fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Ukrajinská ekonomika v tomto roku klesne o 45,1 %

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť AT&T, ktorá dokončila fúziu so spoločnosťou Discovery. Apple začala vyrábať iPhone 13 v Indii. Čína zvýšila celkový obchod s Ruskom aj Ukrajinou a oveľa viac.

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -0,38 %, index S&P 500 skončil nižšie o -2,39 % a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -3,93 %.

Divízia WarnerMedia spoločnosti AT&T a firma Discovery dokončili fúziu, novo vzniknutá spoločnosť Warner Bros Discovery sa začala obchodovať pod tickerom „WBD“. Držiteľom akcií AT&T sa akcie titulu Warner Bros Discovery pripísali na účet v stredu 13.04.2022.

Spoločnosť Apple začala vyrábať iPhone 13 v Indii. Americký technologický gigant sa snaží znížiť závislosť na svojom čínskom dodávateľskom reťazci. Apple presúva niektoré oblasti výroby iPhonov z Číny na iné trhy vrátane Indie, ktorá je druhým najväčším svetovým trhom so smartfónmi. Americká firma tu plánuje aj montovať tablety iPad.

Podľa Marka Zuckerberga Meta testuje nové nástroje, ktoré tvorcom umožňujú predávať virtuálne aktíva a zážitky vo svetoch na platforme Horizon Worlds. „Možnosť predávať virtuálne predmety a mať prístup k veciam vo vnútri týchto svetov je nová časť rovnice elektronického obchodovania,“ povedal Zuckerberg.

Elon Musk ponúkol kúpu zostávajúcich akcií Twitteru za 54,20 USD/akcie, čím ponúka 54 % prémiu k 28. januáru 2022. „Twitter má mimoriadny potenciál, ktorý chcem odomknúť,“ uviedol Musk s tým, že chce firmu transformovať.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal +0,61 %, CAC 40 zakončil v pluse +1,98 %, STOXX Europe 600 stúpol o +1,05 % a FTSE 100 stúpol o +0,85 %.

Ukrajinská ekonomika v tomto roku klesne o 45,1%, pretože ruská invázia uzavrela podniky, znížila vývoz a znemožnila hospodársku činnosť v rozsiahlych častiach krajiny. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila Svetová banka. Tá tiež predpokladá, že invázia vo východnej Európe a časti Ázie spôsobí väčšie ekonomické škody ako pandémia COVID-19.

ECB ponecháva hlavnú sadzbu na 0 %, v súlade s odhadom. Depozitnú sadzbu drží na -0,5 %.

Nemecký automobilový koncern Volkswagen, ktorého súčasťou je tiež Škoda Auto, zvýšil v tohtoročnom prvom štvrťroku prevádzkový zisk na zhruba 8,5 miliardy eur zo 4,8 miliardy eur pred rokom. Vyplýva to z predbežných výsledkov, ktoré dnes firma zverejnila. Nárastu zisku nezabránil ani výrazný pokles odbytu

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v pluse +0,40 %, Shanghai Composite klesol o -1,25 % a Hang Seng si odpísal -1,33 %.

Maloobchodný predaj osobných motorových vozidiel v Číne v marci medziročne klesol o 10,9 %.

Japonská vláda prijala ďalšie sankcie proti Rusku kvôli jeho invázii na Ukrajinu, informovala agentúra Kjódó. Japonsko zmrazilo majetky 398 rusov. Sankcie dopadnú aj na niektoré spoločnosti a zakazujú aj dovoz niektorých ruských produktov, napríklad vodky.

Predaj nových áut v Číne v marci klesol medziročne o 11,7 % na 2,23 milióna. Za prvý štvrťrok však stúpol o 0,2 % na 6,5 milióna. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnil čínsky zväz výrobcov automobilov CAAM. Vlani za prvý štvrťrok však predaj stúpol až o 75,6 %. CAAM uviedol, že vláda by mala prijať opatrenia, ako je zníženie predajnej dane, aby podporila nákupy nových áut.

Čína v prvom štvrťroku medziročne zvýšila svoj celkový obchod s Ruskom aj Ukrajinou. Peking uviedol, že hospodárska spolupráca s oboma krajinami zostane normálna. Celkový obchod s Ruskom sa v období od januára do marca zvýšil na 243 miliárd jüanov, čo je o 27,8 % viac ako pred rokom. Obchod s Ukrajinou vzrástol na 29,6 miliárd jüanov, čo predstavuje nárast o 10,6 %. Na tlačovej konferencii to uviedol hovorca

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne