fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Meta sa vyhráža odchodom z Európy

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Meta Platforms, ktorá pohrozila, že svoje služby Facebook a Instagram stiahne z Európy. Apple predstavil novú funkciu, ktorá umožní podnikom prijímať platby kreditnými kartami a oveľa viac.
7 tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v zisku. Dow Jones klesol o -1,00%, index S&P 500 skončil nižšie o -1,82% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -2,18%.

Peloton Interactive prilákal pozornosť potenciálnych záujemcov o túto firmu, vrátane mien ako Amazon, tvrdí Wall Street Journal. Akcie spoločnosti stúpli v piatkovom predĺženom obchodovaní až o 43%.

Americká spoločnosť Meta Platforms pohrozila, že svoje služby Facebook a Instagram stiahne z Európy, pokiaľ nebude môcť prenášať dáta používateľov na servery v Spojených štátoch. Firma to uviedla v podrobných záznamoch o hospodárení, ktoré predložila americkej komisii pre cenné papiere.

Apple predstavil novú funkciu, ktorá umožní podnikom prijímať platby kreditnými kartami a digitálne platby iba za pomoci iPhonu, teda bez hardvérových systémov. Prístroje iPhone sa vďaka tejto funkcii premenia na platobný terminál, oznámil Apple. Funkcia má byť spustená ešte v tomto roku.

Tesla zvoláva 26 681 amerických vozidiel kvôli softvérovej chybe, ktorá môže mať za výsledok horšiu schopnosť odmrazovania.

Počet počiatočných žiadostí o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch za týždeň končiaci sa 5. februárom klesol z revidovanej úrovne z predchádzajúceho týždňa na 223 000. Toto číslo bolo nižšie, ako sa očakávalo, na úrovni 230 000.

Ročná jadrová inflácia v Spojených štátoch, bez potravín a energií, sa v januári ďalej zvýšila na 6 % a prekonala očakávania trhu. Zatiaľ čo index všetkých položiek vzrástol o 7,5 %, ceny energií vzrástli v porovnaní s januárom 2021 až o 27 % a ceny potravín vzrástli v rovnakom období o 7 %.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal +2,16%, CAC 40 zakončil v pluse +0,87%, STOXX Europe 600 stúpol o +1,61% a FTSE 100 stúpol o +1,92%.

Šéf holandskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Klaas Knot očakáva, že ECB zvýši základnú úrokovú sadzbu v tohtoročnom štvrtom štvrťroku. Je pritom pre čo najrýchlejšie ukončenie programu ECB na nákup dlhopisov, povedal v holandskej televízii NPO 1.

Priemyselná výroba v Nemecku sa v minulom roku zvýšila o 3%. Bola však o 5,5% nižšia ako v roku 2019, teda proti obdobiu pred príchodom pandémie. V tlačovej správe to oznámil spolkový štatistický úrad. V samotnom decembri priemyselná produkcia medzimesačne klesla o 0,3% , zatiaľ čo v novembri sa podľa spresnených údajov o 0,3% zvýšila.

Európska únia v snahe znížiť závislosť na dovoze nedostatkových mikročipov uvoľní 11 miliárd eur na podporu ich vývoja v Európe. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová. Masívna podpora kľúčového technologického odvetvia má podľa komisie do konca desaťročia vyvolať investície v celkovom objeme 43 miliárd eur.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová varovala, že Rada guvernérov by poškodila zotavovanie eurozóny z pandémie, keby urýchlila svoje uťahovanie menovej politiky. S inými veľkými jurisdikciami podľa nej nemožno eurozónu porovnávať.

Európa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v zisku. NIKKEI 225 skončil v zisku +1,67%, Shanghai Composite stúpol o +3,02% a Hang Seng si pripísal +1,36%.

Spojené štáty a Japonsko sa dohodli na odstránení amerických ciel na dovoz japonskej ocele, ktoré zaviedla administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Dohoda podľa amerických predstaviteľov nadobudne platnosť v apríli a požaduje od Japonska kroky v boji proti nadbytočným globálnym kapacitám na výrobu ocele.

Samsung predstavil nové smart telefóny Galaxy S22, S22+ a S22 Ultra. Spoločnosť tiež predstavila tri nové tablety s operačným systémom Android: Galaxy Tab S8, S8+ a S8 Ultra. Novými produktmi chce naďalej konkurovať Applu.

Čínsky výrobca elektromobilov XPeng plánuje vo švédskej metropole Štokholm otvoriť svoju prvú samostatne prevádzkovanú predajňu mimo Číny. V spolupráci s partnermi tiež rozšíri svoju maloobchodnú sieť.

Čínska centrálna banka PBOC potvrdila, že podporí banky v ďalšom úverovaní, aby reagovala na dopyt a podporila spomaľujúcu ekonomiku.

Ázia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne