fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Volvo postaví na Slovensku závod na výrobu elektrických áut

6 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Apple, ktorá bude v súlade s najnovšou legislatívou Južnej Kórey. Ruská federácia je v platobnej neschopnosti. Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla na nové rekordné minimum. Dodávky XPeng vzrástli medziročne o 98 %.

USA

Hlavné americké indexy skončili v strate. Dow Jones klesol o -1,28 %, index S&P 500 skončil nižšie o -2,21 % a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -4,13 %.

USA a Irán sa dohodli na opätovnom začatí jadrových rozhovorov v najbližších dňoch, uviedol minister zahraničia Európskej únie Josep Borrell. Rozhovory budú podľa iránskych médií nepriame a EÚ v nich bude pôsobiť ako mediátor.

Americký prezident Joe Biden zvýšil clá na dovoz niektorých ruských produktov na 35 %. Opatrenie je podľa agentúry Reuters dôsledkom toho, že Spojené štáty odňali Rusku štatút trvalých normálnych obchodných vzťahov (PNTR), čo je ekvivalent doložky najvyšších výhod.

Šéfka Fedu v Clevelande, Loretta Mesterová hovorí, že Fed je so zvyšovaním sadzieb v rámci boja proti inflácii „len na začiatku“.

Výdavky na osobnú spotrebu (PCE) v Spojených štátoch vzrástli v máji o 32,7 miliardy dolárov alebo 0,2 %, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, oznámil to úrad pre ekonomickú analýzu krajiny. Cenový index PCE vzrástol medzimesačne o 0,6 % a medziročne o 6,3 %. Bez potravín a energií bol index od apríla vyšší o 0,3 %, pričom medziročne vzrástol o 4,7 %. Medziročná hodnota bola o 0,2 % nižšia ako v apríli. Správa ukázala, že osobný príjem v máji vzrástol o 0,5 %, zatiaľ čo skutočný PCE klesol o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom.

Americký technologický gigant Apple Inc. vo štvrtok uviedol, že bude v súlade s najnovšou legislatívou Južnej Kórey, umožní svojim používateľom App Store platiť za produkty pomocou alternatívnych platobných možností. Juhokórejské národné zhromaždenie minulý rok schválilo zákon, ktorý obmedzuje technologické spoločnosti ako Apple a Google, aby vývojárom nútili platobné systémy v aplikáciách. Ázijská krajina sa však stala prvou, v ktorej sa Apple desať mesiacov po nadobudnutí účinnosti zákona rozhodol plne povoliť externé platobné možnosti.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v strate. Index DAX si odpísal -2,33 %, CAC 40 zakončil v strate -2,34 %, STOXX Europe 600 klesol o -1,40 % a FTSE 100 klesol o -0,54 %.

Francúzska vláda plánuje tento rok v zime opäť uviesť do prevádzky odstavenú uhoľnú elektráreň v obci Saint-Avold na severovýchode krajiny. Elektráreň by fungovala iba v prípade potreby, opatrenie je dočasné a reaguje na dianie spojené s vojnou na Ukrajine a na napätie na trhu s energiami.

Nálada nemeckých exportérov sa v júni mierne zhoršila. Jednou z výnimiek sa však stal automobilový priemysel, ktorý prvýkrát od februára očakáva rast zahraničných aktivít. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnil nemecký hospodársky inštitút Ifo. Súhrnný index exportných očakávaní v júni klesol na 3,7 bodu z májových 4,4 bodu.

Ruská federácia je v platobnej neschopnosti, pretože veritelia nedostali na účet platbu úrokov. Uviedla to medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service, ktorá je jednou z autorít, ktorá môže také vyhlásenie urobiť. Moskva zlyhanie pri obsluhe zahraničného dlhu doteraz odmietala s odkazom na to, že peniaze odoslala, ale veritelia ich nedostali kvôli západným sankciám uvaleným na Moskvu.

Ekonomika eurozóny v tohtoročnom štvrtom štvrťroku vstúpi do miernej recesie. Predpovedali to ekonómovia americkej investičnej banky Morgan Stanley, a to v čase, keď sa európske krajiny stretávajú s problémami okolo dodávok zemného plynu z Ruska a tiež s vysokou infláciou.

Celosvetový nedostatok polovodičov, ktorý narúša výrobu automobilového sektora, bude pokračovať aj v budúcom roku. Povedal to dnes šéf nemeckej automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius.

Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla v máji 2022 na nové rekordné minimum 6,6 % zo 6,7 % v apríli, v porovnaní s trhovými prognózami 6,8 %.

Dohoda EÚ o postupnom ukončovaní výroby vozidiel so spaľovacím motorom v najbližších 12 rokoch je problematická, ale ešte väčším problémom bude výroba dostatočného množstva batérií pre elektromobily, ktoré majú vozidlá so spaľovacím motorom nahradiť, povedal finančný riaditeľ nemeckej automobilky Volkswagen Arno Antlitz.

Výroba osobných automobilov v Británii sa po predchádzajúcich 10 mesiacoch poklesu v máji medziročne zvýšila o 13,3 % na 62 284 vozidiel. K rastu celkovej produkcie prispelo zdvojnásobenie výroby elektromobilov na 4525 vozidiel, vyplýva z údajov britského zväzu výrobcov a predajcov áut SMM.

Volvo Cars postaví na východe Slovenska závod na výrobu elektrických áut. Investícia dosiahne 1,2 miliardy eur, z toho pätinu tvorí predpokladaná podpora štátu. Pôjde o piatu automobilku, ktorá bude mať továreň na Slovensku, ktorá je v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom automobilov na svete.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -2,10 %, Shanghai Composite stúpol o +1,13 % a Hang Seng si pripísal +2,75 %.

Štvrtý najväčší čínsky developer Sunac, môže vôbec po prvýkrát zmeškať platbu u svojho domáceho dlhopisu vo výške 400 miliónov jüanov a splatnosťou k 30. júnu. Firma na to upozornila v oznámení regulátorovi.

Čínsky výrobca elektromobilov Xpeng Inc. oznámil, že jeho dodávky vozidiel za druhý štvrťrok 2022 dosiahli 34 422 kusov, čo predstavuje medziročný nárast o 98 %. V júni 2022 dodala automobilka 15 295 vozidiel, čo predstavuje nárast o 133 % v porovnaní s júnom 2021. Okrem toho dodávky v prvých šiestich mesiacoch roku 2022 medziročne vzrástli o 124 % a celkovo dosiahli 68 983 vozidiel. Spoločnosť oznámila, že od augusta bude prijímať predobjednávky svojho „nového vlajkového SUV G9“.

Čínski technologickí giganti, ako sú Tencent a Bytedance, sa chystajú zaviesť nové znižovanie počtu pracovných miest napriek rozhodnutiu vlády zmierniť regulačnú kampaň proti tomuto odvetviu, uvádza sa v správe, ktorú vo štvrtok zverejnil Wall Street Journal. Očakáva sa, že rozhodnutie ovplyvní tisíce zamestnancov, podľa pracovníkov, s ktorými sa denník rozprával, popri desiatkach tisíc zamestnancov, ktorí už od minulého roka prepustili čínske internetové spoločnosti.

Hlavnými prispievateľmi k poslednému znižovaniu pracovných miest sú zvyšujúce sa makroekonomické riziká, ako aj blokády súvisiace s COVID-19 v celej Číne, ktoré vyvolala politika Pekingu proti „nulovému COVID-19“.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne