fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Walmart bude doručovať objednávky bezpilotnými lietadlami

4 minúty čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Airbnb, ktorá sa v lete stiahne z čínskeho trhu. Starbucks odchádza po takmer 15 rokoch z ruského trhu. Spoločnosť Gazprom v sobotu ráno zastavila vývoz plynu do Fínska. Hyundai Motor plánuje investovať 5 miliárd dolárov v USA, a oveľa viac.
22. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v pluse. Dow Jones stúpol o +6,24 %, index S&P 500 skončil vyššie o +6,58 % a Nasdaq zakončil týždeň so ziskom +6,84 %.

Americký prezident Joe Biden si nemyslí, že by americká ekonomika čelila riziku bezprostrednej recesie kvôli veľmi vysokej inflácii a problémom v dodávateľských reťazcoch. S ťažkosťami sa ale bude nejaký čas stretávať. Miera inflácie v Spojených štátoch v apríli predstavovala 8,3% a drží sa blízko maxima za 40 rokov.

Administratíva prezidenta Bidena predstavila hospodársky pakt s 12 krajinami z oblasti Indického a Tichého oceánu, ktorý má vyvažovať vplyv Číny v regióne. Štáty zapojené do tejto iniciatívy (IPEF) tvoria cca 40 % globálneho HDP.

Americký kaviarenský reťazec Starbucks odchádza po takmer 15 rokoch z ruského trhu. Nasleduje tak ďalšie západné firmy, ako naposledy McDonald’s, ktoré sa týmto spôsobom rozhodli zareagovať na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu. Starbucks v Rusku prevádzkuje 130 reštaurácií.

Americká spoločnosť Airbnb, ktorá poskytuje ubytovanie v súkromí, sa v lete stiahne z čínskeho trhu. S odkazom na svoje zdroje o tom informuje spravodajský server CNBC. Firma si podľa zdrojov ponechá v krajine pobočku, aby sa mohla sústrediť na cesty Číňanov do zahraničia.

Americká spoločnosť Walmart bude doručovať v šiestich amerických štátoch objednávky bezpilotnými lietadlami. Prístup k službe budú mať do konca roka zhruba štyri milióny amerických domácností. Najväčší maloobchodný reťazec sveta o tom informoval na svojom webe.

Apple tento rok údajne plánuje produkciu 220 mil. iPhonov. Navyšuje aj svoj rozpočet na mzdy – minimálna mzda v USA vzrastie o 45 % oproti roku 2018, na 22 USD/hodina.

Vývoj najmenej jedného z nových vlajkových prístrojov iPhone spoločnosti Apple na tento rok sa oneskoril kvôli pandemickým obmedzeniam v Číne. Informoval o tom japonský denník Nikkei, ktorý sa odvoláva na niekoľko zdrojov oboznámených so situáciou.

USA

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal +3,44 %, CAC 40 zakončil v pluse +3,67 %, STOXX Europe 600 vzrástol o +2,98 % a FTSE 100 stúpol o +2,65 %.

„Kryptomeny sú založené na ničom a mali by byť regulované, aby sa ľudia vyhli špekuláciám so svojimi životnými úsporami,“ v holandskej televízii to povedala prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová. Obáva sa, že ľudia, ktorí nerozumejú riziku, môžu prísť o všetko a byť veľmi sklamaní. Preto sa domnieva, že by mali byť kryptomeny regulované.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v sobotu ráno zastavila vývoz plynu do Fínska.

Prezidentka ECB Lagardeová hovorí, že ECB pravdepodobne v júli začne zvyšovať úrokové sadzby a do konca septembra vystúpi zo záporného teritória.

EBOR sa chystá zaistiť si viac peňazí na obnovu Ukrajiny po ruskej invázii. Na tento rok sa zaviazala v krajine investovať jednu miliardu eur, povedala agentúre Reuters prezidentka EBOR Odile Renaudová-Bassová.

Nemecko sa dohodlo s USA na prehĺbení spolupráce v ochrane klímy a v prechode na obnoviteľné zdroje energie. Spoločne chcú tiež posilňovať energetickú bezpečnosť ostatných krajín. Príslušnú deklaráciu na okraj končiaceho summitu G7 podpísali nemecký minister hospodárstva Robert Habeck a splnomocnenec amerického prezidenta pre otázky klimatických zmien John Kerry.

Europa

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v zisku +0,16 %, Shanghai Composite klesol o -0,52 % a Hang Seng si odpísal -0,10 %.

Hyundai Motor plánuje investovať 5 miliárd dolárov v USA na vývoj mobility, ako je autonómne riadenie a robotika. Minulý týždeň Hyundai uviedol, že minú 5,54 miliardy dolárov na vybudovanie svojho prvého závodu iba na výrobu elektrických vozidiel a batérií v USA.

Čína za prvé štyri mesiace tohto roku strojnásobila investície do solárnych projektov. Za celý rok by tak mohla inštalovať rekordné množstvo nových kapacít na výrobu čistej energie.

Čínska centrálna banka a bankový regulátor požiadali banky, aby zvýšili poskytovanie úverov.

Japonská spoločnosť Toyota Motor, ktorá je najväčším výrobcom áut na svete, znížila plán výroby na jún. Firma uviedla, že počíta s výrobou zhruba 800 000 automobilov, čo je o 50 000 menej, než doteraz čakala. K ďalšej úprave ju tentoraz nútia koronavírusové uzávery v Šanghaji, kde je dôležitý námorný prístav.

Azia

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne