fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

HABERL ⟶ Blog

haberl typical black stripes

Skončili hlavné americké indexy v plusových číslach?

Prinášame vám súhrn amerických, európskych a japonských trhov za posledný februárový týždeň.
13 tyzden

USA

Index S&P 500 po prvý krát v histórií prekonal hranicu 4000 bodov. Bolo to spôsobené tým, že ekonomický optimizmus prevážil nad obavámi z oceňovania.

Investori sa obávajú, že v tomto týždni so skráteným pracovným týždňom, budeme vidieť zvýšenú volatilitu na trhoch s akciami a dlhopismi, pretože veľkí inštitucionálni investori vyvážia portfóliá po štvrťroku, ktorý zaznamenal silnú výkonnosť akcií a slabú návratnosť dlhopisov.  

Prezident Biden plánuje rozšíriť infraštruktúru a to v hodnote 3 biliónov USD. Prvá fáza bude zameraná na prestavbu ciest a železníc, zatiaľ čo druhá bude zahŕňať starostlivosť o deti, reformy zdravotníctva a komunitnú školu bez školného

Súkromný sektor v USA vytvoril v marci 517 000 pracovných miest, najviac od septembra 2020. Nádej na masívne zotavenie, sa spojila s postupujúcou očkovacou kampaňou, čo firmy prinútilo k naberaniu ďalších zamestnancov.

chart-USA

Európa

Európskym akciám sa darilo, aj napriek zvýšeniu medziročnej inflácie Eurozóny za marec, z februárových 0,9% na 1,3%. Uviedol to v stredu európsky štatistický úrad. V porovnaní z minulým rokov v marci bola inflácia na hodnote 0,7%.

Britský štatistický úrad uviedol, že Britská ekonomika kvôli pandémií COVID-19 za minulý rok klesla o 9,8%. Tento výsledok je najhorší za posledných 300 rokov. V Nemecku počet nezamestnaných v marci poklesol o 8000, čakal sa pokles o 3000. Miera nezamestnanosti v marci stagnovala na 6%.

Ekonomika Veľkej Británie rástla v štvrtom štvrťroku 2020 medzikvartálne o 1,3%, očakávaný bol 1% rast. Medziročne je britská ekonomika o 7,3% nižšie.

chart-Nemecko

Japonsko

Japonským akciám sa za celý týždeň darilo, a tiež Japonsko bolo jedným z mála krajín kde sa koncom týždňa obchodovalo a jej hlavný index Nikkei si za piatok pripísal 1,58%

Japonská centrálna banka znížila na apríl frekvenciu nákupu japonských štátnych dlhopisov vo všetkých pásmach. Japonská priemyselná výroba vo februári poklesla medzimesačne o 2,1%, odhadovaný bol pokles o 1,3%.

Maloobchodné predaje vo februári medzimesačne vzrástli o 3,1% oproti predchádzajúcemu poklesu o 0,5%; medziročne klesli o 1,5% proti predchádzajúcemu poklesu o 2,4%.

Vývoz z Južnej Kórey vzrástol v marci najviac za viac ako dva roky, zatiaľ čo veľkí japonskí výrobcovia sa prvýkrát od jesene 2019 stali optimistickými, uviedli údaje zverejnené vo štvrtok.

V Japonsku sa sentiment veľkých výrobcov automobilov, elektroniky a ďalších výrobkov v marci zlepšil na 5, keď sa prvýkrát od septembra 2019 prelomil nad nulu, ukázal prieskum banky Bank of Japan Tankan . Pozitívny výsledok naznačuje, že optimisti prevýšili počet pesimistov a toto číslo bolo silnejšie ako prognóza ekonómov -1.

chart-Japonsko

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Podobné články

Tyzden 11

Investori sa opäť zameriavajú na výnosy dlhopisov

Hlavné americké indexy sa začiatkom týždňa pohybovali na rekordných maximách, ale potom stratili pôdu pod nohami. Európske akcie sa moc nezmenili a výkonnosť japonských akciových trhov bola v priebehu týždňa zmiešaná.
stripes blue

Máte viac otázok ohľadne investovania?

Zanechajte nám kontakt. Naši profesionáli vás budú čoskoro kontaktovať a radi vám odpovedia na všetky vaše otázky.