fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Rusko sa stalo najviac sankcionovanou krajinou na svete

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Netflix, ktorá kvôli ruskej invázii na Ukrajinu prerušila prevádzku v Rusku. ECB ponechala úrokové sadzby bez zmeny. Ročná miera inflácie v USA vyskočila na 7,9 %. Amazon oznámil split akcií.
11. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -1,99%, index S&P 500 skončil nižšie o -2,88% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -3,53%.

Americká internetová televízia Netflix, kvôli ruskej invázii na Ukrajinu prerušila prevádzku v Rusku. Firma už minulý týždeň prechodne zrušila svoje ruské projekty a akvizície.

Americká ratingová agentúra Fitch preruší obchodné aktivity v Rusku. Čelia tlaku kvôli západným sankciám za vojnu na Ukrajine, ktoré zakazujú transakcie s niektorými ruskými spoločnosťami, aj obavám z nových ruských zákonov proti šíreniu informácií.

Americký prezident Biden oznamuje zákaz dovozu ruskej ropy, plynu a všeobecne energií. „Sme spojení v tlaku na (ruského prezidenta) Putina s vedomím vplyvu aj na nás v USA. Demokrati aj Republikáni s krokom súhlasia.“

Spoločnosť McDonald’s oznámila, že kvôli ruskej invázii na Ukrajinu dočasne uzavrie všetkých svojich 850 reštaurácií v Rusku. Gigant v oblasti rýchleho občerstvenia však bude aj naďalej svojim zhruba 62 000 zamestnancom v Rusku vyplácať mzdy.

Ročná miera inflácie v USA vo februári vyskočila na 7,9 %, čo je najviac od januára 1982, v súlade s odhadmi trhu. Energia zostáva najväčším zdrojom inflačných tlakov.

Amazon oznámil split akcií v pomere 20:1, ktorý ešte podlieha schváleniu akcionárov spoločnosti. Akcionári dostanú 20 nových akcií Amazonu za každú akciu, ktorú držali predtým. Obchodovanie za novú cenu po splite bude zahájené 6. júna 2022. Bude to prvý split akcií, ktoré spoločnosť vykonala za viac ako 22 rokov.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal +4,07%, CAC 40 zakončil v zisku +3,28%, STOXX Europe 600 stúpol o +2,23% a FTSE 100 stúpol o +2,41%.

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny tento mesiac kvôli vojne na Ukrajine prudko klesla. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnila spoločnosť Sentix. Index dôvery sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 23,6 bodu na mínus sedem bodov, a dostal sa tak najnižšie od novembra 2020.

Rusko sa stalo krajinou, proti ktorej svetové spoločenstvo uvalilo najviac sankcií na svete. Oznámili to tlačové agentúry s odvolaním sa na špecializovaný server Castellum, predstavujúci svetovú databázu údajov o uložených sankciách. Rusko počas desiatich dní od začiatku invázie na Ukrajinu predstihlo v počte uvalených sankcií Irán a Severnú Kóreu.

Spoločnosť Airbus dodala svojim odberateľom za prvé dva mesiace tohto roku 79 lietadiel. Tento rok tento európsky výrobca leteckej techniky prekonáva svojho amerického rivala Boeing ako v odbyte, tak v objednávkach. Boeing v utorok uviedol, že tento rok dodal odberateľom zatiaľ 54 strojov. V prvých dvoch mesiacoch roku Airbus získal čisto nové objednávky na 55 lietadiel, čo je o polovicu viac ako Boeing. Za celý tento rok chce Airbus dodať 720 lietadiel.

ECB podľa očakávania ponecháva úrokové sadzby bez zmeny. Hlavná sadzba pre refinančné operácie zostáva na 0,0 % a depozitná sadzba na -0,5 %.

ECB oznámila rýchlejšie ukončenie programu nákupu aktív, a to do 3. kvartálu. Odvoláva, že sadzby by mohli byť nižšie oproti súčasným úrovniam a dodala, že podnikne čokoľvek bude potrebné pre dodržanie svojho mandátu.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v strate. NIKKEI 225 skončil v strate -3,17%, Shanghai Composite klesol o -4,00% a Hang Seng si odpísal -6,17%.

Predaj osobných áut v Číne sa vo februári prvýkrát od vlaňajšieho mája medziročne zvýšil. Rast predstavoval 4,7 % na 1,25 milióna vozidiel. S odkazom na čínsky automobilový zväz PCA to uviedla agentúra DPA. V predchádzajúcich mesiacoch sa predávalo menej áut vinou problémov s dodávkami a nedostatku čipov, niekedy bol pokles aj dvojciferný.

Japonské spoločnosti Sony a Nintendo pozastavili dodávky herného softvéru aj hardvéru do Ruska. Podobne ako mnoho ďalších podnikov tak reagujú na ruský útok na Ukrajinu.

Čína chce povzbudiť svoju ekonomiku znížením daní a ďalších odvodov. Podľa premiéra Li Kche-čchianga je to najférovejší, najpriamejší a najefektívnejší prostriedok, ako podnikom pomôcť. Predseda vlády to podľa agentúry DPA uviedol na záver plenárneho zasadnutia čínskeho parlamentu.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne