fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Instagram je v Rusku nedostupný

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne spoločnosť Intel, ktorá postaví v meste Magdeburg závod na výrobu mikročipov. Walmart prijme ďalších 50-tisíc ľudí. Ekonomika eurozóny má tento rok namierené k robustnému rastu a oveľa viac.

USA

Hlavné americké indexy skončili v zisku. Dow Jones stúpol o 5,50%, index S&P 500 skončil vyššie o 6,16% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom 8,18%.

Foxconn, dodávateľ pre Apple, zastavuje prevádzku v Šen-čene po tom, čo vláda uvalila lockdown na toto mesto.

Sociálna sieť Instagram je od pondelka (14.03.2022) v Rusku nedostupná. Aplikáciu nemožno obnoviť a na stránky sa nemožno dostať inak ako s použitím virtuálnej privátnej siete (VPN), píšu reportéri agentúry AFP. Obmedzenie prístupu na platformu, ktorú prevádzkuje americká spoločnosť Meta Platforms, oznámil ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor. Po sieti sa podľa neho šíria materiály obsahujúce nenávistné prejavy voči ruským občanom.

Americká spoločnosť Intel postaví v nemeckom meste Magdeburg závod na výrobu mikročipov za 17 miliárd eur. O svojom výbere firma informovala na on-line tlačovej konferencii. V Európe plánuje do 10 rokov investovať až 80 miliárd eur.

Reťazec Walmart, ktorý má v Spojených štátoch 1,6 milióna zamestnancov, do konca apríla prijme ďalších 50-tisíc ľudí. Nastúpia priamo do obchodov, do reklamy a zapojí sa do jeho podnikania v zdravotníctve. Firma o tom informovala v tlačovej správe.

Fed podľa očakávania zvyšuje základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov do pásma 0,25% až 0,5%. Fed naznačuje šesť ďalších zvýšení úrokových sadzieb do konca tohto roka.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal 5,76%, CAC 40 zakončil v zisku 5,75%, STOXX Europe 600 stúpol o 5,43% a index FTSE 100 stúpol o 3,48%.

Európska komisia hovorí, že EÚ zakázala najväčším ratingovým spoločnostiam vykonávať rating ruského štátneho dlhu a rating ruských firiem. V prípade porušenia hrozí spoločnostiam Moody’s, Fitch a S&P Global stratu licencie na prevádzku v EÚ.

Prezidentka ECB Lagardeová hovorí, že neistota ohľadom prognózy sa podstatne zvýšila. Podľa všetkých scenárov by sa inflácia v roku 2024 mala ustáliť na úrovniach okolo 2% inflačného cieľa ECB.

Prezidentka ECB Lagardeová povedala, že ekonomika eurozóny má tento rok stále namierené k robustnému rastu, aj keď vojna na Ukrajine bude brzdou prostredníctvom vysokých cien komodít.

Predaj nových osobných automobilov v Európskej únii sa vo februári medziročne znížil o 6,7% na 719 465 vozidiel, výrobcovia naďalej čelili výpadkom v dodávateľských reťazcoch. Ide o najslabší februárový predaj od začiatku sledovania údajov, oznámilo v tlačovej správe Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Tempo poklesu predaja vo februári zrýchlilo z januárových 6%.

Šéfka ECB Lagarde povedala, že inflácia sa pravdepodobne zastabilizuje na 2% v strednodobom horizonte. Máme priestor na včasnú úpravu politiky, ak by sa riziká vyššej inflácie predĺžili za rámec strednodobého výhľadu. Sme pripravení nasadiť široký rad inštrumentov na zabezpečenie transmisie menovej politiky na ceste k normalizácii.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v zisku +6,62%, Shanghai Composite klesol o -1,77% a Hang Seng si pripísal +4,18%.

Prioritou Číny je zabrániť tomu, aby sa situácia na Ukrajine vymkla kontrole, uviedlo v nedeľu čínske veľvyslanectvo v Spojených štátoch. Urobilo tak v reakcii na správy v niektorých médiách, podľa ktorých Moskva požiadala Peking o vojenské vybavenie po tom, čo podnikla inváziu do susednej krajiny. „O tom som nikdy nepočul,“ reagoval na tieto informácie podľa agentúry Reuters hovorca ambasády.

Čína údajne tento rok vyplatí z vládneho fondu 400 miliárd jüanov na dotácie pre tamojšie obnoviteľné zdroje energie.

Čínsky minister zahraničia hovorí, že Čína sa chce vyvarovať vplyvu amerických sankcií kvôli vojne na Ukrajine. Ide o jedno z najexplicitnejších vyjadrení Pekingu k americkým sankciám, ktoré prispievajú k historickému výpredaju na akciových trhoch.

Čína v rámci stabilizácie ekonomiky a trhov pristúpila k zníženiu niektorých poplatkov za vysporiadanie pri akciách.

azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne