fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Ratingová agentúra S&P Global výrazne zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruska

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Google, ktorá potvrdila, že na Ukrajine dočasne vypla niektoré nástroje aplikácie Google Maps. Netflix kúpi výrobcu mobilných hier Next Games a oveľa viac.
10. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -1,30%, index S&P 500 skončil nižšie o -1,27% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -2,78%.

Spoločnosť Google potvrdila, že na Ukrajine dočasne vypla niektoré nástroje aplikácie Google Maps, ktoré poskytujú informácie o dopravnej situácii a vyťaženosti rôznych miest v reálnom čase.

Americká platobná spoločnosť Mastercard uviedla, že vyradila zo svojho platobného systému niekoľko finančných inštitúcií. Urobila tak v nadväznosti na sankcie, ktoré uvalili západné krajiny na Rusko kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

Ford informoval svojich partnerov, že ukončuje svoje operácie v Rusku s okamžitou účinnosťou až do odvolania. Apple zastavil predaje všetkých svojich produktov v Rusku.

Netflix kúpi výrobcu mobilných hier Next Games v snahe posunúť sa do segmentu hier. Netflix plánuje zaplatiť 2,10 eura v hotovosti za akciu Next Games v celkovej hodnote približne 65 miliónov eur. Next Games je fínske štúdio za mobilnou hrou založenou na seriáli Netflixu „Stranger Things“.

Zamestnávatelia v súkromnom sektore vo februári vytvorili 475 000 pracovných miest, trh čakal 388 000, oproti predchádzajúcemu revidovanému nárastu o 509 000.

Tesla podľa denníka Handelsblatt získala konečný súhlas od nemeckých úradov pre svoju prvú európsku továreň. Výroba by mala vraj začať skoro po odbavení niekoľkých záverečných krokov.

Google prestal predávať online reklamu v Rusku. Rozhodnutie sa týka vyhľadávača, platformy YouTube aj externých partnerov, ktorí prostredníctvom Googlu publikujú obsah. Po ruskej invázii na Ukrajinu obdobný krok urobili spoločnosti Twitter či Snap. Google má najvyššie tržby za online reklamu na svete.

Ratingová agentúra S&P Global výrazne zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruska hlbšie do neinvestičného teritória, tzv. junk. Nové medzinárodné sankcie vyvolané ruskou inváziou na Ukrajinu a ochranné opatrenia krajiny zvýšili riziko ruského zlyhania pri splácaní dlhu, uviedla S&P vo svojom vyhlásení. S&P už minulý týždeň znížila rating Ruska do neinvestičnej kategórie.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -10,11%, CAC 40 zakončil v mínuse -10,23%, STOXX Europe 600 klesol o -7,00% a FTSE 100 klesol o -6,71%.

Ruská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu na 20%, z doterajších 9,5%. Chce tak zabrzdiť prepad rubľa a rast inflácie.

Sberbank Europe je podľa európskych regulačných orgánov v úpadku alebo jej úpadok hrozí. Zhoršila sa jej likvidita vplyvom ruskej invázie na Ukrajinu.

Vo Švajčiarsku sídliaca spoločnosť Nord Stream 2 AG, ktorá vybudovala plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka a ktorú vlastní Gazprom, uvažuje podľa dvoch zdrojov o podaní žiadosti o insolvenciu. Firma sa minulý týždeň stala terčom amerických sankcií. Teraz sa vraj snaží vysporiadať pohľadávky pred americkým sankčným termínom, po ktorom s ňou iné spoločnosti majú prestať obchodovať.

Eurozóna: Index spotrebiteľských cien vo februári podľa predbežných dát medzimesačne vzrástol o 0,9 %, odhad trhu 0,8 % oproti predchádzajúcim 0,3 %, medziročne vzrástol o 5,8 %, odhad trhu 5,6 %, oproti predchádzajúcim 5 ,1 %.

Eurozóna: Miera nezamestnanosti v januári klesla na 6,8 % (odhad trhu 6,9 %) z predchádzajúcich 7,0 %.

Nemecký automobilový koncern Volkswagen až do odvolania zastavuje výrobu áut v Rusku. Firma, ktorá je najväčším výrobcom áut v Európe, to zdôvodnila inváziou ruských vojsk na Ukrajinu.

Londýnska akciová burza (LSE) pozastavila obchodovanie s akciami takmer troch desiatok ruských podnikov, vrátane najväčšej ruskej banky Sberbank a energetických gigantov Rosnefť a Gazprom. Burza to dnes oznámila v tlačovej správe. Zároveň uviedla, že uplatňovanie sankcií uvalených na Rusko kvôli jeho útoku na Ukrajinu bude mať na jej aktivity iba obmedzený vplyv.

Západ by mal pracovať na odstrihnutí všetkých ruských bánk od komunikačného systému SWIFT, ktorý je kľúčový pre hladké medzinárodné transakcie. Pri stretnutí so svojimi pobaltskými náprotivkami v Litve to podľa spravodajskej spoločnosti BBC povedala britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Zatiaľ je naplánované odpojenie siedmich ruských bánk, pričom medzi nimi nie je Sberbank, najväčší ruský bankový ústav.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v strate. NIKKEI 225 skončil v strate -1,85%, Shanghai Composite klesol o -0,11% a Hang Seng si odpísal -3,79%.

V Japonsku vlani vyrobili najmenej automobilov za posledných 45 rokov. Produkcia sa medziročne znížila o 2,7% na 7,85 milióna, klesla tretí rok po sebe. Na vine boli problémy s dodávkami súčiastok spôsobené pandémiou COVID-19.

Čínski vrcholní úradníci dostali nariadenie prioritizovať bezpečnosť energetických a komoditných dodávok kvôli obavám z ich narušenia v čase rusko-ukrajinskej vojny. Štátni kupci tak kupujú všetko od ropy a plynu, cez železnú rudu, jačmeň a kukuricu bez ohľadu na rastúce ceny.

Japonská spoločnosť Panasonic chce v USA zakúpiť pozemok pre veľkú továreň na výrobu nového typu batérií pre elektromobily Tesla. Informovala o tom japonská televízia NHK, svoje zdroje neuviedla. Miesto pre preteky za niekoľko miliárd dolárov firma údajne volí medzi štátmi Oklahoma a Kansas, ktoré sú blízko Texasu, kde Tesla pripravuje novú továreň na elektromobily. Panasonic informáciu nepotvrdil.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne