fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Tesla dosiahla v treťom kvartáli tohto roka svoj najlepší kvartálny výsledok

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Toyota, ktorá investuje do roku 2030, do automobilových batérií v Spojených štátoch 3,4 miliardy dolárov. Amazon oznámil, že najme v Spojených štátoch 150 000 sezónnych pracovníkov. Apple predstavil dva nové modely MacBook Pro. Alibaba predstavila nový serverový čip. Európske ceny zemného plynu klesli a oveľa viac.
42 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v pluse. Dow Jones stúpol o 1,08% index S&P 500 skončil vyššie o 1,64% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom 1,29%.

Facebook hovorí, že plánuje prijať v EÚ počas nasledujúcich piatich rokov 10 000 ľudí, aby mu pomohli vybudovať metaverse – rodiaci sa online svet, v ktorom ľudia komunikujú v zdieľaných virtuálnych priestoroch.

Amazon oznámil, že najme v Spojených štátoch 150 000 sezónnych pracovníkov. Internetový predajca sa pripravuje na predvianočné obdobie, ktoré sa podľa neho bude vyznačovať vysokým dopytom.

Apple predstavil dva nové modely MacBook Pro, ktoré budú mať jeho vlastné nové čipy. Doteraz najvýkonnejší notebooky Applu mali čipy od Intelu.

Americký internetový gigant Google predstavil dvojicu nových telefónov Pixel 6 a Pixel 6 Pro, ktoré vybavil vlastným procesorom Tensor. Ten prístrojom umožňuje funkcie využívajúce umelú inteligenciu a strojové učenie.

Americká automobilka Tesla dosiahla v treťom kvartáli tohto roka svoj najlepší kvartálny výsledok. Čistý zisk automobilky predstavoval 1,62 miliardy dolárov. To je zhruba päťkrát viac ako v rovnakom období pred rokom.

Trump Media & Technology chce vstúpiť na burzu skrz SPAC.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili zmiešane. Index DAX si odpísal -0,28%, CAC 40 zakončil v pluse 0,09%, STOXX Europe 600 stúpol o 0,53% a FTSE 100 klesol o -0,41%.

ECB oznámila, že banky v eurozóne budú pri záťažových testoch v budúcom roku musieť odhadovať riziko, ktoré im hrozí kvôli klimatickej zmene v tradingu a v úverovej činnosti.

Európske ceny zemného plynu klesli, pretože miernejšie počasie poskytlo energetickému systému v regióne určitú úľavu. Holandské futures na budúci mesiac klesli na cca 90,5 EUR / MWh.

Európska komisia začala so štátmi Európskej únie konzultácie, na základe ktorých chce aktualizovať rozpočtové a dlhové pravidlá bloku, ktoré mnohé krajiny nie sú schopné plniť. Podľa únijnej exekutívy by sa mali pravidlá zjednodušiť a lepšie prispôsobiť najmä potrebám masívnych investícií do klimaticky šetrného hospodárstva.

Najväčší nemecký producent elektriny RWE plánuje do roku 2030 investovať do zelených technológií a infraštruktúry v Británii 15 miliárd libier. Uviedol to generálny riaditeľ RWE Markus Krebber.

Renault podľa zdrojov predpokladá, že tento rok kvôli globálnemu nedostatku čipov vyrobí o minimálne 300 000 vozidiel menej. Posledná firemná prognóza počítala so znížením produkcie o 220 000 vozidiel.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili  zmiešanie. NIKKEI 225 skončil v mínuse -0,91%, Shanghai Composite stúpol o 0,29% a Hang Seng si pripísal 3,14%.

Rast čínskej ekonomiky v treťom štvrťroku medziročne spomalil na 4,9% zo 7,9%. Na vine bola horšia situácia v stavebníctve a obmedzenie spotreby energie v továrňach, ktoré brzdia oživovanie ekonomiky po pandémii COVID-19. Reuters odhadovali rast na 5,2%. Údaj za tretí kvartál je najslabší od tretieho kvartálu minulého roka.

Čína v auguste testovala Hypersonickú raketu schopnú niesť jadrovú nálož. Podľa informácie denníka FT raketa obletela Zem na nízkej obežnej dráhe a potom sa zamerala na cieľ. Test podľa zdrojov FT zaskočil americké tajné služby. Čínske ministerstvo zahraničia oznámilo, že nešlo o test hypersonickej zbrane, ale vesmírnej rakety.

Japonská automobilka Toyota investuje do roku 2030 do automobilových batérií v Spojených štátoch 3,4 miliardy dolárov. Plánuje založiť novú spoločnosť a postaviť v USA novú továreň na automobilové batérie.

Čínska divízia japonského výrobcu elektroniky Sony dostala v Číne pokutu milión jüanov, pretože jej materská spoločnosť plánovala uviesť na trh nové produkty v deň výročia začiatku čínsko-japonskej vojny. S odvolaním sa na čínske úrady o tom informovala agentúra Kjódó.

Čínsky výrobca smart telefónov Xiaomi plánuje v prvej polovici roka 2024 začať masovú výrobu vlastných automobilov. Oznámil to šéf podniku Lej Ťün. Firma koncom augusta oficiálne zaregistrovala svoju divíziu na výrobu elektromobilov, ktorá nesie názov Xiaomi EV.

Alibaba predstavila nový serverový čip, ktorý stojí na vyspelej 5nm technológii. Je to významný krok v čínskom úsilí dosiahnuť sebestačnosť v oblasti polovodičov.

Taiwanský technologický gigant Foxconn sa chystá vyrábať elektrické vozidlá v Európe, Indii a Latinskej Amerike. V Európe plánuje okrem iného nepriamo spolupracovať s nemeckými automobilkami, uviedol predseda správnej rady Foxconnu Joung Liou. Foxconn sa chce stať významným hráčom na globálnom trhu s elektromobilmi.

Vývoz z Japonska sa v septembri medziročne zvýšil o 13%. Dvojciferne stúpol siedmy mesiac po sebe. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo japonské ministerstvo financií.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne