fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Miera inflácie v Európskej únii vystúpila na rekordných 8,1 %

6 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Mastercard, ktorá spustila pilotný projekt. Amazon predstavil najnovšiu verziu svojho tabletu Fire 7. Švédsko sa rozhodlo oficiálne požiadať o členstvo v Severoatlantickej alianci a oveľa viac.

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o 2,90 %, index S&P 500 skončil nižšie o 3,05 % a Nasdaq zakončil týždeň so stratou 3,82 %.

Elon Musk hovorí, že pre pokračovanie rokovaní o kúpe Twitter je nutné, aby firma doložila pomer spamových a falošných užívateľských účtov. Twitter predtým uviedol, že pomer na celkových aktívnych denných používateľov je menej ako 5 %.

Americká ministerka financií Janet Yellenová vyzvala spojencov USA, aby zosilnili finančnú podporu Ukrajine. Doteraz ohlásená podpora podľa nej nie je dostatočná pre krátkodobé potreby krajiny, ktorá bojuje proti ruskej invázii. Americká ministerka to podľa agentúry Reuters uviedla v príhovore určenom Bruselskému hospodárskemu fóru.

Americká platobná spoločnosť Mastercard spustila pilotný projekt, v rámci ktorého budú môcť držitelia jej kariet povoľovať platby cez odtlačok prsta či úsmev. Prvých päť týchto systémov Mastercard umiestnila v supermarketoch v brazílskom Sao Paole, napísali americké médiá. Biometrické technológie ale súčasne čelia kritike kvôli obavám zo zhromažďovania a nakladania s veľmi citlivými osobnými údajmi.

Americká softvérová spoločnosť Microsoft, ktorej európske úrady pre kontrolu hospodárskej súťaže udelili pokutu 1,6 miliardy eur, oznámila zmeny po sťažnostiach na svoje cloudové služby. Zreviduje svoje licenčné podmienky a umožní európskym poskytovateľom jej lepšie konkurovať. Na konferencii organizovanej bruselským inštitútom Bruegel to povedal prezident Microsoftu Brad Smith.

Amazon predstavil najnovšiu verziu svojho tabletu Fire 7 za 59,99 dolárov. Je o niečo drahšia ako jeho predchodca, ale spoločnosť sľubuje dlhšiu výdrž batérie. Nový Fire 7 je k dispozícii na predobjednávku a začne sa dodávať 29. júna.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal 0,33 %, CAC 40 zakončil v mínuse 1,22 %, STOXX Europe 600 klesol o 0,55 % a FTSE 100 klesol o 0,38 %.

Nemecko podľa vládnych činiteľov plánuje zastaviť dovoz ropy do konca tohto roka, aj keby sa EÚ nedokázala dohodnúť na novom únijnom zákaze. Nemecký priemysel má kvôli problémom s dodávkami rekordné množstvo nevybavených zákaziek. Stav za apríl stačí na ďalšie 4,5 mesiaca, zistil vo svojej analýze hospodársky inštitút Ifo. V dlhoročnom priemere máva priemysel objednávky len na 2,9 mesiaca dopredu.

Tohtoročný rast ekonomiky Európskej únie bude oproti pôvodným odhadom výrazne pomalší, najmä kvôli vplyvom ruskej invázie na Ukrajine. Vo svojej jarnej makroekonomickej prognóze to uviedla Európska komisia. Tá teraz očakáva rast HDP dvadsaťsedmičky o 2,7%, zatiaľ čo krátko pred začiatkom vojny vo februári predpovedala 4 %.

Európska únia aj za súčasnej situácie naďalej drží stratégiu digitalizovať Európu. Posilnenie kybernetickej bezpečnosti Európy je kľúčové, povedala novinárom na konferencii ISSS v Hradci Králové podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. Investície do kybernetickej bezpečnosti je nutné vykonať čo najskôr, a to aj napriek tomu, že Európa je na útoky v kybernetickom prostredí lepšie pripravená ako v roku 2014 po ruskej anexii ukrajinského Krymu. Súčasný konflikt na Ukrajine označila za prvú digitálnu vojnu v dejinách.

Prebytok bilancie bežného účtu Ruska za prvé 4 mesiace tohto roku vystúpil na 95,8 miliardy dolárov. To je maximum najmenej od roku 1994 a znamená to prudký rast v porovnaní s rovnakým obdobím vlani, keď prebytok predstavoval 27,5 miliardy dolárov. Prispel k tomu prudký rast cien ropy a zemného plynu a naopak pokles dovozu vplyvom sankcií uvalených na Rusko za inváziu na Ukrajinu. S odkazom na dáta ruskej centrálnej banky to uviedla agentúra Bloomberg.

Švédsko sa rozhodlo oficiálne požiadať o členstvo v Severoatlantickej alianci. V Štokholme to oznámila premiérka Magdalena Anderssonová, ktorá verí, že proces prijatia nebude trvať dlhšie ako rok. Agentúra AP poznamenáva, že ide o historickú zmenu. Švédsko si roky zakladalo na neutralite. Kvôli tohtoročnej ruskej invázii na Ukrajinu, ale behom pár mesiacov prehodnotilo svoj postoj.

Miera inflácie v Európskej únii v apríli vystúpila na rekordných 8,1 %, čo je o tri desatiny percentuálneho bodu viac ako v marci. Oznámil to európsky štatistický úrad Eurostat. Česká republika má z členských krajín únie tretiu najvyššiu infláciu, v apríli predstavovala 13,2 %. V eurozóne inflácia zostala na 7,4 %. 

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili v pluse. NIKKEI 225 skončil v zisku 1,18 %, Shanghai Composite stúpol o 2,02 % a Hang Seng si pripísal 4,11 %.

Čínsky priemysel v apríli medziročne klesol o 2,9 % a maloobchod dokonca o 11,1 %. V oboch prípadoch je to výrazne viac, než sa čakalo. Informuje o tom agentúra DPA s odkazom na čínsky štatistický úrad. Na vine je striktná proticovidová politika čínskej vlády.

Japonský vývoz za apríl vzrástol medziročne o 12,5 %, čakal sa rast o 13,9 %. Podľa generálneho riaditeľa Williama Li je najväčšou výzvou čínskej automobilky Nio v súčasnosti zaistiť stabilitu dodávateľského reťazca. Na predajnom fronte Li povedal, že očakáva, že spotrebiteľský dopyt po elektromobiloch pretrvá – aj keď čínska vláda zníži dotácie alebo inú politickú podporu pre tento sektor.

Čína údajne rokuje s Ruskom o nákupe ropy do svojich strategických rezerv. Nárast vývozu lacnej ruskej ropy do Číny a ďalších ázijských krajín ohrozuje jej iránsky export. Ten po ruskej invázii na Ukrajinu prudko klesol, pretože Peking uprednostňuje lacnejší ruský variant. Teherán hľadá odbyt najmenej pre 40 miliónov barelov ropy uskladnených na tankeroch na mori v Ázii. Informuje o tom agentúra Reuters.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne