fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Tesla dodala rekordný počet automobilov

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Tesla, ktorej odbyt elektromobilov dosiahol rekordnú hodnotu. Ropný gigant Exxon Mobil Corp. investuje desať miliárd dolárov na ťažbu ropy. Google bude v Rusku čeliť ďalším postihom a oveľa viac.

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -0,28%, index S&P 500 skončil nižšie o -1,27% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -3,86%.

Odbyt amerického výrobcu elektromobilov Tesla dosiahol rekordnú hodnotu za 1. štvrťrok roku. Od začiatku januára do konca marca dodal 310 048 vozidiel. Prekonal tak očakávania analytikov, ktorí odhadovali dodávku 308 836 vozidiel.

Akcie Twitteru zaznamenali v pondelok (04.04.2022) rast o viac ako 27% po oznámení, že v ňom Elon Musk získal 9,2% podiel.

Americký ropný gigant Exxon Mobil Corp. investuje desať miliárd dolárov do štvrtého projektu na ťažbu ropy pri pobreží Guyany, ktorý bude najväčším ťažobným projektom v juhoamerickej krajine. Guyana je jednou z hlavných stávok Exxonu na budúci rast ťažby, do roku 2027 tu chce s partermi ťažiť až 1,2 milióna barelov ropy a zemného plynu denne.

Americká internetová spoločnosť Google bude v Rusku čeliť ďalším postihom kvôli údajnému šíreniu falošných informácií o postupe ruskej invázie na Ukrajine, ktorú Moskva nazýva „špeciálnou operáciou“. Informovala o tom agentúra Reuters. Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor rozhodol o tom, že Google nesmie v krajine inzerovať svoje služby. Obvinil aj platformu YouTube, ktorú Google vlastní, že porušuje zákon, keď zámerne zverejňuje údajne skreslené informácie, a diskredituje tým ruskú armádu.

Výrobca elektrovozidiel Tesla otvoril v Texase druhú továreň na území USA za 1,1 miliardy dolárov. Stredisko v Austine má vyrábať spočiatku predovšetkým SUV Model Y, ktorý produkuje už továreň v nemeckom Grünheide. Budúci rok bude z tunajších výrobných pásov schádzať aj pick-up Cybertruck. Pri slávnostnom otvorení to uviedol šéf Tesly Elon Musk. Továreň bude okrem automobilov vyrábať aj batérie.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si odpísal -1,13%, CAC 40 zakončil v mínuse -2,04%, STOXX Europe 600 stúpol o +0,57% a FTSE 100 stúpol o +1,75%.

Airbus údajne uvažuje o ďalšom posune vo svojom pláne výroby širokotrupých lietadiel A350 po tom, čo sankcie voči Rusku a spor s Qatar Airways oslabili výhľad dodávok. Spoločnosť už plán spomalila o šesť mesiacov.

Nálada v nemeckom automobilovom priemysle sa v marci zhoršila najviac v histórii. Obavy vzbudzujú rastúce ceny ropy a plynu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Index Ifo, ktorý meria očakávania nemeckých výrobcov áut a ich dodávateľov do budúcnosti, sa minulý mesiac znížil na mínus 43,1 bodu z februárových +14,4 bodu. Aj svoju súčasnú situáciu výrobcovia hodnotia horšie ako vo februári, tento ukazovateľ sa znížil na mínus 13,5 bodu z +28,3 bodu vo februári.

Nemecký výrobca vozidiel BMW mal v prvom štvrťroku kvôli vojne na Ukrajine a uzáverám v Číne slabší odbyt. Klesol o 6,2% na 596 907 vozidiel, uviedla firma vo svojom oznámení. Treba však zdôrazniť, že minuloročný prvý kvartál bol v dejinách firmy najlepší, napísala agentúra DPA. Za celý rok chce výrobca vozidiel značiek BMW, Mini a Rolls-Royce dosiahnuť rovnaký výsledok ako vlani.

Nemecký regulátor, ktorý dohliada na divíziu Gazprom, vyzval banky aj obchodných partnerov, aby neukončovali svoje obchody s Gazprom Germania. Jej ignorovanie by vraj mohlo viesť k insolvencii, ktorá by mohla mať vážne dopady na trh s plynom, vrátane prerušenia dodávok zákazníkom.

europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili v strate. NIKKEI 225 skončil v strate -2,46%, Shanghai Composite klesol o -0,94% a Hang Seng si odpísal -0,76%.

Holdingová spoločnosť vietnamskej automobilky VinFast sa chystá na americkú burzu. Informoval o tom vietnamský výrobca automobilov, ktorý sa v Severnej Karolíne chystá postaviť svoj prvý americký závod. Investovať do neho plánuje štyri miliardy dolárov. Holding Vingroup JSC so sídlom v Singapure podľa automobilky podal žiadosť americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). Skupina zatiaľ neurčila veľkosť ani cenové rozpätie primárnej verejnej ponuky akcií.

Japonsko zakáže dovoz ruského uhlia, povedal premiér Kišida.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne