fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Nemecké parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati

V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na čínsku spoločnosť CNOOC Ltd., ktorá plánuje získať z ponuky nových akcií na burze v Šanghaji 35 miliárd juanov. Nemecké parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati. Spoločnosť Rolls-Royce získala zákazku od amerického letectva a oveľa viac.
Tyzden 39

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -1,36%, index S&P 500 skončil nižšie o -2,21% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -3,20%.

Americká automobilka Ford Motor a juhokórejský výrobca batérií SK Innovation investujú v Spojených štátoch 11,4 miliárd dolárov do závodu na výrobu elektrického vozidla F-150, a troch závodov na výrobu batérií. Investícia je zatiaľ najväčšou výrobnou investíciou, akú Ford za 118 rokov pôsobenia na trhu, oznámil, a urýchli jeho prechod k výrobe elektrických vozov.

Americká spoločnosť Netflix kúpila herné štúdio Night School Studios. Netflix sa snaží rozšíriť svoje zdroje príjmov v súvislosti s rastúcou konkurenciou na streamovacom trhu. Je to jeho prvé prevzatie firmy, ktoré sa špecializuje na vývoj videohier. Kúpna cena nebola zverejnená.

Americký maloobchodný gigant Walmart chce v rámci prípravy na rušnú vianočnú sezónu prijať do svojich obchodov v Spojených štátoch približne 150 000 nových pracovníkov. Väčšinu z nich chce zamestnať trvalo a na plný úväzok.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -2,42%, CAC 40 zakončil v mínuse -1,82%, STOXX Europe 600 klesol  o -2,24% a FTSE 100 klesol o -0,35%.

Nemecké parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati (SPD), ktorí v nedeľňajšom hlasovaní získali podľa predbežných výsledkov 25,7% hlasov. Na druhej priečke skončila konzervatívna únia CDU / CSU so ziskom 24,1% hlasov, čo predstavuje po 16 rokoch vlád kancelárky Angely Merkelovej rekordné minimum, napísala agentúra DPA.

Britská spoločnosť Rolls-Royce oznámila, že získala zákazku od amerického letectva na výrobu motorov pre lietadlá B-52 Stratofortress, hodnota zákazky by mohla dosiahnuť 2,6 miliárd dolárov. Akcie firmy vzrástli o viac ako 6%.

Nemecká automobilka Volkswagen zaplatí americkým štátom New Hampshire a Montana za urovnanie škandálu okolo merania emisií 1,5 milióna dolárov. Volkswagen sa už skôr s americkými súdmi dohodol, že za nelegálne používanie softvéru, ktorý zlepšoval výsledky emisných testov dieselových motorov, zaplatí v Spojených štátoch 20 miliárd dolárov na pokutách. Teraz, ale ešte rieši spory s vládami jednotlivých amerických štátov a s miestnymi úradmi.

Ekonomika eurozóny ešte šok z pandémie Covidu-19 úplne nestrávila. Odrazila sa od dna, ale to najhoršie za sebou ešte nemá. Na začatie fóra o centrálnom bankovníctve, ktoré sa tento rok koná on-line, to povedala prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová.

Nemecká automobilka Volkswagen kvôli pokračujúcemu nedostatku čipov skráti pracovný čas vo svojom hlavnom závode vo Wolfsburgu. Opatrenie bude platiť v prvej polovici októbra.

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v mínuse. NIKKEI 225 skončil v mínuse -4,89%, Shanghai Composite klesol o -2,03% a Hang Seng si odpísal -5,81%.

Najväčší čínsky prevádzkovateľ ťažby ropy na mori CNOOC Ltd. plánuje získať z ponuky nových akcií na burze v Šanghaji 35 miliárd juanov. Firma sa tento rok kvôli americkým sankciám musela stiahnuť z burzy v New Yorku.

Vedúci predstavitelia čínskych technologických spoločností, ktoré sú v poslednej dobe pod zvýšeným tlakom zo strany regulačných úradov, sľúbili, že budú podporovať snahu Pekingu o zabezpečenie spoločnej prosperity a pomáhať menším podnikom.

Centrálna banka Japonska bude pokračovať v tlmení ekonomického šoku spôsobeného COVID-19 pandémiou, dôvodom je pokračujúca neistota ohľadom výhľadu, zotavenia a utlmená inflácia. Vyhlásil to guvernér BoJ Kuroda.

Čínsky výrobca smart telefónov Xiaomi dnes uviedol, že jeho spor s Litvou posúdi nezávislá tretia strana. Podľa litovského ministerstva obrany majú zariadenia Xiaomi zabudovanú schopnosť rozoznať a cenzurovať obsah, ktorý vadí Pekingu. Firma toto tvrdenie minulý týždeň poprela. Litovské ministerstvo obrany pripravuje zákon, ktorý by tamojším štátnym inštitúciám zakázal nákup „nedôveryhodného“ vybavenia.

Problémy s nedostatkom elektriny v Číne už zastavili výrobu v mnohých továrňach, vrátane dodávateľov firiem Apple a Tesla. Niektoré obchody na severovýchode krajiny používajú pri svietení sviečky a nákupné centrá zavreli predčasne. Niektorí analytici už zhoršili vyhliadky ekonomického rastu krajiny.

Zadĺžená čínska realitná skupina Evergrande Group, ktorá má problémy so splácaním svojich záväzkov, predá časť svojho podielu v regionálnej banke Shengjing Bank štátnemu správcami aktív Shenyang Shengjing Finance Investment Group za 9,99 miliardy jüanov.

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Podobné články

47 tyzden

Tesla plánuje v Šanghaji investovať až 1,2 miliardy jüanov

V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Apple, ktorá žaluje izraelskú NSO Group kvôli napadnutiu prístrojov iPhone jej špehovacím softvérom Pegasus. Jerome Powell strávi v úrade ďalšie štvorročné obdobie. Spojené štáty uvalili ďalšie sankcie v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2 a oveľa viac.
46 tyzden

Apple sa usiluje o uvedenie svojho elektromobilu na trh

V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Airbus, ktorá získala zákazku na 255 lietadiel A321. RWE chce do roku 2030 investovať 50 miliárd eur do zvýšenia svojich kapacít na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Amazon prestane od 19. januára prijímať kreditné karty spoločnosti Visa vydané v Británii a oveľa viac.
45 tyzden

Elon Musk predal 4,5 milióna akcií Tesla

V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť JPMorgan, ktorá prvýkrát od referenda o Brexite v roku 2016 odporúča investorom kupovať britské akcie. Trhová hodnota Alphabet prekonala hranicu dvoch biliónov dolárov. Bidenovi klesla podpora verejnosti na 38%. Geely predstavila elektrický ťahač Homtruck. JD.com dosiahol počas svojej nákupnej akcie Singles Day rekordné tržby a oveľa viac.
stripes blue

Máte viac otázok ohľadne investovania?

Zanechajte nám kontakt. Naši profesionáli vás budú čoskoro kontaktovať a radi vám odpovedia na všetky vaše otázky.