fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Spojené štáty sa stali svetovým centrom ťažby Bitcoinov

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na japonského ropného giganta Eneos Holdings, ktorý prevezme všetky vydané akcie spoločnosti Japan Renewable Energy. Francúzska vláda zlepšila odhad tohtoročného rastu domácej ekonomiky. Čína začala prvú fázu výstavby solárnych a veterných elektrární v púštnej oblasti. Rast čínskeho vývozu v septembri nečakane zrýchlil.
41 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v pluse. Dow Jones stúpol o 1,58%, index S&P 500 skončil vyššie o 1,82% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom 2,18%.

Pracovníci Deere & Co zastúpenie United Auto Workers Union, odmietli predbežnú dohodu a chcú väčšie navýšenie platov a odmeny na základe silných ziskov firmy.

USA sa stali svetovým centrom ťažby Bitcoinov. Nahradili na tejto pozícii Čínu, kde vláda zasiahla proti ťažiarom kryptomien. Na konci augusta mala Amerika podiel na ťažbe 35,4%, čo je viac ako dvojnásobok proti aprílu.

Amazon.com chce údajne kúpiť použité konvertované nákladné lietadlá od Boeingu a Airbusu. Prípadný obchod by mohol zosilniť konkurenčný boj medzi ním a UPS s FedEx.

Boeing podľa zdrojov denníka Wall Street Journal rieši nové defekty na lietadle 787 Dreamliner. Ide vraj o niektoré titánové časti, ktoré sú slabšie, než by mali byť.

Americká spoločnosť Microsoft zavrie v Číne do konca roka svoju internetovú profesionálnu sieť LinkedIn. Reaguje na silnejúce požiadavky čínskych regulačných úradov. Platforma, ktorá pomáha s hľadaním práce a slúži na posilňovanie profesijných kontaktov, v krajine pôsobila takmer sedem rokov a zostávala poslednou sociálnou sieťou zo Spojených štátov, ktorá ešte bola na čínskom trhu aktívna.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal 2,51%, CAC 40 zakončil v pluse 2,55%, STOXX Europe 600 stúpol o 0,97% a FTSE 100 vzrástol o 2,65%.

Nemecká realitná skupina Adler Group plánuje predať časť svojho portfólia nehnuteľností, aby odrazila úrok predajcov, ktorí poslali jej akcie a dlhopisy do kolien. Firma predá zhruba 20% svojho portfólia konkurenčnej LEG Immobilien. Transakcia oceňuje portfólio 15 350 bytov na cca 1,49 miliárd EUR.

Francúzska vláda zlepšila odhad tohtoročného rastu domácej ekonomiky na 6,25%, z predtým predpokladaných 6%. Oznámil to francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Dodal, že výkon francúzskej ekonomiky by sa mal v decembri vrátiť na úroveň obdobia pred príchodom korona krízy.

Európski protimonopolní regulátori, podľa zdrojov, začnú plnohodnotné vyšetrovanie snahy spoločnosti Nvidia o prevzatie britského návrhára čipov Arm. Ústupky, ktoré Nvidia ponúkla, vraj nestačia na to, aby rozptýlili obavy z ohrozenia hospodárskej súťaže.

ArcelorMittal, najväčší európsky výrobca ocele, hovorí, že zaviedol výrobné prestávky vo svojich európskych oblúkových peciach. Významný vplyv na objemy produkcie alebo schopnosť uspokojiť dopyt to vraj mať nebude.

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili  zmiešanie. NIKKEI 225 skončil v pluse 3,64%, Shanghai Composite klesol o -0,55% a Hang Seng si pripísal 5,69%.

Japonský ropný gigant Eneos Holdings hovorí, že jeho divízia prevezme všetky vydané akcie spoločnosti Japan Renewable Energy, ktoré nepriamo vlastní Goldman Sachs Asset Management a sesterská firma GIC Private, za 200 miliárd JPY.

Čína, najväčší automobilový trh na svete, uviedla, že zavedie hodnotiace opatrenia na reguláciu údajov odosielaných do zahraničia vozidlami v snahe zvýšiť ochranu dát a súkromia.

Predaje čínskych osobných vozidiel v septembri medziročne klesli o 17,3%. Tesla dodala medzimesačne o 27% viac vozidiel vyrobených v Číne.

Čína začala prvú fázu výstavby solárnych a veterných elektrární v púštnej oblasti s inštalovanou kapacitou 100 GW, oznámil prezident Si.

Automobilová divízia čínskeho developera Evergrande hovorí, že budúci rok zídu z výrobnej linky jej prvé elektromobily.

Rast čínskeho vývozu v septembri nečakane zrýchlil, pretože globálny dopyt zostáva solídny a vykompenzoval tak tlak na továrne spôsobený nedostatkom elektriny, problémy s dodávkami a opätovným rastom domácich prípadov choroby COVID-19. Rast dovozu síce spomalil, zostáva však vysoký. Prebytok zahraničného obchodu potom v septembri stúpol na 66,76 miliardy amerických dolárov, z augustových 58,34 miliardy amerických dolárov.

Na pokraji energetickej krízy sa okrem Číny ocitol aj ďalší ázijský gigant, India. Väčšina uhoľných elektrární v Indii má kriticky nízke zásoby uhlia, a to v čase, keď ekonomika oživuje a zvyšuje sa dopyt po elektrine. Uhlie sa pritom na výrobe elektriny v Indii podieľa zhruba 70%.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne