fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Miera inflácie opäť vzrástla

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Boeing, ktorá zrejme podpíše s leteckou spoločnosťou Qatar Airways predbežnú objednávku na 30 lietadiel 777X v nákladnej verzii. Čistý zisk spoločnosti Meta Platforms v štvrtom štvrťroku medziročne klesol o 8% na 10,3 miliardy dolárov. Amazon navýši cenu členstva Prime a oveľa viac.
6. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v zisku. Dow Jones stúpol o +1,05%, index S&P 500 skončil vyššie o +1,55% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom +2,38%.

Ceny ropy budú stavať na silnom začiatku tohto roka, kedy silné oživenie dopytu dopĺňajú geopolitické riziká a obavy z dopadu koronavírusu odznievajú, ukázal v pondelok prieskum agentúry Reuters. Podľa neho bude tento rok ropa Brent stáť v priemere 79,16 USB/barel (v decembrovom odhade 73,57 USD) a ropa WTI 76,23 USD/barel (v decembrovom odhade 71,38 USD).

Boeing zrejme podpíše s leteckou spoločnosťou Qatar Airways predbežnú objednávku na 30 lietadiel 777X v nákladnej verzii. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa zmluva podpíše pri príležitosti štátnej návštevy emira šajcha Tamima bin Hamada Sáního v USA.

Vakcína proti koronavírusu od americkej Moderny získala plný súhlas od úradu FDA na použitie u ľudí starších ako 18 rokov.

Čistý zisk spoločnosti Meta Platforms, ktorá je majiteľom sociálnej siete Facebook, v štvrtom štvrťroku medziročne klesol o 8% na 10,3 miliardy dolárov. Odhad podniku pre vývoj tržieb v terajšom štvrťroku navyše zaostal za očakávaním. Akcie podniku sa krátko po jej zverejnení prepadli o viac ako 20 percent.

Amazon.com navýši cenu členstva Prime na 139 dolárov za rok  z 119 dolárov . V prvom kvartáli  očakáva čisté tržby 112 – 117 miliárd dolárov.

Miera nezamestnanosti v januári stúpla na 4,0 % z predošlých 3,9 %.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si odpísal -1,43%, CAC 40 zakončil v mínuse -0,21%, STOXX Europe 600 klesol o -0,73% a FTSE 100 stúpol o +0,67%.

Európska únia chce investovať desiatky miliárd eur do posilnenia svojho čipového priemyslu a zdvojnásobiť svoj podiel na globálnej produkcii čipov na 20%, povedal to európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Dopyt po zemnom plyne v Európe tento rok zrejme klesne, jeho vysoké ceny totiž zvyšujú konkurencieschopnosť uhlia na výrobu elektriny. Vo svojej štvrťročnej správe o trhu s plynom to uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). V minulom roku sa podľa nej spotreba plynu v Európe zvýšila o 5,5% na 552 miliárd kubických metrov. Rast dopytu po zemnom plyne v Ázii by potom mohol spomaliť.

Miera inflácie v januári poskočila podľa rýchleho odhadu medziročne na 5,1 % z predošlých 5,0 %, trhový odhad +4,4 %.

ECB na svojom februárovom zasadnutí ponechala menovú politiku nezmenenú. Úrokové sadzby boli ponechané na rekordne nízkych úrovniach a potvrdilo sa, že koncom marca 2022 preruší čisté nákupy aktív v rámci programu pandemických stimulov ,a že mesačné čisté nákupy budú v druhom štvrťroku 2022 predstavovať 40 miliárd EUR, 30 miliárd EUR v treťom štvrťroku a 20 miliárd EUR od októbra a to tak dlho, ako to bude potrebné na posilnenie akomodačného vplyvu jej menovopolitických sadzieb.

Eurozóna: Maloobchodné tržby v decembri medzimesačne klesli o 3,0 % (odhad trhu -0,9 %) oproti predchádzajúcim 1,0 %, medziročne vzrástli o 2,0 % (odhad trhu 5,0 %) proti predchádzajúcim revidovaným 8,2 %.

Európa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v zmiešane. NIKKEI 225 skončil v zisku +2,70%, Shanghai Composite klesol o -4,57% a Hang Seng si pripísal +1,36%.

ByteDance, čínska internetová spoločnosť, ktorá vlastní TikTok, v decembri rozpustila globálny tím oddelenia ľudských zdrojov. Podľa dvoch bývalých zamestnancov, ktorí hovorili so CNBC, sa prepúšťanie dotklo 70 až 100 ľudí. ByteDance hovorí, že väčšine z týchto zamestnancov našla nové pozície interne.

Automobilka Volkswagen dokáže v roku 2023 v Číne vyrobiť milión elektromobilov. Denníku Nikkei to podľa agentúry Reuters povedal generálny riaditeľ značky Volkswagen osobné vozidlá Ralf Brandstätter. Ten má od 1. augusta aktivity Volkswagenu v Číne prevziať.

azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne