fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Powell, šéf Fedu povedal, že obnovenie cenovej stability je na prvom mieste v zozname priorít Fedu

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť PayPal, ktorá skúma možnosti spustenia vlastnej kryptomeny. Goldman Sachs očakáva, že Fed tento rok štvornásobne zvýši sadzby. ECB je pripravená podniknúť všetky opatrenia potrebné na to, aby dostala infláciu na cieľové 2 %.

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -0,88%, index S&P 500 skončil nižšie o -0,30% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -0,28%.

Spoločnosť PayPal Holdings Inc. skúma možnosti spustenia vlastnej kryptomeny, tzv. stablecoinu. Spoločnosť to potvrdila agentúre Bloomberg po tom, čo boli v jej aplikácii pre iPhony objavené dôkazy o takomto kroku. Našiel ich autor Steve Moser a o informáciu sa podelil s agentúrou Bloomberg. Skrytý kód a obrázky ukazujú prácu na niečom, čo sa volá „mince PayPal„. Kód naznačuje, že minca by mala byť krytá americkým dolárom.

Goldman Sachs očakáva, že Fed tento rok zvýši sadzby štyrikrát, čo je o jedno navýšenie viac, než sa pôvodne predpokladalo. Odhad prichádza v čase rastúcej inflácie a uťahujúceho sa trhu práce. Spolu so zvýšením sadzieb Goldman očakáva, že Fed čoskoro zníži aj držbu dlhopisov.

Rozpočtový deficit USA sa v decembri medziročne znížil o 85 % na 21 miliárd dolárov. Ide o najmenší mesačnýdeficit za posledné 2 roky. Príjmy do štátnej kasy z dane z príjmu fyzických osôb prudko vzrástli vďaka zvýšenej zamestnanosti.

Powell, šéf Fedu, uviedol, že obnovenie cenovej stability je „na prvom mieste v zozname priorít Fedu“. Centrálna banka sa teraz podľa neho musí viac zamerať na vysokú infláciu ako na plnú zamestnanosť.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň vzrástol na 230 000 (odhad trhu 200 000), z 207 000 v predchádzajúcom týždni.

Americká internetová spoločnosť Meta Platforms, ktorá sa podľa svojej sociálnej siete donedávna volala Facebook, čelí v Británii hromadnej žalobe. Tá požaduje odškodné minimálne 2,3 miliardy libier kvôli zneužívaniu dominantného postavenia na trhu.

Apple údajne uvažuje o tom, že odsunie debut svojho headsetu pre virtuálnu a rozšírenú realitu (VR/AR) minimálne o niekoľko mesiacov. Pôvodný cieľ vraj bol predstaviť ho na vývojárskej konferencii v júni. Vo vývoji ale nastali prekážky, takže oznámenie by sa mohlo posunúť na záver 2022 a do obchodov by sa tento prvý veľký produkt Applu, od hodiniek Apple Watch, mohol dostať až v 2023.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si odpísal -0,40%, CAC 40 zakončil v mínuse -1,06%, STOXX Europe 600 klesol o -1,05% a FTSE 100 stúpol o +0,77%.

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny v januári prekvapivo vzrástla, a to napriek šíreniu nového koronavírusového variantu omikrón. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky dnes zverejnila spoločnosť Sentix. Index dôvery sa zvýšil na 14,9 bodu z decembrových 13,5 bodu. Analytici pritom v ankete agentúry Reuters v priemere predpovedali, že index klesne, a to na 12 bodov.

Miera nezamestnanosti v Európskej únii v novembri klesla oproti októbru o dve desatiny percentuálneho bodu na 6,5%. Najmenej ľudí bez práce je aj naďalej v Českej republike, kde nezamestnanosť predstavovala 2,2%. Vo svojej správe to oznámil európsky štatistický úrad Eurostat. V krajinách eurozóny sa nezamestnanosť oproti desiatemu mesiacu roka znížila o desatinu percentuálneho bodu na 7,2%.

Viceprezident ECB Luis de Guindos: Inflácia možno nebude taká prechodná, ako sa predpokladalo ešte pred niekoľkými mesiacmi. Na roky 2023 a 2024 ale inflácia zostáva pod cieľom. Omikron je faktor neistoty, avšak hospodárske zotavovanie v nasledujúcich dvanástich mesiacoch nepodkope.

Inflácia v eurozóne v tomto roku klesne z rekordného maxima a ECB je pripravená podniknúť všetky opatrenia potrebné na to, aby ju dostala na cieľové 2 %.  Uviedla to prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -1,24%, Shanghai Composite klesol o -1,63% a Hang Seng si pripísal +3,79%.

Taiwanský výrobca čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing vykázal šiesty štvrťrok za sebou rekordné tržby, a to vďaka pokračujúcemu vysokému dopytu od firmy Apple a ďalších zákazníkov. Tržby za tri mesiace do konca decembra vzrástli o 21% na 438,2 miliardy taiwanských dolárov.

Taiwanská spoločnosť Foxconn začala obnovovať prevádzku vo svojej indickej továrni na výrobu telefónov iPhone americkej firmy Apple, ktorý minulý mesiac prerušila kvôli protestom zamestnancov v reakcii na otravu jedlom. Agentúre Reuters to oznámil predstaviteľ firmy, ktorý si neželal byť menovaný. Upozornil, že bude trvať dlhšie ako 2 mesiace, než bude závod vyrábať na plný výkon.

Čínsky internetový predajca JD.com otvoril v Holandsku dva kamenné obchody, v ktorých pracujú roboti. Na starosti majú prípravu a doručenie objednávok. Robotické obchody s názvom Ochama sa nachádzajú v Leidene a Rotterdame a sú prvým vstupom JD.com na európsky trh s kamennými predajňami.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne