fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Spotreba ropy v Číne by mala pokračovať v raste do konca desaťročia

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Tesla, ktorá má silnú pozíciu na budúci rok, vďaka čínskemu dopytu a novým továrňam v USA a Nemecku. Automobilka BMW plánuje v budúcom roku vytvoriť až 6 000 nových pracovných miest.
1. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili zmiešane. Dow Jones stúpol o +1,08%, index S&P 500 skončil vyššie o +0,85% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -0,05%.

Americká spoločnosť Apple plánuje na budúci rok vydať na svojej platforme AppleTV+ dokumentárny film o hudbe v legendárnej filmovej sérii o britskom agentovi Jamesovi Bondovi. Snímka bude mať internetovú premiéru pre predplatiteľov v októbri, na kedy pripadá 60. výročie premiéry prvej bondovky Dr. No.

Tesla má silnú pozíciu na budúci rok vďaka čínskemu dopytu a novým továrňam v USA a Nemecku, uvádza Wedbush. Akcie spoločnosti by mohli podľa analytika Daniela Ivesa v najbližších 12 mesiacoch pridať 30 %.

Meta, materská spoločnosť Facebooku, si cez Vianoce pripísala najsťahovanejšiu aplikáciu v App Store – Oculus VR. Aplikácia sa používa na ovládanie okuliarov na virtuálnu realitu Meta, ktoré sa stali jedným z najobľúbenejších technologických vianočných darčekov. To dáva Mete príležitostí ukázať zákazníkom možnosti svojej vízie metaverza.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal +0,82%, CAC 40 zakončil v pluse +0,94%, STOXX Europe 600 vzrástol o +1,10% a FTSE 100 stúpol o +0,17%.

Nemecko s koncom roka ukončí prevádzku v troch jadrových elektrárňach, zvyšné tri potom vypne do konca roku 2022, čím sa po šiestich desaťročiach rozlúči s nukleárnou energetikou. Odstavenie jadrových elektrární, likvidácia rádioaktívneho odpadu, demontáž zariadení a následné demolácie stavieb sú ale behom na dlhú trať.

Európske ceny zemného plynu klesli v stredu (29.12.2021) do blízkosti najnižších hodnôt za tri týždne. Holandské futures klesli až o 9 %, na 97 EUR za MWh. Britský plyn na burze ICE -10% na 240 GBp/therm, je najnižšie od 7. decembra.

Nemecká automobilka BMW plánuje v budúcom roku vytvoriť až 6000 nových pracovných miest, aby sa pripravila na rastúci dopyt po svojich elektrických vozidlách. Povedal to v rozhovore s denníkom Münchner Merkúr generálny riaditeľ automobilky Oliver Zipse.

Európsky výrobca lietadiel Airbus získal zákazku na 60 strojov od lízingovej spoločnosti Aviation Capital, ktorá patrí do podniku Tokyo Century. Objednávka pozostáva zo 40 lietadiel rodiny A320neo, vrátane piatich lietadiel A321XLR s dlhým doletom a 20 menších strojov A220.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -0,02%, Shanghai Composite stúpol o +0,60% a Hang Seng si pripísal +0,75%.

Spotreba ropy v Číne by mala pokračovať v raste do konca desaťročia. Podporí ju vysoký dopyt po chemikáliách. Vrchol dosiahne v roku 2030, kedy by mala byť 780 miliónov ton ročne. Uviedol to výskumný inštitút ETRI napojený na spoločnosť CNPC.

Čínske firmy podnikajúce v odvetviach, pre ktoré sú v Číne zakázané zahraničné investície, budú potrebovať regulačný súhlas pre zahraničný úpis akcií s účinnosťou od 1. januára 2022. Zmeny sa budú týkať iba nových úpisov.

Čínske úrady zrušia obmedzenie zahraničných investícií do výroby osobných automobilov. Od 1. januára 2022 tak bude môcť byť výroba osobných áut plne v zahraničnom vlastníctve. Vyplýva to zo správy čínskeho ministerstva obchodu a Národnej rozvojovej a reformnej komisie, uviedol spravodajský server CNBC.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne