fbpx
Search
Nastavenie filtra
Iba presné zhody
Hľadanie v názve
Hľadajte v texte

Zvýšenie úrokových sadzieb v EÚ môže prísť už tento rok

5 minút čítania
V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na spoločnosť Meta Platforms, ktorá otvára svoj prvý kamenný obchod. Elon Musk opísal svoje finančné ciele pre Twitter. Pfizer kúpi výrobcu lieku na migrénu. Zvýšenie úrokových sadzieb v EÚ po viac ako desiatich rokoch môže prísť už tento rok.
20. tyzden 2022

USA

Hlavné americké indexy skončili v mínuse. Dow Jones klesol o -2,14 %, index S&P 500 skončil nižšie o -2,41 % a Nasdaq zakončil týždeň so stratou -2,80 %.

Cena bitcoinu v pondelok (09.05.2022) klesla pod 34 000 dolárov a od novembrového maxima už táto najznámejšia kryptomena odpísala cez polovicu hodnoty. Prepad akciových trhov sa totiž negatívne prejavuje aj na kryptomenách, ktoré sa teraz obchodujú v súlade s rizikovými aktívami, uviedol Reuters. 

Meta Platforms otvára svoj prvý kamenný obchod, ktorý bude predávať produkty, ako sú okuliare Oculus Quest 2. Materská spoločnosť Facebooku je pripravená na tohtoročnú stratu 10 miliárd dolárov vo svojej hardvérovej divízii Reality Labs, v poslednom štvrťroku vykázala stratu takmer 3 miliárd dolárov.

Elon Musk opísal svoje finančné ciele pre Twitter v investorskej prezentácii, ktorú získal denník New York Times. Medzi tieto ciele patrí päťnásobok príjmov do roku 2028, zníženie závislosti Twitteru na reklame a dosiahnutie 931 miliónov užívateľov do roku 2028 v porovnaní s 217 miliónmi na konci roka 2021.

Tesla kvôli problémom s dodávkami zastavila produkciu vo svojom závode v Šanghaji.

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer kúpi zhruba za 11,6 miliardy dolárov výrobcu lieku na migrénu Biohaven Pharmaceutical. Pfizer to uviedol v tlačovej správe. V súčasnosti je jedným z akcionárov Biohavenu a má v ňom podiel 2,6 %.

Tesla zvolá v Spojených štátoch zhruba 130-tisíc áut. Kvôli prehrievaniu u nich hrozia poruchy stredového dotykového displeja, uviedla agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na oznámenie Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky.

Americká technologická spoločnosť Apple sa po viac ako dvoch desaťročiach lúči so svojim hudobným prehrávačom iPod. Poslednú verziu tohto prístroja – iPod Touch – bude predávať iba do doby, než vyčerpá terajšie zásoby.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň dosiahol 203 000, pričom sa odhadovalo 192 000.

Európa

Hlavné Európske indexy skončili v zisku. Index DAX si pripísal +2,59 %, CAC 40 zakončil v pluse +1,67 %, STOXX Europe 600 stúpol o +0,83 % a FTSE 100 stúpol o +0,41 %.

Krajiny Európskej únie by mali zvážiť zabavenie ruských devízových rezerv a ich použitie na obnovu Ukrajiny. V rozhovore s denníkom Financial Times (FT) to povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Západ vedie debatu o tom, ako donútiť Moskvu, aby zaplatila časť škôd, ktoré spôsobila inváziou na Ukrajinu, pripomína britský denník.

Fínske energetické spoločnosti odmietajú podpísať zmluvy o dodávkach elektriny s ruským vyhľadávačom Yandex, ktorý má dátové centrum neďaleko Helsiniek. Majú totiž podozrenie, že sa podieľa na šírení ruskej vojnovej propagandy.

Švédska spoločnosť Ingka Group, ktorá vlastní väčšinu obchodov IKEA, investuje do roku 2023 asi 3 miliardy eur na úpravu mimomestských predajní, aby mohli slúžiť aj ako distribučné centrá internetového predaja. Informovala o tom agentúra Reuters.

Portugalsko v júli spustí prevádzku najväčšej plávajúcej solárnej elektrárne v Európe. Plávajúci ostrov tvorený 12 000 solárnymi panelmi o veľkosti štyroch futbalových ihrísk na priehrade Alqueva vybudovala energetická spoločnosti EDP. Je súčasťou plánu Portugalska znížiť závislosť na dovoze fosílnych palív.

Náhle prerušenie dodávok ruského zemného plynu by v Nemecku spôsobilo hospodársku recesiu, ktorá by bola porovnateľná s ekonomickými krízami v rokoch 2009 a 2020, alebo dokonca ešte horšia. Vyplýva to zo štúdie nemeckého inštitútu pre makroekonomickú politiku IMK.

Nemecký ukazovateľ sentimentu investorov ZEW v máji dosiahol -34,3 bodov pri očakávaní analytikov -43,5 bodov.

Prezidentka ECB Lagardeová uviedla, že prvé zvýšenie úrokových sadzieb po viac ako desiatich rokoch môže prísť „týždne“ po ukončení čistých nákupov aktív začiatkom ďalšieho štvrťroku. Pripojila sa tak k centrálnym bankárom, ktorí naznačili júlové zvýšenie sadzieb.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom už nebude môcť vyvážať plyn do EÚ potrubím Jamal cez Poľsko. Firma oznámila, že dôvodom sú ruské sankcie na firmu EuRoPol GAZ, ktorá vlastní poľskú časť tohto plynovodu.

Ázia

Hlavné ázijské indexy uzatvorili zmiešane. NIKKEI 225 skončil v strate -2,13 %, Shanghai Composite stúpol o +2,76 % a Hang Seng si odpísal -0,52 %.

Rast vývozu z Číny v apríli prudko spomalil a dovoz zostal bez zmeny, pretože prísne obmedzenia pohybu, ktoré majú zabrániť šíreniu COVID-19, zastavili výrobu v továrňach, narušili dodávateľské reťazce a vyvolali kolaps domáceho dopytu. Prebytok zahraničného obchodu krajiny sa však zvýšil na 51,12 miliardy dolárov z marcových 47,38 miliardy dolárov.

Celkový predaj áut v Číne sa v apríli kvôli protipandemickým uzáverám prepadol medziročne o 48 %. Uviedol to čínsky zväz výrobcov automobilov CAAM, ktorý pritom zohľadnil osobné aj úžitkové vozidlá. Prudko ale vzrástol predaj elektromobilov. Úhrnný mesačný objem predaja bol však najnižší za posledných 10 rokov, čo podľa agentúry Reuters ilustruje ekonomickú daň politiky nulovej tolerancie voči šíreniu COVID-19.

Juhovýchodná Ázia bude čeliť „veľkému riziku“ sociálnych nepokojov, pokiaľ dôjde k „veľkému nárastu“ cien potravín, povedal Mohamed Faiz Nagutha, ekonóm pre región ASEAN z Bank of America Securities. V porovnaní s inými krajinami predstavujú potraviny veľkú časť spotreby v krajinách ako sú Filipíny, Indonézia a Vietnam.

Zdieľajte tento článok

Máte záujem investovať

Zanechajte nám vaše kontaktné údaje a naši odborníci vás budú čoskoro kontaktovať. Poskytneme vám odpovede na všetky vaše otázky a vytvoríme portfólio priamo pre vás.

Odber newslettera je úplne zadarmo!

Prihláste sa na odber našich HABERLoviniek a užívajte si pravidelný príliv najčerstvejších informácií z trhov.

Urobte prvý krok k svojim vysokým výnosom. Pomôžeme Vám. Nezáväzne.

Zanechajte nám kontakt a náš Wealth Manager Vám nezáväzne odpovie na otázky a poradí s výberom investičnej stratégie vhodnej priamo pre Vás. Všetko úplne bezplatne a nezáväzne