fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Twitter žaluje Elona Muska

4 minúty čítania
Twitter v utorok 12.07.2022 zažaloval Elona Muska, aby prinútil miliardára dokončiť akvizíciu spoločnosti za 44 miliárd dolárov, čím pripravil pôdu pre dlhotrvajúcu právnu bitku o osud tejto sociálnej siete.

Musk v apríli súhlasil s kúpou Twitteru, ale minulý týždeň vyhlásil, že má v úmysle od dohody odstúpiť. Aby prinútil Muska dodržiavať akvizičnú zmluvu, Twitter ho zažaloval na Chancery Court v Delaware. Súd určí, či zostane zaviazaný kúpiť Twitter alebo, či Twitter porušil svoju povinnosť poskytnúť Muskovi údaje, o ktoré požiadal a oprávňujú ho odísť.

„Musk odmieta dodržať svoje záväzky voči Twitteru a jeho akcionárom, pretože dohoda, ktorú podpísal už neslúži jeho osobným záujmom,“ uviedla spoločnosť v žalobe. „Musk očividne verí, že on na rozdiel od všetkých ostatných strán, na ktoré sa vzťahuje zmluvné právo v Delaware môže slobodne zmeniť názor.“

Jadrom prípadu je otázka odhalenia. Na ukončenie dohody Musk tvrdil, že Twitter sa zdráhal odovzdať informácie o spamovacích robotoch, známych aj ako falošné účty, na platforme. Opakovane povedal, že neverí verejným vyhláseniam spoločnosti, že zhruba 5 % jej aktívnych používateľov sú roboti. Twitter podľa neho zámerne zavádzal verejnosť a bránil jeho úsiliu získať viac informácií o tom, ako tieto čísla vysvetľuje. Musk si tiež zobral na mušku Twitter za to, že nevaroval pred nedávnym prepustením dvoch kľúčových manažérov.

Avšak Musk podpísal právne záväznú dohodu s Twitterom. V tejto zmluve Twitter zahrnul špecifickú klauzulu o plnení, ktorá mu umožňuje žalovať a vynútiť si dohodu.

Elon Musk je známy miliardár, podnikateľ, investor, inžinier, vynálezca, vizionár, enviromentalista a filantrop. Známy je svojou podporou a vývojom ekologicky inovatívnych technológií, ktorých snahou je eliminácia globálneho otepľovania.

V liste právnikom Muska, právnici Twitteru uviedli, že jeho krok ukončiť dohodu bol neplatný a nesprávny, a že Musk vedome, úmyselne a materiálne porušil svoju dohodu o kúpe firmy. Spoločnosť uviedla, že je si istá svojimi údajmi o spamových účtoch, a že využíva odborníkov na nevyžiadanú poštu, aby kontrolovali počet a zabezpečili jeho presnosť.

Twitter v žalobe tvrdí, že Musk, ktorý tiež vedie automobilku Tesla, chcel z dohody vystúpiť kvôli zmenám na akciovom trhu, ktoré ovplyvnili jeho bohatstvo. Twitter uviedol, že miliardár využil svoje sťažnosti na robotov ako zámienku na to, aby sa vykrútil z dohody.

Musk tiež porušil dohodu o tom, že nebude verejne urážať vedúcich pracovníkov Twitteru a „skryte sa vzdal“ svojho úsilia zabezpečiť dlhové financovanie transakcie, uvádza sa v žalobe. Spoločnosť sociálnych médií tým uviedla, že porušil svoju povinnosť vynaložiť „rozumné najlepšie úsilie“ na uzavretie dohody.

Ak sa Musk úspešne odpojí od Twitteru, môže to byť pre spoločnosť veľmi negatívne. Jej akcie klesli už o viac ako 35 % pod jeho ponuku 54,20 USD za akciu. V posledných mesiacoch sa zhoršil aj biznis Twitteru. V máji Agrawal v správe pre zamestnancov uviedol, že spoločnosť nesplnila svoje obchodné a finančné ciele.

Muskovi by mohlo byť nariadené zaplatiť 1 miliardu dolárov za odchod, čo je pokuta, ktorú uviedol v podaní Komisii pre cenné papiere a burzu, ktorej sa snaží vyhnúť. SEC by mohla voči Muskovi uvaliť ďalšie sankcie vrátane odstránenia z vedenia jednej alebo viacerých spoločností, ktoré vedie, vrátane Neuralink, Tesla a SpaceX.

Vyjadrenie analytika M. Krištoffa

Žalobou sa pravdepodobne odštartuje proces dlho trvajúceho súdneho sporu. Aktuálny spor nepomáha ani reputácii a záujmu o akcie spoločnosti Tesla, v ktorej Musk figuruje na poste generálneho riaditeľa. Ich vývoj v poslednej dobe stagnuje, a od svojich historických maxím sa obchodujú o viac ako 40 % nižšie. Muskovi sa tak znížilo bohatstvo o značnú časť, ktorá mala slúžiť na financovanie kúpy spomínaného Twitteru. K vyššiemu záujmu o akcie spoločnosti nepridáva ani aktuálne uťahovanie monetárnej politiky zo strany americkej centrálnej banky(Fed).

Zdieľajte tento článok

Prečítajte si viac

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne