fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Spoločnosť Meta stavia nový superpočítač pre výskum umelej inteligencie

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosti Pfizer a BioNTech, ktoré zahajujú štúdiu vakcíny proti COVID-19, ktorá by bola zameraná na mutáciu omikron. Google vytvoril skupinu, ktorá bude podnikať v blockchainových aplikáciách a oveľa viac.
5 tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v zisku. Dow Jones stúpol o +1,34%, index S&P 500 skončil vyššie o +0,77% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom +0,01%.

Výskumný tím firmy Meta Platforms Inc., materskej spoločnosti sociálnej siete Facebook, stavia nový superpočítač pre výskum umelej inteligencie. Dokončený má byť v polovici tohto roku, oznámila spoločnosť. Meta verí, že jej superpočítač bude najrýchlejším prevádzkovaným superpočítačom pre umelú inteligenciu.

Pfizer a BioNTech zahajujú štúdiu vakcíny proti COVID-19, ktorá by bola zameraná na mutáciu omikron. Firmy už prijali prvých účastníkov klinickej štúdie, ktorá má preskúmať, či je dávka schopná vyvolať imunitnú odpoveď u zdravých dospelých jedincov od 18 do 55 rokov.

Americký výrobca liekov, zdravotníckych zariadení a kozmetiky Johnson & Johnson vo štvrtom štvrťroku minulého roka zvýšil čistý zisk medziročne o 173% na 4,74 miliardy dolárov. Hospodárenie podporil rastúci predaj liekov. Firma tiež vo svojom oznámení uviedla, že tento rok čaká z predaja svojej vakcíny proti COVID-19 rast tržieb až o 46%.

Americké ministerstvo energetiky oznámilo pôžičku 13,4 milióna barelov ropy zo svojich strategických rezerv ako súčasť úsilia Bidenovej administratívy obmedziť ceny ropy, ktoré vyleteli na najvyššiu úroveň od roku 2014.

Cloudová divízia spoločnosti Google vytvorila skupinu, ktorá bude podnikať v blockchainových aplikáciách. Úspech by mohol pomôcť Googlu sa ďalej diverzifikovať a byť prominentnejším na rastúcom trhu s výpočtovými a úložnými službami dodávanými zo vzdialených dátových centier tretích strán.

Spoločnosť Google investuje až jednu miliardu dolárov do druhého najväčšieho indického mobilného operátora Bharti Airtel. V spoločnej tlačovej správe o tom informovali dotknuté spoločnosti. Americký internetový gigant chce posilniť svoju pozíciu na rýchlo rastúcom indickom telekomunikačnom trhu, napísala agentúra AFP.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -1,83%, CAC 40 zakončil v mínuse -1,45%, STOXX Europe 600 klesol o -1,87% a FTSE 100 klesol o -0,37%.

Európsky výrobca lietadiel Airbus bude poskytovať novú komerčnú službu – prenajímať svoje obrie lietadlá Beluga externým záujemcom. Firma tak stavia na rast trhu nákladnej prepravy. Uviedla to firma vo vyhlásení.

Švédska firma Klarna uvádza na britský trh fyzickú kartu, ktorá používateľom umožňuje odložiť platby za svoje nákupy, a to ako v obchode, tak aj online. Karta bude spočiatku obsahovať iba funkciu Klarna „Pay in 30“, ktorá umožňuje nakupujúcim splatiť svoj dlh do 30 dní. Uvedenie na trh prichádza vo chvíli, keď sa Veľká Británia snaží túto oblasť regulovať.

Akcie Wizz Air Holdings stúpli až o viac ako 3 % po oznámení, že od britského oznámenia upustiť od požiadaviek na testovanie u očkovaných cestujúcich zaznamenal prudký nárast rezervácií. Prevádzková strata v 3QFY však dosiahla 213,6 milióna EUR, keď variant omikron obmedzil záujem o lietanie.

Švajčiarska vláda bude požadovať od bánk, aby od konca septembra držali dodatočný kapitál na rezidečné hypotéky. Chce tak odraziť narastajúce riziká na rastúcom švajčiarskom trhu realít.

Nemecké hospodárstvo bude s následkami pandémie choroby COVID-19 zápasiť dlhšie, než sa predpokladalo. Nemecká vláda novo pre tento rok počíta s rastom hrubého domáceho produktu o 3,6%, zatiaľ čo doteraz počítala s rastom o 4,1%. Na tlačovej konferencii to oznámil minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck.

Európa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili v mínuse. NIKKEI 225 skončil v strate -2,92%, Shanghai Composite klesol o -4,57% a Hang Seng si odpísal -5,67%.

Juhokórejská ekonomika vlani, vďaka zreteľnému oživeniu exportu a súkromnej spotreby, rástla najrýchlejšie za 11 rokov. HDP pridal medziročne 4 %. Podľa agentúry DPA to s odkazom na predbežné dáta uviedla juhokórejská centrálna banka. Rok predtým štvrtá najväčšia ázijská ekonomika v dôsledku pandémie COVID-19 prvýkrát po 22 rokoch oslabila.

Juhokórejská automobilka Hyundai Motor v minulom roku takmer strojnásobila čistý zisk na 5,7 bilióna wonov. V samotnom štvrtom štvrťroku však zisk medziročne klesol o viac ako 40% na 701,4 miliardy wonov.

Juhokórejská spoločnosť LG Energy Solutions plánuje s americkou automobilkou General Motors postaviť v USA továreň na výrobu batérií pre elektromobily za 2,1 miliardy dolárov. V správe pre regulačné orgány to uviedla spoločnosť LG Chem, ktorá je materskou firmou LG Energy Solutions.

Ázia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne