iba pre sebaobranu a nikdy ich nepoužije ako prvá. Povedal podľa agentúry Reuters čínsky minister obrany Wej Feng-che na bezpečnostnej konferencii v Singapure, na ktorej sa zúčastňujú ministri či ich zástupcovia z troch desiatok krajín ázijsko-pacifickej oblasti.

Čína po februárovom zahájení rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu predbehla Nemecko na pozícii najväčšieho dovozcu ruských energií. Vo svojej správe to uviedlo nezávislé fínske Stredisko pre výskum energií a čistého vzduchu (CREA). Rusko podľa neho za prvých 100 dní vojny, teda od 24. februára do 3. júna, získalo z predaja ropy, uhlia a zemného plynu asi 93 miliárd eur.

Čínski štátni ropní giganti údajne vedú rokovania s Katarom o investícii do expanzie najväčšieho svetového LNG projektu a o kúpe paliva na základe dlhodobých kontraktov.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne