fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Finančný sektor na vzostupe

6 minút čítania
Inflácia dosahuje historické hodnoty a je pravdepodobné, že počas nasledujúcich mesiacov sa jej hodnoty ešte zvýšia. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR, v mesiaci september inflácia tvorila úroveň 4,6 percenta a tým dosiahla zatiaľ najvyššiu úroveň od roku 2011.

Celosvetové hospodárstvo sa po koronakríze snaží chytiť druhý dych, avšak dopyt po energiách sa stal dôvodom rastu cien. Spoločnosť HABERL Wealth Management pripravila prehľad aktuálnej situácie na finančnom trhu a jej vývoj v nasledujúcich mesiacoch.

Trend rastu spotrebiteľských cien by mal aj v najbližšom období pokračovať

Príčinou rastu inflácie sú rastúce ceny energií, zvyšovanie cien spôsobené uvoľňovaním pandemických opatrení. S ústupom spomenutých faktorov sa očakáva pokles inflácie, avšak hospodárske oživenie by malo naďalej pokračovať. Na území krajín eurozóny sa inflácia v priemere vyšplhala na 3 %, čo predstavuje značný nárast spotrebiteľských cien oproti dlhodobo cielenej inflácii na úrovni 2 %. Slovenská republika má dlhodobo mieru inflácie vyššiu, ako je priemer eurozóny. V auguste 2021 inflácia v medziročnom zúčtovaní poskočila na 3,8 %, čo je najviac za uplynulých 9 rokov.

V mesiaci september sa inflácia ešte zvýšila a ocitla sa tak na úrovni 4,6 %. Rast spotrebiteľských cien sa odzrkadlí aj v raste miezd občanov a tým pádom dôjde, aj k ďalšiemu zdražovaniu tovarov a služieb. Rastu spotrebiteľských cien napomáha aj Európska centrálna banka, ktorá dlhodobo neplánuje zvýšiť základné úrokové sadzby, ak by inflácia prekročila cielenú hladinu 2 %, k čomu došlo už v máji tohto roka.

Ako sa môže aktuálna situácia dotknúť bežných ľudí a naopak firiem či investorov?

„Zvyšovaním cenovej hladiny sa znižuje kúpna sila finančných prostriedkov, na čo doplatia v konečnom dôsledku prevažne občania. Aj keď zvyšovanie úrokových sadzieb je na území krajín eurozóny len v teoretickej rovine, zrealizovanie takéhoto zvýšenia by malo dopad na horšiu dostupnosť pre úvery rôzneho druhu. To by sa v negatívnej miere odzrkadlilo na jednotlivých ekonomikách krajín,“ uviedol Martin Krištoff, finančný analytik spoločnosti HABERL Wealth Management.

Opatrenia, ktoré boli zavedené na riešenie dopadov pandémie sú oveľa rozsiahlejšie, ako tomu bolo napríklad pri finančnej kríze v období 2008 – 2009. V súčasnosti je podstatné, aby fiškálne stimuly zo strany jednotlivých vlád pokračovali. Napriek pokračujúcej neistote, ktorá súvisí s pandémiou COVID-19 sa hospodárstvo eurozóny „rýchlo oživuje“. Zotavenia krajín prekonali očakávania analytikov a pri zachovanom tempe rastu hrubého produktu by mohla byť dosiahnutá a prekonaná predkrízová úroveň. Pokračujúce tempo hospodárskeho oživenia by malo vychádzať z predpokladov výrazných stimulačných politík, zahŕňajúce priaznivé podmienky financovania. Domáci dopyt by mal byť hlavnou zložkou tohto oživenia.

Aktuálna ekonomická situácia praje FinTech spoločnostiam

Nárast popularity aplikácií a smart zariadení zmenil aj finančný svet. Finančné technológie sa stávajú každodennou súčasťou našich životov. Platby hotovosťou, či kartami postupne nahrádzajú platby mobilnými zariadeniami. Finančný sektor s vývojom musí držať krok. Najväčšie spoločnosti poskytujúce finančné služby aktívne vyhľadávajú nové startupy, aby mali tie najmodernejšie riešenia pre klientov, a čo najrozsiahlejšie portfólio produktov.

Podľa Martina Krištoffa, FinTech spoločnostiam napomáha aj aktuálna ekonomická situácia. Nízke výnosy v bankách, či menové politiky centrálnych bánk, ktoré držia úrokové sadzby na nízkych úrovniach. Zatiaľ však FinTech nepredstavuje pre banky výrazné riziko, avšak o pár rokov môže tomu byť úplne inak.

Spoločnosti pôsobiace vo FinTech sektore, ponúkajúce platobné riešenia prostredníctvom online rozhrania, zaznamenali od začiatku pandémie COVID-19 výrazný nárast tržieb, čo malo za následok aj prudký rast cien akcií. Nakoľko v tomto období boli platby v hotovosti do značnej miery obmedzené, spotrebitelia si na využívanie online platobných metód zvykli a veľmi rýchlo si ich obľúbili. Netreba zabúdať ani na výrazný krok FinTech spoločností, ktoré začali ponúkať platby kryptomenami, čím získali náskok na trhu pred konkurenciu, ktorá tieto možnosti neposkytuje alebo odmieta.

Investovať do technologických a FinTech firiem sa oplatí

Ak chce byť firma v dnešnom rýchlo meniacom sa svete úspešná musí pristúpiť k digitalizácii procesov či už výrobných alebo administratívnych. Svet financií sa dynamicky vyvíja a dáva náskok tomu, kto prostredníctvom inovácií ponúka pridanú hodnotu svojim klientom, ale aj zamestnancom. Nie je to len o informačnom systéme, ktorý spoločnosť využíva, ale aj o celkovom nastavení. Preto v dnešnej dobe neváhajú ľudia investovať do technologických a FinTech firiem.

Pandémia zrýchlila digitalizáciu, v kurze sú spoločnosti ponúkajúce IT riešenia

Digitalizácia bude postupne prechádzať všetkými odvetviami a procesmi finančných spoločností. Dialo sa tak už pred vypuknutím pandémie COVID-19, avšak tá celý proces iba urýchlila. „Po službách tohto typu niekoľkonásobne vzrástol dopyt a zároveň vzrástla aj ponuka riešení. V nasledujúcom období budú naďalej v kurze spoločnosti ponúkajúce IT riešenia, ktoré klientovi doprajú najvyšší komfort či už pri uzatvorení zmluvy, ale aj pri užívaní ponúkaného softvéru,“ uvádza Martin Krištoff, finančný analytik spoločnosti HABERL Wealth Management.

Pandémia COVID-19 jednoznačne prispela k akcelerácii digitalizácie naprieč všetkými sektormi. Nesmieme však prepadať prílišnej eufórii. Množstvo nových projektov, ktoré zachytili nástup pandémie COVID-19 sa môžu ukázať po skončení pandémie ako nepotrebné. Na druhej strane, iné spoločnosti môžu udávať trend na najbližších niekoľko rokov. Každá firma musela prikročiť k určitým zmenám v procesoch, aby sa udržala aj počas turbulentného obdobia na trhu.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne