fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Nemecké parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na čínsku spoločnosť CNOOC Ltd., ktorá plánuje získať z ponuky nových akcií na burze v Šanghaji 35 miliárd juanov. Nemecké parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati. Spoločnosť Rolls-Royce získala zákazku od amerického letectva a oveľa viac.
Tyzden 39

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -1,36%, index S&P 500 skončil nižšie o -2,21% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -3,20%.

Americká automobilka Ford Motor a juhokórejský výrobca batérií SK Innovation investujú v Spojených štátoch 11,4 miliárd dolárov do závodu na výrobu elektrického vozidla F-150, a troch závodov na výrobu batérií. Investícia je zatiaľ najväčšou výrobnou investíciou, akú Ford za 118 rokov pôsobenia na trhu, oznámil, a urýchli jeho prechod k výrobe elektrických vozov.

Americká spoločnosť Netflix kúpila herné štúdio Night School Studios. Netflix sa snaží rozšíriť svoje zdroje príjmov v súvislosti s rastúcou konkurenciou na streamovacom trhu. Je to jeho prvé prevzatie firmy, ktoré sa špecializuje na vývoj videohier. Kúpna cena nebola zverejnená.

Americký maloobchodný gigant Walmart chce v rámci prípravy na rušnú vianočnú sezónu prijať do svojich obchodov v Spojených štátoch približne 150 000 nových pracovníkov. Väčšinu z nich chce zamestnať trvalo a na plný úväzok.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -2,42%, CAC 40 zakončil v mínuse -1,82%, STOXX Europe 600 klesol  o -2,24% a FTSE 100 klesol o -0,35%.

Nemecké parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati (SPD), ktorí v nedeľňajšom hlasovaní získali podľa predbežných výsledkov 25,7% hlasov. Na druhej priečke skončila konzervatívna únia CDU / CSU so ziskom 24,1% hlasov, čo predstavuje po 16 rokoch vlád kancelárky Angely Merkelovej rekordné minimum, napísala agentúra DPA.

Britská spoločnosť Rolls-Royce oznámila, že získala zákazku od amerického letectva na výrobu motorov pre lietadlá B-52 Stratofortress, hodnota zákazky by mohla dosiahnuť 2,6 miliárd dolárov. Akcie firmy vzrástli o viac ako 6%.

Nemecká automobilka Volkswagen zaplatí americkým štátom New Hampshire a Montana za urovnanie škandálu okolo merania emisií 1,5 milióna dolárov. Volkswagen sa už skôr s americkými súdmi dohodol, že za nelegálne používanie softvéru, ktorý zlepšoval výsledky emisných testov dieselových motorov, zaplatí v Spojených štátoch 20 miliárd dolárov na pokutách. Teraz, ale ešte rieši spory s vládami jednotlivých amerických štátov a s miestnymi úradmi.

Ekonomika eurozóny ešte šok z pandémie Covidu-19 úplne nestrávila. Odrazila sa od dna, ale to najhoršie za sebou ešte nemá. Na začatie fóra o centrálnom bankovníctve, ktoré sa tento rok koná on-line, to povedala prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová.

Nemecká automobilka Volkswagen kvôli pokračujúcemu nedostatku čipov skráti pracovný čas vo svojom hlavnom závode vo Wolfsburgu. Opatrenie bude platiť v prvej polovici októbra.

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v mínuse. NIKKEI 225 skončil v mínuse -4,89%, Shanghai Composite klesol o -2,03% a Hang Seng si odpísal -5,81%.

Najväčší čínsky prevádzkovateľ ťažby ropy na mori CNOOC Ltd. plánuje získať z ponuky nových akcií na burze v Šanghaji 35 miliárd juanov. Firma sa tento rok kvôli americkým sankciám musela stiahnuť z burzy v New Yorku.

Vedúci predstavitelia čínskych technologických spoločností, ktoré sú v poslednej dobe pod zvýšeným tlakom zo strany regulačných úradov, sľúbili, že budú podporovať snahu Pekingu o zabezpečenie spoločnej prosperity a pomáhať menším podnikom.

Centrálna banka Japonska bude pokračovať v tlmení ekonomického šoku spôsobeného COVID-19 pandémiou, dôvodom je pokračujúca neistota ohľadom výhľadu, zotavenia a utlmená inflácia. Vyhlásil to guvernér BoJ Kuroda.

Čínsky výrobca smart telefónov Xiaomi dnes uviedol, že jeho spor s Litvou posúdi nezávislá tretia strana. Podľa litovského ministerstva obrany majú zariadenia Xiaomi zabudovanú schopnosť rozoznať a cenzurovať obsah, ktorý vadí Pekingu. Firma toto tvrdenie minulý týždeň poprela. Litovské ministerstvo obrany pripravuje zákon, ktorý by tamojším štátnym inštitúciám zakázal nákup „nedôveryhodného“ vybavenia.

Problémy s nedostatkom elektriny v Číne už zastavili výrobu v mnohých továrňach, vrátane dodávateľov firiem Apple a Tesla. Niektoré obchody na severovýchode krajiny používajú pri svietení sviečky a nákupné centrá zavreli predčasne. Niektorí analytici už zhoršili vyhliadky ekonomického rastu krajiny.

Zadĺžená čínska realitná skupina Evergrande Group, ktorá má problémy so splácaním svojich záväzkov, predá časť svojho podielu v regionálnej banke Shengjing Bank štátnemu správcami aktív Shenyang Shengjing Finance Investment Group za 9,99 miliardy jüanov.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne