fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Trhová hodnota Apple sa blíži k 3 biliónom dolárov

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Tesla, ktorá vymieňa kamery na predných blatníkoch na stovkách vozidiel. Automobilka BMW predala svoj miliónty automobil s elektrickým pohonom. Nestlé predá časť svojich akcií v kozmetickej firme L'Oréal.
49 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v zisku. Dow Jones stúpol o +4,02%, index S&P 500 skončil vyššie o +3,82% a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom +3,61%.

Goldman Sachs znížili výhľad HDP Spojených štátov kvôli vplyvu omikrónu na rast.

Americký prezident Joe Biden údajne uvažuje o zavedení sankcií na ruské banky v prípade, že by Rusko začalo inváziu na Ukrajinu.

Tesla vymieňa kamery na predných blatníkoch najmenej u niekoľkých stoviek vozidiel Modelu S, X a 3 vyrobených vo Fremonte v Kalifornii, hoci ešte nezačala ich dobrovoľné stiahnutie, vyplýva z interných dokumentov.

Americký výrobca leteckej techniky Boeing získal od americkej spoločnosti 777 Partners zákazku na dodanie ďalších 30 lietadiel 737 MAX. Objem objednávok súkromnej investičnej firmy na tieto lietadlá sa tak viac ako zdvojnásobil.

Šéf americkej technologickej spoločnosti Apple, Tim Cook pred rokmi uzavrel tajnú dohodu, ktorá potlačila hrozby pre podnikanie firmy na čínskom trhu, výmenou za pomoc pri rozvoji čínskeho technologického sektora. Informoval o tom server The Information s odvolaním sa na rozhovory a interné dokumenty Applu. Dodal, že hodnota tejto dohody sa odhaduje na viac ako 275 miliárd dolárov.

Trhová hodnota americkej technologickej spoločnosti Apple sa blíži k 3 biliónom dolárov. Vlani v auguste sa výrobca telefónov iPhone stal prvou americkou firmou, ktorej trhová hodnota presiahla 2 bilióny dolárov. Na dosiahnutie trhovej hodnoty 3 biliónov dolárov musí vystúpiť na 182,85 dolára za akciu.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal +2,99%, CAC 40 zakončil v pluse +3,34%, STOXX Europe 600 stúpol o +2,76% a FTSE 100 stúpol o +2,38%.

Priemyselná výroba v Nemecku v októbri nečakane silne vzrástla, aj keď obmedzenie dodávok surovín a súčiastok naďalej výrobu brzdilo. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a podľa sezónne upravených údajov sa výroba zvýšila o 2,8 %.

Nemecká automobilka BMW predala svoj miliónty automobil s elektrickým pohonom. Počíta pritom čisto elektrické vozidlá aj tie hybridné. Do roku 2025 ich plánuje predať dva milióny.

Švajčiarska potravinárska firma Nestlé predá časť svojich akcií kozmetickej firmy L’Oréal, v hodnote 8,9 miliardy eur. Podiel Nestlé, tak klesne na zhruba 20%. Je to prvýkrát za 7 rokov, kedy sa Nestlé rozhodla znížiť svoj podiel vo francúzskom kozmetickom gigante. Akcie od Nestlé kúpi priamo L’Oréal.

Olaf Scholz bol nemeckým parlamentom zvolený za nového nemeckého kancelára, nástupcu Angely Merkelovej.

Ceny elektriny 2022 na nemeckej burze rastú na nový rekord do tesnej blízkosti 180 EUR/MWh.  

Európska únia by mohla v blízkej budúcnosti účinnejšie reagovať na obchodné či ekonomické zastrašovanie zo strany Číny, či ďalších mocností. Európska komisia dnes navrhla sankčný systém, ktorý má dvadsaťsedmičke uľahčiť zavádzanie ciel a ďalších odvetných opatrení voči krajinám, ktoré samy napríklad obmedzujú dovoz nejakého tovaru z EÚ.

Europe

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili  v pluse. NIKKEI 225 skončil v zisku +1,46%, Shanghai Composite stúpol o +1,63% a Hang Seng si pripísal +0,96%.

Čínska centrálna banka zníži požiadavku na povinné minimálne rezervy bánk o pol percentuálneho bodu, v tomto roku k tomuto kroku pristupuje už druhýkrát, informovala agentúra Reuters. Banky tak budú mať navyše k dispozícii dlhodobú likviditu v objeme 1,2 bilióna jüanov. Zmyslom je podporiť hospodársky rast, ktorého tempo v Číne spomaľuje.

Tempo rastu čínskeho vývozu v novembri spomalilo. Mohol za to silný jüan, slabnúci dopyt a vyššie náklady. Dovoz však nečakane zrýchlil, pretože krajina sa snaží doplniť zásoby vyčerpaných komodít, ako uhlie. Prebytok bilancie zahraničného obchodu sa znížil na 71,72 miliardy dolárov, z októbrových 84,54 miliardy dolárov.

Juhokórejská spoločnosť Samsung Electronics zlúči svoju mobilnú divíziu s divíziou spotrebnej elektroniky. Spojenie bude najväčšou reorganizáciou skupiny od roku 2017 a jeho cieľom je zjednodušiť štruktúru a sústrediť sa na rast podnikania zameraného na logické čipy.

Japonská automobilka Toyota Motor postaví v Severnej Karolíne svoju prvú továreň na batérie pre elektromobily v Severnej Amerike. Továreň má začať prevádzku v roku 2025 a investícia má byť 1,29 miliardy dolárov.

Japonská ekonomika klesla v treťom štvrťroku rýchlejšie, než sa pôvodne uvádzalo, pretože prudký rast počtu novo nakazených koronavírusom a nedostatok čipov zasiahli súkromnú spotrebu. Podľa revidovaných údajov sa hrubý domáci produkt za júl až september znížil v celoročnom prepočte o 3,6 %, predbežný údaj počítal s poklesom o 3%.

Ázia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne