fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Miera inflácie v eurozóne v marci vystúpila na 7,5 %

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Apple, ktorá plánuje v budúcom štvrťroku znížiť výrobu iPhone SE. Tesla údajne predĺžila odstávku v Šanghaji. Johnson & Johnson prestane do Ruska dodávať kozmetické výrobky a oveľa viac.
14. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili zmiešane. Dow Jones klesol o -0,12 %, index S&P 500 skončil vyššie o +0,06 % a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom +0,65 %.

Americká spoločnosť Apple plánuje v budúcom štvrťroku znížiť výrobu svojich prístrojov iPhone SE oproti pôvodnému plánu o 20%. Je to jeden z prvých signálov, že vojna na Ukrajine a hroziaca inflácia začali znižovať dopyt spotrebiteľov po elektronike. Napísal to denník Nikkei Asia s odvolaním sa na informované zdroje. Firma tiež zníži výrobu slúchadiel AirPods.

Tesla údajne predĺžila odstávku výrobu vo svojej továrni v Šanghaji, ktorú úrady v snahe obmedziť šírenie COVID-19 umiestnili do fázovaného lockdownu.

Najväčšia americká banka JPMorgan Chase & Co. plánuje tento rok zvýšiť počet svojich zamestnancov v Nemecku o 25% . Do decembra chce vo Frankfurte nad Mohanom mať zhruba 700 ľudí.

Americký prezident Joe Biden vo svojom návrhu rozpočtu na ďalší fiškálny rok požaduje približne štvorpercentné navýšenie výdavkov na obranu na rekordných 813 miliárd dolárov. Zverejnený plán počíta okrem iného so zvýšením platov pracovníkov ministerstva obrany a so 682 miliónmi dolárov pre Ukrajinu.

Koncern Johnson & Johnson prestane do Ruska dodávať kozmetické výrobky. Zem ale bude ďalej zásobovať liekmi a zdravotníckymi potrebami.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje, že by začala uvoľňovať až jeden milión barelov z amerických ropných rezerv denne počas niekoľkých mesiacov, píše Bloomberg. Chce tak bojovať proti rastúcim cenám pohonných hmôt a výpadkom v dodávkach spôsobených ruskou inváziou na Ukrajinu. Celkovo by americká vláda mohla uvoľniť až 180 miliónov barelov ropy.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal +0,98 %, CAC 40 zakončil v zisku +1,99 %, STOXX Europe 600 stúpol o +1,06 % a FTSE 100 stúpol o +0,73 %.

Holandský pivovar Heineken sa rozhodol ukončiť svoje podnikanie v Rusku. Oznámila to spoločnosť vo vyhlásení. Už predtým Heineken uviedol, že zastaví nové investície a vývoz do Ruska.

Krajiny skupiny G7 odmietli požiadavku Moskvy platiť za ruský plyn v rubľoch. Bolo by to porušenie zmlúv, tlmočil ich stanovisko nemecký minister hospodárstva Robert Habeck po tom, čo o problematike so svojimi kolegami na diaľku rokoval.

Nemecko bude potrebovať tri roky na to, aby si zabezpečilo alternatívne dodávky zemného plynu a stalo sa v tomto ohľade nezávislé od Ruska. S odvolaním sa na televízne vystúpenie Leonharda Birnbauma, šéfa najväčšej nemeckej energetickej spoločnosti E.ON.

Miera nezamestnanosti v krajinách Európskej únie vo februári klesla v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,1 percentuálneho bodu na 6,2%. Podobná bola situácia aj v krajinách platiacich eurom, kde sa miera nezamestnanosti znížila rovnakým tempom na 6,8%.

Ruský prezident Putin: „Podpísal som dekrét o platbách za ruský plyn v rubľoch. Kupci si musia otvoriť rubľový účet v ruskej banke. Platby začnú od 1. apríla. Pokiaľ platby nebudú realizované, zastavíme existujúce kontrakty. Krok je posilnením našej suverenity a posilnením použitia rubľa. Európa je pripravená ignorovať záujmy svojich občanov, ceny za ruský plyn sú výrazne pod spotovou trhovou cenou.“

Miera inflácie v eurozóne v marci vystúpila na 7,5%, čo je rekord od zavedenia eura pred dvadsiatimi rokmi. Vo svojom rýchlom odhade to uviedol štatistický úrad Eurostat. Zvyšovali sa najmä ceny energií. Vo februári inflácia predstavovala 5,9% . Miera inflácie tak zostáva vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá ho stanovila na dve percentá.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -1,72 %, Shanghai Composite stúpol o +2,19 % a Hang Seng si pripísal +2,97 %.

Japonsko: Priemyselná výroba vo februári podľa predbežných dát vzrástla medzimesačne o 0,1 % oproti predchádzajúcemu poklesu o 0,8 % (odhad trhu 0,5 %). Medziročne vzrástla o 0,2 % oproti predchádzajúcemu poklesu o 0,5 % (odhad trhu 0,8 %).

Japonská spoločnosť Panasonic investuje v rozmedzí troch rokov 600 miliárd jenov do automobilových batérií a softvéru pre správu dodávateľských reťazcov. Tieto oblasti považuje za kľúčové pre svoj rozvoj.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne