fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Tesla plánuje v Šanghaji investovať až 1,2 miliardy jüanov

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Apple, ktorá žaluje izraelskú NSO Group kvôli napadnutiu prístrojov iPhone jej špehovacím softvérom Pegasus. Jerome Powell strávi v úrade ďalšie štvorročné obdobie. Spojené štáty uvalili ďalšie sankcie v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2 a oveľa viac.
47 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -2,71%, index S&P 500 skončil nižšie o -2,34% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -3,14%.

Prezident Spojených štátov Joe Biden navrhol, aby súčasný šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell strávil v úrade ďalšie štvorročné obdobie. Oznámil to oficiálne Biely dom, prezidentov návrh ešte musí potvrdiť Senát. Powellovo prvé funkčné obdobie skončí vo februári.

Spojené štáty uvalili ďalšie sankcie v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2. Oznámil to americký minister zahraničia Antony Blinken. Terčom je spoločnosť Transadria spojená s Ruskom a jej loď, ktorá na plynovode pracovala, napísala agentúra AP. Nord Stream 2 má po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka.

Americká spoločnosť Apple žaluje izraelskú NSO Group kvôli napadnutiu prístrojov iPhone jej špehovacím softvérom Pegasus. Chce zablokovať NSO možnosť používať akúkoľvek technológiu Applu, uviedli americké médiá s odkazom na vyhlásenie firmy. Apple tak nasleduje WhatsApp a jej materskú spoločnosť Meta.

Elon Musk v regulatórnom oznámení uviedol, že v súvislosti s uplatnením opcií predáva ďalšie akcie spoločnosti Tesla v hodnote 1,05 miliárd dolárov.

Americkým spoločnostiam Dell a HP vďaka silnému dopytu po osobných počítačoch výrazne vzrástol v uplynulom štvrťroku zisk. Obe firmy naďalej ťažia z trendu domácich kancelárií a zvýšeného dopytu po informačných technológiách kvôli pandémii COVID-19.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol na 199 000, odhad trhu bol 260 000 z revidovaných 270 000 v predchádzajúcom týždni.

Americká automobilka Tesla plánuje do rozšírenia kapacity svojej továrne v Šanghaji investovať až 1,2 miliardy jüanov. V závode bude môcť pracovať o 4 000 ľudí viac, celkom teda bude mať až 19 000 zamestnancov. Informoval o tom denník Beijing Daily s odvolaním sa na dokument, ktorý Tesla zverejnila na platforme miestnej vlády.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -5,59%, CAC 40 zakončil v mínuse -5,24%, STOXX Europe 600 klesol  o -4,53% a FTSE 100 klesol o -2,49%.

ECB upozornila, že väčšina bánk, ktoré dozoruje musí vytvoriť konkrétne plány ukazujúce, ako zmenia svoje obchodné stratégie tak, aby odrážali klimatickú zmenu.

Politické strany či ďalšie subjekty v Európskej únii, by už v budúcnosti nemali mať možnosť ovplyvňovať voličov na internete pomocou skrytej politickej reklamy. Európska komisia dnes zverejnila návrh pravidiel, ktoré zavádzajú povinné označovanie politickej reklamy, ktorá bude musieť obsahovať údaje o svojom zadávateľovi či cene. Kto povinnosť nesplní, tomu bude hroziť pokuta.

ECB údajne uvažuje o zavedení limitov na najrizikovejšiu časť úverovania bánk smerom k zadlženým spoločnostiam. Niektorí členovia rady vraj majú voči takýmto opatreniam výhrady.

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila rozšíriť indikáciu vakcíny proti COVID-19 od Pfizer/BioNTech tak, aby zahŕňala použitie u detí od 5 do 11 rokov.

Predaj nových úžitkových automobilov v Európskej únii sa v októbri medziročne znížil o 16,4% na 144 409 vozidiel. Medziročný pokles tak vykázal už štvrtý mesiac za sebou. V období od januára do októbra sa však medziročne zvýšil o 14,7% na 1,58 milióna vozidiel.

EUROPE

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v mínuse -3,34%, Shanghai Composite stúpol o 0,10% a Hang Seng si odpísal -3,87%.

Japonsko sa chystá uvoľniť strategické rezervy ropy, aby tak pomohlo znížiť cenu suroviny. S odkazom na informované zdroje z vlády to uviedla agentúra Reuters. K tomuto kroku vyspelé krajiny vyzvali Spojené štáty, ktoré majú sami záujem o to, aby bola ropa lacnejšia a uľahčila tak hospodárske oživenie po pandémii.

Japonsko vyčlení zo svojho dodatočného rozpočtu na fiškálny rok 2021 zhruba 600 miliárd jenov na podporu výrobcov vyspelých polovodičov, vrátane najväčšieho svetového výrobcu čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

Taiwan zvažuje spoluprácu vo výrobe čipov s tromi európskymi krajinami, a to s Českou Republikou, Slovenskom a Litvou. Povedal to taiwanský minister Národnej rozvojovej rady Kung Ming-sin. Taiwan s týmito tromi krajinami vytvorí pracovné skupiny, ktoré sa budú zaoberať spoluprácou pri výrobe čipov a zároveň poskytne štipendiá na technické vzdelávanie.

ASIA

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne