fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Musk obvinil americkú komisiu pre cenné papiere a burzy

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Tesla, ktorej Elon Musk vlani v novembri venoval vyše 5 miliónov akcií firmy na charitu. Rolls-Royce do 3 až 5 rokov uvedie do prevádzky prvé malé lietadlo na elektrický pohon a oveľa viac.

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -1,90%, index S&P 500 skončil nižšie o -1,58% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -1,76%.

Celosvetové tržby z predaja čipov sa vlani zvýšili o 26,2 % na rekordných 555,9 miliárd  dolárov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil zväz polovodičového priemyslu SIA. Ten odhaduje na tento rok nárast o ďalších 8,8 %. Výrobcovia čipov kvôli globálnemu nedostatku týchto kľúčových súčiastok naďalej zvyšujú výrobné kapacity.

Prezident Fedu James Bullard hovorí, že Fed podľa jeho názoru musí urýchliť plánované odnímanie menovej akomodácie, avšak usporiadaným spôsobom, ktorý nenaruší trhy.

Šéf americkej automobilky Tesla Elon Musk vlani v novembri venoval vyše 5 miliónov akcií firmy na charitu. Ich hodnota podľa vtedajších priemerných cien predstavovala zhruba 5,74 miliardy dolárov Ukazuje to správa pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá bola zverejnená.

Virgin Galactic hovorí, že na začiatku spustenia komerčných služieb neskôr počas tohto roku plánuje nalodiť prvých tisíc zákazníkov.

Amazon sa dohodol so spoločnosťou Visa na tom, že začne akceptovať platbu jej kartami celosvetovo.

Americký výrobca elektromobilov Tesla a jeho šéf Elon Musk obvinili americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC), že ich obťažuje „nekonečným“ vyšetrovaním, aby potrestala Muska za to, že otvorene kritizuje vládu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na list zaslaný sudkyni Alison Nathanovej, ktorá v roku 2018 schválila dohodu o urovnaní obvinení zo strany SEC, že sa Musk svojimi výrokmi o plánoch na stiahnutie Tesly z burzy dopustil podvodu.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -2,48%, CAC 40 zakončil v mínuse -1,17%, STOXX Europe 600 klesol o -1,86% a FTSE 100 klesol o -1,92%.

Rolls-Royce do 3 až 5 rokov uvedie do prevádzky prvé malé lietadlo na elektrický pohon, povedal šéf divízie Rolls-Royce Electrical Rob Watson. Prvá komerčná aplikácia batériového elektrického systému P-Volt vyvinutého firmou Rolls-Royce bude podľa neho mať výkon asi 600 kWh. To umožní let 6 – 8 ľudí až na vzdialenosť zhruba 150 km.

Holandský protimonopolný úrad vymeral americkej spoločnosti Apple ďalšiu pokutu 5 miliónov eur. Dôvodom je, že firma neumožňuje vývojárom v Holandsku používať pre zoznamovacie aplikácie ponúkané v obchode App Store iné ako jej platobné metódy. Dnešná 5 miliónová pokuta je už štvrtá, ktorú úrad Applu v tejto kauze udelil.

Nemecko: Index ekonomického sentimentu Zew vo februári rastie na 54,3 bodov (odhad trhu 55,0 bodov) z 51,7 bodov za január. Ekonomický výhľad pre Nemecko sa naďalej zlepšuje. Experti na finančných trhoch očakávajú v prvej polovici roka uvoľnenie protipandemických opatrení a ekonomické zotavenie.

Francúzsky predajca luxusného tovaru Louis Vuitton celosvetovo zvýši ceny. Reaguje tak na rastúce náklady na výrobu aj na dopravu, povedala agentúre Reuters hovorkyňa jej čínskeho zastúpenia. Jedna z najväčších značiek luxusných doplnkov na svete patrí k prvým, ktoré zdražujú, aby v prostredí rastúcich nákladov ochránili marže a zostali v zisku.

Veľká Británia: Spotrebiteľské ceny v januári vzrástli medziročne o 5,5 % (odhad trhu 5,4 %) oproti predchádzajúcim 5,4 %.

Villeroy z ECB: Politikou ECB nie je uťahovanie, ale normalizácia. ECB bude zachovávať flexibilitu, aby zabezpečila prenos politiky a môže si ponechať viac času na rozhodnutie o sadzbách. Nákupy dlhopisov v programe nákupu aktív by mohol skončiť v treťom kvartáli 2022.

Eurozóna: Priemyselná výroba v decembri medziročne vzrástla o 1,6 % (odhad trhu -0,5 %) oproti predchádzajúcemu revidovanému poklesu o 1,4 %.

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -2,07%, Shanghai Composite stúpol o +0,80% a Hang Seng si odpísal -2,32%.

Nemecký koncern Volkswagen rokuje s čínskou spoločnosťou Huawei o prevzatí jej divízie autonómneho riadenia. Informoval o tom web nemeckého hospodárskeho mesačníka Manager Magazin. Hodnota prípadnej transakcie sa podľa neho pohybuje rádovo miliárd eur.

TSMC chce podľa denníka Nikkei zvýšiť hodnotu investície do svojho závodu na čipy v Japonsku o minimálne 100 miliárd japonských jenov, navyše k zhruba 800 miliárd japonských jenov, ktoré sa už čakajú.

Export Japonska v januári vzrástol medziročne o 9,6 %, čakal sa 17,1 % rast.

Spojené štáty zaradili weby čínskych spoločností Alibaba a Tencent na zoznam firiem, ktoré sa podľa nich podieľajú na predaji falšovaného tovaru. O aktualizácii zoznamu informoval Úrad amerického obchodného splnomocnenca (USTR). Na zozname, ktorý úrad vedie od roku 2006, figuruje 42 internetových a 35 fyzických trhovísk.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne