fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Macron obhájil mandát

6 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť General Motors, ktorá budúci rok uvedie elektrifikovaný Chevrolet Corvette. Spoločnosť Meta otvorí svoj prvý kamenný obchod. Nemecká ekonomika sa v prvom štvrťroku vrátila k rastu a oveľa viac.
18. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -2,47 %, index S&P 500 skončil nižšie o -3,27 % a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -3,93 %.

General Motors budúci rok uvedie elektrifikovaný Chevrolet Corvette, po ktorom bude nasledovať plne elektrická verzia tohto ikonického športového vozidla, povedal prezident GM Mark Reuss. Odmietol ale prezradiť, kedy bude plne elektrická Corvette uvedená na trh alebo, či sa bude jednať o hybridné, alebo plug-in hybridné elektrické vozidlo.

Americká internetová spoločnosť Meta, ktorá je majiteľom sociálnych sietí Facebook a Instagram či komunikačnej služby WhatsApp, otvorí budúci mesiac svoj prvý kamenný obchod.

Moderna podala žiadosti u amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), o schválenie svojej vakcíny proti COVID-19 pre použitie u mládeže aj u detí vo veku od šiestich mesiacov do piatich rokov. Doteraz žiadny výrobca covidových vakcín v Spojených štátoch nepožiadal o autorizáciu u pacientov pod päť rokov, informuje denník The New York Times.

Akcionári amerického vydavateľa videohier Activision Blizzard schválili dohodu o prevzatí podniku americkým softvérovým gigantom Microsoft za 68,7 miliardy dolárov. Transakcia je najväčším prevzatím vo video-hernom priemysle.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si odpísal -0,31 %, CAC 40 zakončil v mínuse -0,72 %, STOXX Europe 600 klesol o -0,64 % a FTSE 100 stúpol o +0,30 %.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľnom druhom kole prezidentských volieb obhájil mandát so ziskom 58,55% hlasov. Jeho krajne pravicová súperka Marine Le Penová získala 41,4 %. Účasť dosiahla necelých 72 %.

Nemecká ekonomika je odolná po prvom šoku po ruskej invázii. Nálada v ekonomike sa stabilizovala na nízkej úrovni. Významným problémom zostávajú dodávateľské reťazce, s ktorými má problém 75 % firiem. Podmienky v službách sa značne zlepšili, podmienky v stavebníctve klesli na najnižšiu úroveň od mája 2010.

Nemecká vláda schválila právnu úpravu, ktorá by umožnila znárodňovať energetické firmy. Opatrenie má byť krajným riešením na zabezpečenie dodávok v prípade núdze. Krajina závislá na ruských energiách tak reaguje na zhoršenie vzťahov s Moskvou po ruskom napadnutí Ukrajiny a po zavedení západných sankcií proti Rusku.

Európska únia sa bude usilovať o splnenie stanovených cieľov, ktoré predpokladajú, že do konca tohto roka zníži závislosť na ruskej rope a plyne o dve tretiny a do konca roku 2027 na nulu. V zverejnenom rozhovore s talianskym denníkom Il Messaggero to povedal eurokomisár pre ekonomiku Paolo Gentiloni.

Európska komisia formálne začala s Maďarskom konanie, v rámci ktorého mu môže tiež odobrať časť dotácií z rozpočtu EÚ kvôli porušovaniu princípov právneho štátu. Oznámila to podpredsedníčka komisie Věra Jourová. Úniová exekutíva totiž v Maďarsku zistila prehrešky, ktoré môžu ohroziť riadne rozdeľovanie spoločných peňazí.

Nemecká ekonomika sa v prvom štvrťroku vrátila k rastu. Proti predchádzajúcemu trom mesiacom sa zvýšila o 0,2 %, informoval v predbežnej správe nemecký štatistický úrad. V poslednom minuloročnom štvrťroku hrubý domáci produkt (HDP) klesol o 0,3 %.

Miera inflácie v krajinách eurozóny v apríli vystúpila na rekordných 7,5 %, v marci bola na 7,4 %. Vo svojom rýchlom odhade to uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Prudko vzrástli ceny energií, výrazne sa ale zvýšili aj ceny potravín.

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -2,56 %, Shanghai Composite klesol o -1,29 % a Hang Seng si pripísal +2,18 %.

Čínske akcie zaznamenali kvôli obavám z dopadov protipandemických opatrení na ekonomiku najvýraznejší pokles od februára 2020.

Japonsko: Miera nezamestnanosti v marci klesla na 2,6 % (odhad trhu 2,7 %) oproti predchádzajúcim 2,7 %.

Čína odmieta špekulácie, že získa na americkú firmu Twitter väčší vplyv, keď ju kúpi spoluzakladateľ automobilky Tesla Elon Musk. Túto otázku si na twitteri položil zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos. Poukázal pritom na obchodné záujmy Tesly v Číne.

Dokončené čínske priame zahraničné investície v Európe v minulom roku stúpli o tretinu na 10,6 miliárd eur. Vyššie boli akvizície aj transakcie na zelenej lúke. Vyplýva to zo správy spoločností Rhodium Group a Mercator Institute for China Studies.

Čínska spoločnosť DJI, ktorá je najväčším výrobcom bezpilotných lietadiel na svete, prerušuje aktivity v Rusku a na Ukrajine. Firma je jedným z mála čínskych podnikov, ktorý sa tak rozhodol kvôli vojne na Ukrajine, informoval web televízie Al-Džazíra. Spoločnosť na svojom webe uviedla, že prehodnocuje požiadavky na dodržiavanie predpisov po sporoch o svoju rolu vo vojne na Ukrajine.

Čínska spoločnosť Alibaba Group sa chystá rozšíriť svoju súčasť Lazada aj do Európy. Uviedla to agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na dva informované zdroje. Lazada sa teraz zameriava na elektronické obchodovanie v juhovýchodnej Ázii a chystaná expanzia je súčasťou snahy čínskej firmy o ďalší rast v zahraničí.

Predaj smart telefónov v Číne v prvom štvrťroku medziročne klesol o 14 % na úroveň blízku prvému kvartálu 2020, kedy sa krajina začala stretávať s pandémiou COVID-19. Najviac v tomto období rástol predaj prístrojov Honor, čo je bývalá súčasť spoločnosti Huawei.

V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť General Motors, ktorá budúci rok uvedie elektrifikovaný Chevrolet Corvette. Spoločnosť Meta otvorí svoj prvý kamenný obchod. Nemecká ekonomika sa v prvom štvrťroku vrátila k rastu. Alibaba Group sa chystá rozšíriť svoju súčasť Lazada aj do Európy a oveľa viac.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne