fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Inflácia sa tento rok stabilizuje a potom postupne spomalí

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Tesla, ktorá bude získavať grafit do svojich batérií aj z afrického štátu Mozambik. Walmart má zámer vyrábať a predávať virtuálny tovar. Inflácia v eurozóne sa v tomto roku bude postupne znižovať a oveľa viac.
4. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -4,58%, index S&P 500 skončil nižšie o -5,68% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -7,55%.

Americká automobilka Tesla bude získavať grafit do svojich batérií aj z afrického štátu Mozambik. Uviedla to agentúra AP, podľa ktorej ide o prvú dohodu takého druhu. Zmyslom je znížiť závislosť na dodávkach tejto nerastnej suroviny z Číny. Finančné podmienky transakcie neboli zverejnené.

Walmart sa púšťa do metaverzu s plánmi na vytvorenie vlastnej kryptomeny a NFT. Koncom minulého mesiaca prihlásil niekoľko nových ochranných známok, ktoré naznačujú zámer Walmartu vyrábať a predávať virtuálny tovar.

Amazon zrušil plány na ukončenie prijímania kreditných kariet Visa vo Veľkej Británii. Pôvodne mal používanie kreditnej karty od Visa na svojej platforme vo Veľkej Británii ukončiť 19. januára, ale firma uviedla, že zmena „už neprebehne“.

Americké telekomunikačné spoločnosti AT&T a Verizon Communications odložia spustenie novej mobilnej siete piatej generácie (5G) v okolí niektorých letísk, aby tak odvrátili hroziace problémy v leteckej doprave. Popredné americké aerolinky varovali, že nová sieť by mohla ovplyvňovať zariadenie v lietadlách a spôsobiť rozsiahle výpadky v leteckej doprave. Požadujú, aby bola prevádzka siete v okolí letísk zakázaná.

Akcie Netflix klesli až o 20% po tom, čo odhad počtu predplatiteľov zaostal za odhadmi. Firma im v tomto kvartáli pridá odhadom 2,5 milióna, čo by pre ňu bol najpomalší začiatok nového roka za minimálne dekádu. Prepad zrazil trhovú hodnotu firmy o zhruba 45 miliárd dolárov.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si odpísal -1,76%, CAC 40 zakončil v mínuse -1,04%, STOXX Europe 600 klesol o -1,40% a FTSE 100 klesol o -0,65%.

Miera nezamestnanosti v Británii v trojmesačnom období do konca novembra klesla o desatinu bodu na 4,1%. Firmy potom v decembri napriek pandémii a šíreniu nového koronavírusového variantu omikron vytvorili zhruba 184 000 nových pracovných miest. Oznámil to britský štatistický úrad. Na rekorde je počet voľných pracovných miest, čo by mohlo znamenať problém pre britskú centrálnu banku.

Európsky výrobca lietadiel Airbus plánuje v prvej polovici tohto roku najať 6 000 nových zamestnancov, aby tak obnovil stav pracovných síl po hlbokých škrtoch v čase pandémie. Pracovné miesta vzniknú po celom svete a vo všetkých divíziách.

Inflácia v eurozóne sa v tomto roku bude postupne znižovať, pretože poľavia hlavné dôvody, ktoré k rastu cien prispievajú, teda drahé energie a problémy v dodávateľských reťazcoch. Povedala to prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde, ktorá tak zopakovala svoj názor na infláciu, ktorý časť ekonómov spochybňuje. Lagardeová povedala, že Spojené štáty sú v inej situácii, a preto je tam chystané sprísňovanie menovej politiky namieste.

Prezidentka ECB Lagarde očakáva, že inflácia sa tento rok stabilizuje a potom postupne spomalí. Zníži sa síce o menej, ako sa predpovedalo vlani, „ale zníži sa“.

Nemecká vláda výrazne zníži výhľad tohtoročného hospodárskeho rastu, píše s odkazom na svoje zdroje web časopisu Der Spiegel. Po novom ho odhaduje na 3,6 %, namiesto 4,1 %, ktorý uvádzala v októbri. Údaj by sa mal objaviť vo výročnej hospodárskej správe, ktorú budúci týždeň predstaví nemecký minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -2,14%, Shanghai Composite stúpol o +0,04% a Hang Seng si pripísal +2,39%.

Severná Kórea odpálila z letiska v hlavnom meste Pchjongjangu smerom k Japonskému moru dve strely, ktoré by mohli byť balistické, oznámila juhokórejská armáda. Aj podľa japonskej pobrežnej stráže mohlo ísť o balistické rakety. KĽDR vykonala od začiatku tohto roku už niekoľko raketových testov.

Toyota plánuje vo februári vyrobiť celosvetovo zhruba 700 000 vozidiel, za pôvodným plánom zhruba 900 000 vozidiel tak kvôli nedostatku čipov zaostane o zhruba 20 %, uviedol denník Nikkei.

azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne