fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Nové sankcie proti Rusku postupne ohrozia zásobovanie stredoeurópskeho trhu

6 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Tesla, v ktorej Elon Musk nariadil pracovníkom vrátiť sa do kancelárií. Inflácia v Českej republike by podľa ekonómov mohla klesnúť v júli. Holandsko a Nemecko budú spoločne ťažiť plyn v Severnom mori a oveľa viac.
23. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -0,94 %, index S&P 500 skončil nižšie o -1,20 % a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -0,98 %.

Priemyselné podniky v Spojených štátoch sa snažia riešiť nedostatok pracovných síl a rastúci objem zákaziek zvyšovaním automatizácie. Objednávky priemyselných robotov v USA tak v prvom štvrťroku medziročne vzrástli o rekordných 40 %. S odvolaním sa na údaje zväzu pre rozvoj automatizácie A3 to napísal ekonomický denník The Wall Street Journal.

USA dodajú Ukrajine pokročilejšie raketové systémy a muníciu, ktoré jej umožnia vykonávať presnejšie údery na kľúčové ciele na Ukrajine. V článku zverejnenom na webe denníka The New York Times to uviedol americký prezident Joe Biden. Prezident zároveň zdôraznil, že USA nepodporujú Ukrajinu v tom, aby vykonávala útoky na ciele mimo svojich hraníc. Nemenovaný predstaviteľ Bidenovej administratívy vzápätí podľa zahraničných agentúr spresnil, že Spojené štáty pošlú Ukrajine raketomety HIMARS.

USA vykonáva v reakcii na ruskú inváziu kybernetické operácie na podporu Ukrajiny, povedal v rozhovore s televíziou Sky News šéf veliteľstva americkej armády pre kybernetické otázky. Operácie armádnych hackerov podľa neho pokrývajú „celú škálu“ týchto aktivít vrátane „ofenzívnych“. Biely dom dnes odmietol, že by takýto postup bol v rozpore s výrokmi prezidenta Joea Bidena o snahe vyhýbať sa priamej konfrontácii s Ruskom.

Amazon.com hovorí, že obchodníkom v Číne prestane dodávať svoje čítačky Kindle a budúci rok tam zavrie svoje online kníhkupectvo. Ide o ďalší ústup amerických technologických firiem z reštriktívneho čínskeho trhu.

Zakladateľ a riaditeľ automobilky Tesla Elon Musk nariadil zamestnancom firmy, ktorí pracujú z domu, aby sa vrátili do kancelárií. Podľa BBC to vyplýva z firemných e-mailov, ktoré sa dostali na sociálne siete. Musk napísal, že osobne skontroluje všetky žiadosti o výnimku.

Walmart buduje sklady so špičkovou technológiou v nádeji, že doručia tovar zákazníkom rýchlejšie a rozšíria tak svoje online podnikanie. Plánuje vybudovať 4 nové distribučné centrá, ktoré využívajú automatizáciu na efektívnejšie balenie a odosielanie online objednávok, pričom prvá pobočka sa otvorí tento rok v lete v Illinois.

V ekonomike USA pribudlo v máji 390 000 pracovných miest, odhad bol 317 500. Miera nezamestnanosti zostala na 3,6 %.

USA

Európa

Hlavné európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si odpísal -0,01 %, CAC 40 zakončil v mínuse -0,47 %, STOXX Europe 600 klesol o -0,87 % a FTSE 100 stúpol o +0,14 %.

Inflácia v Českej republike by podľa ekonómov mohla klesnúť v júli. Za máj a jún by sa mohla dostať nad 15 %. Nebyť vojny na Ukrajine, spotrebiteľské ceny by už boli nižšie. Na jednociferné čísla sa inflácia zrejme dostane až na budúci rok.

Medziročná miera inflácie v Nemecku v máji medziročne vzrástla na 7,90 %, čo je najviac od roku 1952 a prekonala odhady trhu 7,6 %. Na medzimesačnej báze sa inflácia zvýšila na 0,9 % z 0,8 % v apríli, čo bolo nad trhovými odhadmi vo výške 0,5 %.

Rusko plánuje zaviesť mechanizmus na splácanie dlhopisov, ktorý má obísť americké sankcie a zabrániť tomu, že sa krajina dostane do platobnej neschopnosti. Návrh je podobný systému pre platenie za ruský plyn a má zahraničným investorom umožniť otvoriť si v ruských bankách účty v rubľoch, ako aj v tvrdej mene. Investori by mali mať k peniazom prístup bez obmedzenia.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom zastavila všetky dodávky plynu do Holandska. Firma v utorok (31.05.2022) oznámila, že holandská obchodná spoločnosť GasTerra, ktorá dovoz plynu do Holandska zabezpečuje, nezaplatila za plyn dodaný v apríli. GasTerra už v pondelok avizovala, že nepristúpi na platby v rubľoch, ako požaduje Kremeľ.

Miera nezamestnanosti v Nemecku sa v máji znížila o desatinu percentuálneho bodu na 4,9%. V poklese tak pokračovala aj napriek hospodárskym dopadom vojny na Ukrajine. Oznámil to Spolkový úrad práce, ktorý zároveň uviedol, že v medziročnom porovnaní sa nezamestnanosť znížila o celý percentuálny bod.

Európa by sa kvôli napätej situácii na trhu s ropou v lete mohla stretávať s nedostatkom pohonných hmôt. V rozhovore s týždenníkom Der Spiegel to povedal šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol. Súčasnú situáciu porovnal aj s ropnou krízou v 70. rokoch, ktorá podľa neho tak zásadné dopady nemala.

Miera nezamestnanosti v Európskej únii v apríli podľa sezónne prepočítaných údajov predstavovala 6,2 %, a zostala tak na rovnakej hodnote ako v marci. Oznámil to európsky štatistický úrad Eurostat. Najnižšiu mieru nezamestnanosti má aj naďalej Česká republika, hoci tam o desatinu percentuálneho bodu vzrástla a predstavovala 2,4 %.

Nemecký kancelár Olaf Scholz sľúbil Ukrajine ťažké zbraňové systémy z Nemecka, vrátane systémov protivzdušnej obrany. Berlín podľa informácií niektorých nemeckých médií taktiež plánuje dodať Ukrajine raketomety Mars II. Ministerka zahraničia Annalena Baerbocková ale priznala, že rýchle dodanie zbraní Ukrajine nie je reálne. Slovensko predá Ukrajine osem samohybných húfnic Zuzana 2.

Holandsko a Nemecko budú spoločne ťažiť plyn v Severnom mori. Prvé kubíky by mali začať plynovody prúdiť v roku 2024. Projekt spĺňa podmienky týkajúce sa ochrany životného prostredia. Ekológovia navyše presadili aj dodatočné opatrenia chrániace tamojšiu faunu a flóru.

Nový balíček sankcií proti Rusku vrátane zákazu dovozu väčšiny ruskej ropy postupne ohrozí zásobovanie stredoeurópskeho trhu, vrátane českého a následne aj slovenského trhu – produkty bratislavskej rafinérie Slovnaft. Oznámil to dnes podnik v reakcii na dohodu veľvyslancov krajín EÚ o podrobnostiach šiesteho balíčka protiruských sankcií vyvolaných ruskou inváziou na Ukrajinu. Slovnaft spracováva hlavne ruskú ropu a značnú časť svojej produkcie exportuje.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v zisku +3,66 %, Shanghai Composite stúpol o +2,32 % a Hang Seng si pripísal +4,80 %.

Čína znižuje nákupnú daň na niektoré nízkoemisné osobné vozidlá o polovicu. Akcie čínskych výrobcov osobných áut po oznámení čínskeho ministerstva financií stúpli.

Divízia výroby batérií japonskej spoločnosti Panasonic Holdings Corp. plánuje do fiškálneho roku 2028 štvornásobne zvýšiť svoju výrobu batérií pre elektromobily, pretože očakáva rast dopytu od americkej automobilky Tesla.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne