fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Vojna zničila na Ukrajine až 30 % dopravnej infraštruktúry

6 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Exxon Mobile, ktorá zvažuje, že sa do 24. júna úplne stiahne z Ruska. Európska únia pripravuje embargo na dovoz ropy z Ruska. Ford Motor plánuje uviesť 4 nové elektrické vozidlá a oveľa viac.

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -1,86%, index S&P 500 skončil nižšie o -2,75% a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -3,83%.

Zamestnanci jedného obchodu spoločnosti Apple v New Yorku, sa pokúšajú založiť odbory. Ak uspejú, boli by prvou odborovou organizáciou v obchodoch technologického giganta. Zamestnanci to podľa agentúry AFP uviedli na špeciálne zriadenom webe. Snahy o zriaďovanie odborov v poslednej dobe zosilňujú aj v Starbuckse a v Amazone. Výrobca smartfónov sa zatiaľ ku kroku svojich zamestnancov nevyjadril.

James Bullard, prezident Fedu v St. Louis, uviedol, že centrálna banka musí pôsobiť rýchlo, aby tento rok zvýšila sadzby na zhruba 3,4%. 

Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalšiu priamu pomoc vo výške 500 miliónov dolárov na nevyhnutné vládne operácie. Oznámilo to americké ministerstvo financií. Čiastka podľa neho predstavuje pomoc nad rámec 500 miliónov dolárov, ktoré administratíva amerického prezidenta Joea Bidena na tieto účely vyhradila už v marci.

Na budúcom zasadnutí Fedu, ktoré sa bude konať 3. a 4. mája, „bude na stole“ zvýšenie úrokových sadzieb o 0,5 percentuálneho bodu, uviedol šéf Fedu Powell v diskusii o globálnej ekonomike na zasadnutí Medzinárodného menového fondu. Vzhľadom na to, že inflácia dosahuje zhruba trojnásobok dvojpercentného cieľa Fedu, „je vhodné postupovať trochu rýchlejšie“.

Americký ropný gigant Exxon Mobile zvažuje, že sa do 24. júna úplne stiahne z Ruska. S odvolaním sa na dva oboznámené zdroje o tom informovala agentúra Reuters. Skupina už na začiatku marca oznámila, že kvôli ruskej invázii na Ukrajinu ukončí svoje aktivity v krajine.

Ford Motor plánuje do roku 2026 uviesť do svojho radu Lincoln 4 nové elektrické vozidlá. Nové vozidlá boli oznámené v stredu večer spolu s odhalením nového konceptu EV s názvom Lincoln Star. Koncepčné vozidlo podľa úradníkov znamená nový technologický a dizajnový smer značky.

SpaceX podpísala svoju prvú dohodu o pridaní satelitného internetu Starlink do flotily lietadiel leteckého dopravcu s polosúkromnou charterovou spoločnosťou JSX. Spoločnosť JSX oznámila dohodu, pričom generálny riaditeľ Alex Wilcox informoval CNBC, že dohoda so SpaceX sa vzťahuje na služby až pre 100 lietadiel. Služba poskytovaná SpaceX čaká na schválenie regulačnými orgánmi, ale Wilcox očakáva, že bude dostupná v 4Q.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -0,15%, CAC 40 zakončil v mínuse -0,12%, STOXX Europe 600 klesol o -1,42% a FTSE 100 klesol o -1,24%.

Vojna zničila na Ukrajine až 30 % dopravnej infraštruktúry. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne ministerstvo dopravy. To odhaduje výšku škôd na 100 miliárd dolárov. Ukrajina dúfa, že sa jej väčšinu škôd podarí opraviť do 2 rokov, a že bude môcť financovať práce z ruských fondov zabavených v západných krajinách.

Európska únia pripravuje embargo na dovoz ropy z Ruska a Francúzsko sa snaží presvedčiť váhajúce krajiny, aby ho podporili. Na rozhlasovej stanici Europe 1 to povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Podľa neho je zastavenie dodávok ruskej ropy nutnosťou, ak Európa myslí svoju podporu Ukrajiny vážne a chce priškrtiť príjmy, z ktorých Rusko financuje vojnu.

Pokiaľ by prišlo embargo na ruský plyn, má nielen Nemecko, ale celá Európa veľký problém. V stávke by mohla byť aj samotná existencia Európskej únie. Hospodárskemu denníku Handelsblatt to zopakoval šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Zároveň vylúčil návrat k jadrovej energetike v Nemecku, nebráni sa ale predĺženiu životnosti nemeckých uhoľných elektrární.

Nemecký výrobca spotrebného tovaru Henkel sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine rozhodol ukončiť svoje podnikateľské aktivity v Rusku.  Henkel v Rusku zamestnáva zhruba 2500 ľudí, ktorým bude ešte nejaký čas vyplácať mzdy.

Všetky veľké bankové spoločnosti v eurozóne sú schopné plniť požiadavky na kapitálové rezervy aj v prípade, že budú musieť odpísať všetky svoje aktíva spojené s Ruskom. Uviedol to šéf bankového dohľadu Európskej centrálnej banky (ECB) Andrea Enria.

Nemecká ekonomika porastie podľa expertov aj v nasledujúcich rokoch pomalšie. Brzdiť ju ďalej budú problémy s dodávkami, nedostatok surovín a dôsledky vojny na Ukrajine. Vyplýva to z prieskumu Centra pre európsky ekonomický výskum (ZEW), o ktorom informovala agentúra DPA. Finanční experti teraz očakávajú, že ekonomický rast bude skôr pomalý a v rokoch 2022 až 2024 bude priemerne ročne pridávať medzi 2% a 2,5%.

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v pluse +0,04%, Shanghai Composite klesol o -3,87% a Hang Seng si odpísal -4,09%.

Hrubý domáci produkt Číny za prvý štvrťrok tohto roku v medziročnom porovnaní vzrástol o 4,8%. Rast je síce väčší ako 4,4%, ktoré predpokladali analytici, zároveň sa ale zvýšilo riziko prudkého spomalenia čínskej ekonomiky kvôli obmedzeniam súvisiacim s bojom proti šíreniu COVID-19 a vojne na Ukrajine.

Japonský minister financií Šuniči Suzuki povedal, že ekonomické škody z oslabujúceho jenu sú teraz vyššie ako jeho prínosy. Ide tak o najsilnejšie varovanie pred oslabovaním tejto meny na páre s dolárom. Pád jenu zhoršuje inflačné tlaky na dovoz uprostred rastúcich cien globálnych komodít.

Japonský jen môže naďalej oslabovať voči americkému doláru, pokiaľ sa politika japonskej centrálnej banky a Fedu bude naďalej rozchádzať, uviedol Brendan McKenna z Wells Fargo Securities. Len v marci klesol oproti doláru takmer o 6 % a v apríli naďalej zaznamenáva straty.

Čína bude údajne stáť pred najväčším ropným dopytovým šokom od začiatku roku 2020.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne