fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -2,15%, index S&P 500 skončil nižšie o -1,69% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -1,61%.

Americký výrobca čipov Intel zvažuje v Európe, v nasledujúcej dekáde, investovať až 80 miliárd eur. Chce zvýšiť kapacitu výroby čipov v regióne. Na medzinárodnej automobilovej výstave (IAA), ktorá začala v Mníchove, to povedal šéf podniku Pat Gelsinger.

Americký platobný gigant PayPal Holdings kúpi za 2,7 miliardy dolárov japonskú spoločnosť Paidy ponúkajúca odloženie platieb za nákup. PayPal tak posilní vedúcu pozíciu v odvetví, ktoré teraz zažíva rozkvet podporený pandémiou. PayPal využíva rastúcej popularity odvetvia odložených platieb označovaného ako BNPL, čo je skratka z anglických slov Buy Now, Pay Later (kúp teraz, zaplať neskôr). Odložené platby sa vlani stali medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené a z okrajového sektora sa z nich stal hlavný prúd.

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) varovala Coinbase Global pred vydaním nového produktu, ktorý by umožnil klientom získať úrok z držania kryptomien. Coinbase sa vyjadril, že plánuje oddialiť zavedenie produktu minimálne na október. Americká ministerka financií Yellen hovorí, že opatrenia pre dlhové limity budú pravdepodobne v októbri vyčerpané.

Americká internetová spoločnosť Facebook predstavila svoje prvé chytré okuliare. Vytvorila ich v spolupráci s taliansko-francúzskou spoločnosťou EssilorLuxottica, pod ktorou spadá okrem iného značka Ray-Ban. Okuliare svojim užívateľom umožňujú počúvať hudbu, prijímať hovory alebo zhotovovať fotografie či krátke videá a zdieľať ich.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v mínuse. Index DAX si odpísal -1,09%, CAC 40 zakončil v mínuse -0,39%, STOXX Europe 600 klesol o -1,19% a FTSE 100 klesol o -1,53%

Operátor indexu DAX, spoločnosť Qontigo, pred víkendom uviedla, že do prestížneho nemeckého indexu budú zaradené akcie firiem Airbus, Zalando, Hellofresh a sedem ďalších

Automobilový priemysel by sa mohol potýkať s nedostatkom čipov pre výrobu vozidiel ešte v roku 2023, ťažkosti s dodávkami by však do tej doby mohli poľaviť. Uviedol to šéf nemeckého automobilového koncernu Daimler Ola Källenius.

BMW navýšil objednávky batérií na 20 miliárd eur z predchádzajúcich 12 miliárd eur, aby udržal krok so zrýchľujúci sa dopytom po elektromobiloch, ktoré predstavovali viac ako 11% dodávok v prvom polroku.

Priemyselná výroba v júli medzimesačne vzrástla o 1,0%, odhadoval sa rast o 0,8%, oproti predchádzajúcemu revidovanému poklesu o 1,0%. Medziročne vzrástla o 5,7%, odhadoval sa rast o 5,1%, oproti predchádzajúcemu revidovanému poklesu o 5,4%.

Poisťovňu Allianz, najväčšiu nemeckú finančnú spoločnosť, údajne začali vyšetrovať nemeckí vyšetrovatelia, kvôli zániku niekoľkých jej amerických investičných fondov.

Nemecký index ekonomického sentimentu ZEW v septembri klesá na 26,5 bodu, odhad trhu bol na 30,0 bodu zo 40,4 bodu za august. 

Európsky výrobca lietadiel Airbus dodal v auguste svojim odberateľom 40 lietadiel. Od začiatku roka počet dodaných strojov činí 384. Tým sa Airbus priblížil k splneniu svojho celoročného cieľa, že dodá 600 lietadiel a udrží si pozíciu najväčšieho výrobcu lietadiel na svete pred americkým konkurentom Boeing. V počte objednávok, však Airbus za Boeingom zaostáva, získal za osem mesiacov objednávky na 269 lietadiel. Po očistení o zrušené objednávky má zákazky na 132 strojov.

EUROPE

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v pluse. NIKKEI 225 skončil v pluse 4,30%, Shanghai Composite vzrástol o 3,39% a Hang Seng si pripísal 1,17%.

Obchodná bilancia Číny v auguste vzrástla na 58,34 miliárd  dolárov. Odhadovalo sa 53,20 miliárd dolárov, oproti predchádzajúcim 56,58 miliárd dolárov. Vývoz vzrástol medziročne o 25,6% a dovoz o 33,1%.

Toyota Motor Corporation hovorí, že očakáva investície do rozvoja svojho systému dodávky batérií a do výskumu, a vývoja do roku 2030, približne vo výške 1,5 bilióna japonských jenov (JPY), čo predstavuje zhruba 13,65 miliárd dolárov. 

Čínska spoločnosť ByteDance, ktorá vlastnú sociálnu sieť TikTok, údajne rokuje s bankami na Wall Street o pôžičke 3 miliárd dolárov na refinancovanie dlhu.

Japonská automobilka Toyota Motor znížila celoročný výhľad výroby o 300 000 vozidiel – teda o 3% – na 9 miliónov. Viedol ju k tomu nedostatok súčiastok a automobilových čipov, vyvolaný šírením koronavírusu v juhovýchodnej Ázii. 

Asia

Máte viac otázok ohľadne investovania?

Zanechajte nám kontakt. Naši profesionáli vás budú čoskoro kontaktovať a radi vám odpovedia na všetky vaše otázky.