fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Nemecko podporuje možnosť embarga na dovoz ropy z Ruska

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Netflix, ktorá zrušila chystaný kreslený seriál Pearl. Elon Musk chce rozšíriť počet používateľov Twitteru. Meta bude v Nemecku podliehať prísnejším regulačným pravidlám. Fed zvýšil základnú úrokovú sadzbu o 0,5%.
19. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -0,24%, index S&P 500 skončil nižšie o -0,21% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -1,54%.

Americká internetová televízia Netflix zrušila chystaný kreslený seriál Pearl, ktorý mala produkovať manželka britského princa Harryho Meghan Markle. Firma je po prudkom poklese predplatiteľov nútená šetriť a zastavuje aj ďalšie projekty.

Šéf Tesly Elon Musk chce rozšíriť počet používateľov Twitteru na väčšinu Američanov. Sociálna sieť už podľa neho nemá byť len pre obmedzenú výseč ľudí. 

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer v prvom štvrťroku zvýšila tržby medziročne o 77% na 25,66 miliardy dolárov, najmä vďaka vakcíne proti COVID-19. Firma v tlačovej správe tiež uviedla, že čistý zisk vzrástol o 61% na 7,86 miliardy dolárov.

Americký ropný gigant Exxon Mobil Corp predá svoju rumunskú divíziu zameranú na ťažbu ropy plynárenskej spoločnosti Romgaz za viac ako jednu miliardu dolárov. Predaj je súčasťou plánu Exxonu zamerať sa iba na investície do aktív s nízkymi nákladmi na dodávky.

Americká internetová spoločnosť Meta, ktorá je majiteľom sociálnych sietí Facebook a Instagram či komunikačnej služby WhatsApp, bude v Nemecku podliehať prísnejším regulačným pravidlám. Nemecký protimonopolný úrad firmu totiž klasifikoval ako podnik s „mimoriadnym významom pre hospodársku súťaž naprieč trhmi“.

Fed v súlade s očakávaním zdvíha základnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov. Fed hovorí, že s redukciou bilancie začne 1. júna na objeme 47,5 miliárd dolárov za mesiac. Maximálne tempo bude už avizovaných 95 miliárd za mesiac. Predseda Fedu Powell hovorí, že menový výbor FOMC očakáva, že 50 bps. bude na stole aj po niekoľko ďalších zasadnutiach.

Microsoft stavil 1,3 miliardy dolárov do testu okuliarov na rozšírenú realitu HaloLens, ktoré by potenciálne mohla využívať americká armáda. Pentagon bude okuliare testovať od 23. mája do 17. júna a rozhodne, či sa začne plná produkcia.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -3,00%, CAC 40 zakončil v mínuse -4,22%, STOXX Europe 600 klesol o -4,55% a FTSE 100 klesol o -2,08%.

Nemecko v odvete za ruskú inváziu na Ukrajinu podporuje možnosť spoločného embarga Európskej únie na dovoz ropy z Ruska. V nočnom programe televízie ARD to vyhlásila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck pred týždňom povedal, že Nemecko by sa už teraz dokázalo bez ruskej ropy zaobísť.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom od januára do apríla medziročne znížila dodávky plynu do Európskej únie a Turecka o 26,9% na 50,1 miliardy kubických metrov. Firma zároveň uviedla, že dodávky do Číny prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri naopak o 60% vzrástli.

Predsedníčka Európskej komisie Von der Leyenová navrhuje embargo EÚ na ruskú ropu, vylúčenie ruskej Sberbank z platobného systému SWIFT, sankcie na vybrané bieloruské spoločnosti.

Európska únia by mala začať pripravovať balíček pre povojnovú obnovu Ukrajiny. V prejave pred europoslancami to uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá celkové náklady na rekonštrukciu krajiny odhaduje na 100 miliárd eur . Povedala tiež, že úspešná obnova pripraví Ukrajinu na členstvo v EÚ.

Londýn zakázal ruským firmám využívať služby britských účtovných a poradenských firiem. Uvalil tiež sankcie na niektoré ruské médiá, vrátane stanice RT, predtým Russia Today, a Sputnik, ktorá považuje za dezinformačné zdroje šíriace propagandu ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Európska pobočka najväčšej ruskej banky Sberbank bude zlikvidovaná do konca roka a veritelia budú vyplatení. Oznámila to rakúska centrálna banka (OeNB) a úrad pre dohľad nad finančným trhom FMA. Sberbank Europe má sídlo vo Viedni.

EÚ navrhla revíziu sankcií na zákaz dovozu ruskej ropy. Poskytne tak Maďarsku a Slovensku viac času na ich dodržanie. Lehotou je koniec roku 2024. Česká republika tiež získa výnimku, a to do júna 2024. Ostatné členské štáty budú musieť ukončiť svoje dovozy do konca tohto roka, ako bolo pôvodne navrhnuté.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v zisku +1,14%, Shanghai Composite klesol o -1,49% a Hang Seng si odpísal -5,16%.

Čínski výrobcovia elektromobilov Li Auto a Nio oznámili pokles aprílových dodávok v porovnaní s predchádzajúcim rokom kvôli Covidu v Číne. Rival Xpeng však v apríli oznámil medziročný nárast dodávok.

Akcie čínskej technologickej spoločnosti Hikvision sa prepadli o limitných 10 % po správach, že Spojené štáty zvažujú nové sankcie na tento podnik, ktoré by vraj mohli doteraz najtvrdšími reštrikciami voči čínskym firmám.

Čína nariadila vládnym úradom a štátnym podnikom nahradiť počas 2 rokov osobné počítače zahraničných značiek domácimi alternatívami. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Dodala, že ide o jeden z najagresívnejších krokov Pekingu na odstránenie zahraničných technológií z dôležitých čínskych organizácií.

asia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne